'Arie, ik krijg nog geld van je' De eerste helft Freek de Jonge 'Het grote probleem van de club is de Ajax-cultuur' ANAL+ bnamro Voor wie het nog niet wist: Freek de Jonge is een kritische Ajax-vol- ger/-supporter/-kenner. De komiek, soms gastspeler bij Lucky Ajax, plaatst dan ook de nodige kanttekeningen bij de ontwikkelingen die de Amsterdamse club heeft doorgemaakt in de tijd dat Arie van Eijden een leidinggevende functie had. Maar: over de persoon Arie van Eijden spreekt Freek de Jonge mooie woorden. 'Van zijn opvolger bij Ajax, Maarten Fontein, heb ik nog geen indruk. Het is een cricketman en dat kan heus geen kwaad. Ik wens hem sterkte! Ajax is dan wel een beursge noteerd bedrijf, maar de emotie geen voetbalmanager, dus vraag niet aan mij hoe de problematiek bij Ajax op te lossen. 'Zakelijk gezien laat Arie van Eijden de club goed achter. Ajax heeft geen schulden, hoewel dat Ajax-aandeel 'Mijn herinnering aan Arie van Eijden? Arie in zijn element, in de Meer. In dat kantoortje, met onder anderen Gerard Holsheimer. Arie daar ergens achterin. Gezamenlijk runden zij een wereldclub. Waar is het misgegaan?, vraag je je dan af. 'Arie is in een drama van Shake speare terechtgekomen. Hij heeft een sterk en een zwak punt, en dat zijn allebei zijn liefde voor de club. Is dat voor een manager wel de juiste moti vatie? Er is ook een verandering waar te nemen als persoon. Van vrij en open naar zakelijker. Hij moet op zijn woorden passen. Op het mo ment dat de successen uitblijven, kij ken mensen anders naar hem. Win je geen Europa Cups meer, dan krijg je kritiek. Over de hele verandering van Ajax, van de Meer naar de ArenA, de beursgang, je zou er een boek, nee, een trilogie over kunnen schrijven. 'Persoonlijk heb ik een goede ver standhouding met Arie. Er is sprake van wederzijds vertrouwen. De nieuwjaarstoespraak die ik mocht houden, dat vond ik heel open van hem. Hij nam me datgene wat ik gezegd heb, niet kwalijk. Maar ze hadden wel mijn adviezen moeten opvolgen! We hebben er na afloop nog een praatje over gemaakt. Echter, wat moet ik tegen hem zeg gen over het beleid?' Clubcultuur 'Als je Arie een kritische vraag stelt, krijg je een beleefd antwoord. Dat is ook echt Ajax: wat mensen op de tri bune vinden en zeggen is vaak anders dan de mening die ze formu leren als ze één tegen één met iemand praten. 'Het grote probleem van de club is de Ajax-cultuur. Mensen verdedigen die cultuur en daarmee komt de club niet verder. Je zal daar dus verande ringen in moeten aanbrengen, maar hoe? Het goede van die clubcultuur moet je niet verliezen. Arie heeft altijd het Ajax-gevoel gehad. In zijn positie is dat af en toe moeilijk. Of hij het goed of slecht heeft gedaan als directeur, kan ik niet beoordelen. Ik weet wel dat hij het met hart en ziel heeft gedaan en dat hij een res pectabel man is. 'Als je op zaterdag op de Toekomst bent, is Arie er ook altijd. Hij zal dan ook wel niet in één keer verdwij nen bij de club. Of ik weieens tegen hem gespeeld heb? Een keer met hem, in een ouwelullenelftal. Maar niet tegen hem, hij was een behoor lijke voetballer en ik ben pas op mijn zevenendertigste begonnen. speelt een grotere rol dan bij welk ander bedrijf dan ook. De leidingge venden moeten hun rug recht hou den, maar wanneer komt het goed? Ajax had met Olsen, Adriaanse en Van Gaal drie toppers in huis, en ze zijn allemaal weg.' Sentiment 'Sentiment speelt zo'n grote rol bij Ajax. En dan zit je nog met dat moeilijke spelsysteem. Als je een oorlog wil winnen, bedenk je een tactiek om de veldslagen te winnen. Als dat nou niet werkt, hoeveel veld slagen moet je nog verliezen voordat je van tactiek verandert? 'Iedereen is voor een deel afhankelijk van het lot. In het voetbal dus ook. Daar moet je echter wel steeds pro beren om een zakelijk standpunt erop na te houden. Ik ben komiek en niet veel waard is. Ja, ik heb zelf ook aandelen Ajax. Ik zeg niet dat de club voor vijftig procent van mij is, maar toch. Of ik hem erop heb aan gesproken dat de koers nogal laag ligt? Dan zeg ik: "Arie, ik krijg nog geld van je." 'Ik wens Arie veel gezondheid, ple zier en successen met zijn club toe. Dat hij maar een mooie toekomst tegemoet mag gaan. Het is niet iemand die stil gaat zitten, volgens mij. Ik las in het clubblaadje dat ik laatst in de bus kreeg, dat er door Ajax vrijwilligers gezocht werden. Hij kan vrijwilligerswerk gaan doen. Bekers poetsen lijkt mij wel wat. Ik hoop hem nog vaak te zien.' (JZ) Freek tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in 2004. deoember 2005 45

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 45