Van iedereen gewonnen 'Rooie, kom terug bij Ajax' wmmmm Luuk Riesenbeck is bij ABN AMRO verantwoordelijk voor de Ajax- sponsoring door de bank. Riesenbeck komt al jaren bij Ajax over de vloer. 'In 1992 werkte ik al samen met Arie van Eijden. Mooie tijden waren dat. Er werkten tien mensen. Als ik mijn hand opstak bij het weggaan, had ik iedereen bij Ajax goeiedag gezegd.' Riesenbeck en Van Eijden gaan dus lang terug. 'Arie heeft eigenlijk van ons allemaal gewonnen als ik zo terugkijk. Dat is toch heel knap dat hij zich in deze, soms verschrikke lijke, voetbalwereld staande heeft weten te houden en nu met stijl af scheid neemt. Maar ik weet ook zeker dat hij niet zonder deze club kan. Het is Aries verdienste dat hij het voetbalgevoel terug heeft weten te brengen en dat is heel waardevol voor Ajax. Ik denk dat we Arie nog wel vaak zullen zien op de Toekomst. Hij heeft een enorm rood-wit hart en er is voor hem maar één ding belangrijker dan Ajax en dat is zijn familie.' (SK) Koud terug van een zenuwslopende barrage met Trinidad Tobago vertelt Leo Beenhakker over 7 momenten met Arie. 'We hebben vaak gehad dat er een traantje links en rechts in de ogen brandde.' 1Meeting point Voorland 'Ik werd in 1978 door Cor Brom gevraagd jeugdtrainer van Ajax te worden en Arie was bestuurslid amateurszaken. Voorland was het meeting point, daar gebeurde het allemaal, natuurlijk. Arie, een echte clubman en Ajacied pur sang, was daar ook altijd te vinden. Dat is altijd de kracht van Ajax geweest, die pure clubmensen. Nu wordt er nog weieens gezeurd dat het zakelij ker moet, maar van mij hoeft dat niet. De club draait op mannen als Arie. Vanaf het eerste moment heb ben Arie en ik het altijd heel goed kunnen vinden. We hadden een open verhouding. Je dacht niet in termen van "bestuurslid" of "jeugdtrainer" of "algemeen directeur". Alles ging op voet van gelijkheid. Altijd aan spreekbaar, altijd meedenken. En terecht, dat is de enige manier.' 2. Ellende 'Ik heb me gek gezocht in m'n geheugen. Ik zou heel graag iets naars over Arie willen zeggen, maar ik heb echt niets kunnen vinden. Werkelijk waar niet.' 3. Rooie 1 'In de zomer van 1979 waren we met Ajax in Madrid, zowel met het eerste als het tweede elftal. Trofeo Santiago Bernabeu, ik weet 't nog heel goed, en daar begon de ellende met Cor Brom. De eerste wedstrijd speelden we heel goed, maar het tweede duel vond het bestuur het nodig Tonnie Blanker in het eerste op te stellen. Ze grepen in op zijn beleid. Dat was het begin van het einde van Cor. Daarna was het helaas - zeg ik met nadruk - snel met hem gebeurd. Een week later zat ik met Bobby Haarms in een kamer in het Holiday Inn, met voorzitter Ton Harmsen en het overige bestuur. Arie zat daar ook bij. De bekende uitspraak van Harmsen volgde: "Rooie, doe je best." Dat was het enige, zo was-ie.' 4. Rooie 2 'Ik zat voor m'n derde jaar als trai ner-coach bij Real Madrid. In het voorjaar van 1989 stond Arie opeens met Arie van Os voor m'n neus. Zo van: "Rooie, wordt het geen tijd om terug bij Ajax te komen?" Na drie jaar in Madrid vreselijk op m'n tenen te hebben gelopen, met alles erop en eraan, stonden zij opeens voor de deur. Ik ging er financieel behoorlijk op achteruit en Ajax stond er niet zo florissant voor. Ik kwam niet echt in een gespreid bedje. Het gloedvolle betoog van de beide Aries heeft me over de streep getrokken. En de tweede uitdaging was het jonge en talentvolle elftal. De linkerkant met Frank de Boer, Richard Witschge en Bryan Roy, alledrie negentien jaar. En Bergkamp liep ook af en toe bij het eerste mee.' 5. De TD 'Ik had in 2000 net drie jaar Feyenoord gedaan. Er zat voor mij even een "stoppie" in. Arie zat als algemeen directeur bij de KNVB en hij wilde bij de bond een technisch Arie en Leo hebben zojuist Mido gecontracteerd en drinken daar met de speler een glaasje op. directeurfunctie creëren, voor alle vertegenwoordigende elftallen. Daar waren we hevig over in gesprek. Toen dat gestalte kreeg, belde Arie me op: "Ik ga terug naar Ajax." Ik zei "gefeliciteerd", want ik wist dat Arie dat in z'n hart altijd wilde. Heel emotioneel voor hem en begrijpelijk, als je de man kent. Hij heeft een enorme knauw gekregen toen-ie uit zijn cluppie werd gezet. Na een paar dagen belde Arie weer. "Waarom kom je niet als technisch directeur bij Ajax?" Ik hoefde daar niet over na te denken. Na een goed gesprek met onder andere Arie zei ik: "Jongens, ik ben erbij." Die drie jaren waren voor mij fantastisch.' 6. Gevoelsmensen 'Arie was de eindverantwoordelijke - hij moest zeggen: "Doen." Maar als technisch verantwoordelijke liet hij me altijd in volle vrijheid werken en gaf hij me alle vertrouwen. Over Maxwell, Trabelsi, Mido of Ibrahimovic hebben we nooit echt gediscussieerd, in technisch opzicht dan. We zijn beide gevoelsmensen, daar zeg ik niets geks mee. We heb ben vaak gehad dat er een traantje links en rechts in de ogen brandde. Dat vind ik alleen maar goed. Je bent groot als je daar voor uit durft te komen. Toen we begonnen in 2000 was het niet zo geweldig met de club en de prestaties. En als dan iedereen een half jaar lang tegen je aan loopt te zeiken over de duurste aankoop uit de geschiedenis, Ibrahimovic de ruwe diamant, als die dan gaat voetballen én scoren, dan val je elkaar in de armen en hou je elkaar stevig vast. Het zijn toch heel ingrijpende beslissingen, het gaat toch over een pak miljoenen. 50 ARIE Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 50