Vastberaden hartstochtelijke trots Onvoltooid verleden Rood-witte bloedcellen tekst David Endt Als je uit de Transvaalbuurt komt, hoor je onverwoestbaar sterk bij Oost. En wanneer je ook nog eens met vier broers bent, die met lijf en geest in sportiviteit zijn onderge dompeld, dan betekent 'Oost': 'Ajax'. Zeker in de tijd waarin Amsterdam was op te delen in vier districten, voetbaldistricten. Eén daarvan werd door zowel het district zelf als door de andere drie gezien als een apart geval. Noord was een ander werelddeel vergeleken bij de gevoelsmatige verschillen tussen Oost, Zuid en West. Al verruilde je, economisch gedwon gen of sociaal aantrekkelijk, Oost voor West, dan verloochende je je oorsprong niet. Hoe dicht je Blauw Wit of DWS ook naderde, het bleef Ajax. Het blijft Ajax. Dat heeft te maken met onverzette lijke hartstochtelijke trots. De afstand was een obstakel, maar geen blokkade. Met de tram duurde het een eeuwigheid, op de fiets trapte je je te barsten maar door de korte afstand in je hart was de lange weg van West naar Oost makkelijk te overbruggen. Lange reizen met je voetbaltas meezeulend, tussen je knieën klemmend, over je schouder geslagen. In die tas het mooiste wat je je kon indenken. Een Ajax- tenue. Het maakte al die moeite tot een feest. Sport was een hoekstenen van de opvoeding. In de ambitieuze, maar zeker ook in de nobele zin van het begrip. Genieten, accepteren, incasseren; met de ware aard van de sport als leidraad. Geen tackles van achteren, geen elleboogstoten en geen schwalbes. De vier broers uit de Transvaalbuurt voetbalden allemaal voor Ajax. Niet in Ajax, vóór Ajax. En wanneer er meerderen zijn, kan er maar eentje de beste zijn. Op het veld was Arie de meest talentvolle. Vanaf de wel pen via de B-junioren, de A's, naar het voorportaal van het walhalla. Rechtsback met potentiele groeimo gelijkheden als centrale verdediger, libero die nooit vrij van taken is maar kan delegeren, stimuleren en zo nodig ingrijpen. De blik 'op z'n Ajax' naar voren gericht. Tactisch de tegenstander in problemen brengend met de sportieve inborst als basis en de ambitie als zwaard. Anticiperend, de man aan de bal ervan af dwin gend, de eigen kwetsbaarheid ca mouflerend. De fiere blonde jonge man kon goed voetballen en toonde teamgeest, inzicht en overgave en hij passeerde zelfs de grens van het eer ste elftal. Hij onderging het aan den lijve, die glorieuze emotie van trots die pas later terdege tot je door dringt en die je nooit, nooit, nooit meer loslaat. Twee keer in Ajax 1. Doe niet alsof het weinig voorstelt, schat de werkelijke inhoud daarvan op waarde. Ze kunnen met je doen wat ze willen, ze kunnen zeggen wat ze willen, dat nemen ze je nooit meer af. Het profjescontract is te symbolisch om er je leven volledig aan te wagen, de begaafdheid heeft zijn grenzen terwijl de wetenschap dat thuis de schoorsteen moet roken grenzeloos is. Het diploma is het paspoort voor de maatschappij der zekerheid en de hartstocht zal daar niet onder lijden. Bovendien steken blessures gaten in je toekomst. Waren anderen beter, mazzeliger? Het eerste elftal drijft weg. Daarom kan het dat de stoere rechtsback naar Racing Club Heemstede verhuist om daar met rood-witte bloedcellen te laten zien dat hij iets in zijn mars heeft. Ambassadeur van zijn Ajax, onver zettelijk en vastberaden en zijn club nimmer uit het oog verliezend. Er zijn andere manieren om je verle den te voltooien. Ook in het voetbal. Arie waagde het zijn loopbaan te koppelen aan zijn club. De verlei ding was te groot om 'nee' te zeggen en er zat een diepe lade vol energie in zijn body. Volle agenda's, lange dagen, weken, maanden, jaren. Om dat op te brengen moet je wel een fantastische achterban hebben. Een gezin dat lief en leed met je deelt, de glorie viert en de wonden heelt. Een gezin dat eenzelfde vastberaden hartstocht koestert, soms tegen beter weten in. De rechtsback werd libero in een onstuimig groeiende organisatie. Een mengwereld waarin emotie en zake lijkheid achter en tegen elkaar aan renden op zoek naar balans. Tackelend, reddend en anticiperend. Vierend en lijdend, vaak leidend. Incasserend. Er werd een tragische prijs betaald voor de hartstocht en dat trok een zware wissel op de ambassadeur van het rood en wit. Het bloedend hart volhardde, de hartstocht bleek onge broken, misschien weer tegen beter weten in. Maar de passie laat zich niet dwingen, die dwingt. De sportieve mores die de vier gebroeders van huis uit meekregen, waren standvastig genoeg om de welling van verblindende woede weerstand te bieden. Met open vizier stapte de libero het veld weer in. Soms keek hij met stijgende verba zing naar de steeds meer bizarre wereld vol pseudo-gevoelens maar de arbeid leed daar niet onder. De wereld van nu werd in acht geno men, het overzicht en de routine benut. Zonder tackles van achteren, elleboogstoten of schwalbes. Het verleden vol pluimen en wonden is nooit voltooid. Het werk is nim mer af en de deur slaat nooit hele maal dicht, al wordt het bureau opgeruimd en door een ander bemand. Daar is de vastberaden hartstocht te energiek voor. De rede beslist maar het hart voert onver woestbaar naar zijn trots. Naar Ajax. december 2005 53

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 53