Het wel en wee van Ajax B Het KNVB-juniorenelftal dat in 1964 onder leiding van de befaamde jeugdtrainer Jany van der Veen landskampioen werd, bestond uit een zeer getalenteerde lichting. Niet verwonderlijk dus dat spelers uit dit team geregeld Ajax 2 kwamen versterken. Sterker: van de vijftien spelers zouden er elf uiteindelijk het eerste halen, al bleef dat voor sommigen beperkt tot slechts één (Fens, Meijer, Seegers) of twee (Van Eijden) wedstrijden. Ajax' tweede elftal profiteerde in de tweede helft van de jaren zestig volop van de kwaliteiten van deze generatie. tekst Ronald Jonges Ajax 2 - SW 2 op 22 mei 1966 in de Meer. Doelman Piet Paternotte heeft de bal klemvast. Rechts de Ajacieden Günther de Haan, Arie van Eijden, Cees de Wolf en Ruud Suurendonk. Ajax verloor de wed strijd met 1 -0. 'Met nu nog de twee zware uitwedstrijden tegen DWS 2 en Volendam 2 voor de boeg, zal er van een kampioenschap wel niets meer komen,' schreef het Ajax- Nieuws. De jeugdkampioenen van 1964 zouden zorgen voor een impuls voor het (semi- )profvoetbal van Ajax in de volgende jaren. Dat proces was in feite al in gang gezet voordat de ploeg van Jany van der Veen op woens dag 3 juni 1964 door een 4-1 overwin ning op Volendam (doelpunten Johan Cruijff, Adri van Dijk 2x en Ton Fens) kampioen van Nederland werd. Vijf van de jeugdkampioenen (Bertus Strijks, Adri van Dijk, Wim Suurbier, keeper Ron Boomgaard en Ton Fens) hadden toen hun debuut in Ajax 1 al gemaakt. In het seizoen 1964-1965 bleef het kampioensteam goeddeels intact. Wel werd nu veelvuldig een beroep op de spelers gedaan om aan te treden in Ajax B, zoals het tweede elftal ook wel genoemd werd. Voor de spelers natuur lijk een prachtige buitenkans, maar niet iedereen was even gelukkig met het geschuif met de voetballers tussen de elftallen. Al aan het begin van het sei zoen meldt het Ajax-Nieuws, als de junioren op 12 september Elinkwijk met 7-1 hebben afgedroogd: 'Toch was het wel een bezwaarlijke omstandig heid, dat vlak voor het weekeinde, waarin deze wedstrijd gespeeld werd, op een aantal spelers van ons jeugdelf- tal moest worden teruggegrepen, ten einde het tweede elftal, dat weer spelers aan ons eerste moest afstaan, te com pleteren, met het gevolg dat b.v. spelers als Ton Fens, Peter Jansen en Adri van der Eyden in dit weekeinde twee wed strijden moesten spelen, hetgeen voor de desbetreffende spelers uiteraard geen bezwaar was. Toch is het goed hier geen regel van te maken.' Aldus een bezorgde J.H.H. in een stevige vol zin. We mogen aannemen dat 'Adri van der Eyden' inderdaad geen bezwaar aangetekend heeft tegen de hem opge legde dubbele belasting. De junioren spelen ook dit seizoen mee om de titel, met soms flinke overwin ningen. De return tegen het thuis al dik opgerolde Elinkwijk wordt op 23 janu ari 1965 met 8-0 gewonnen. Uit het wedstrijdverslag: 'Vanaf het beginsig- naal pakten de Utrechters de zaken energiek aan. Met degelijk voetbal trachtten zij de Ajax-verdediging te ver schalken, maar spil Hulshof gesecon deerd door Adri van der Eyden en Rolf Grotenboer gaven geen krimp.' J.H.H. besluit zijn verslag met de aanmoedi ging: 'Houden zo, boys!', maar dat luk te uiteindelijk toch niet. De ploeg wist de titel niet te prolongeren, maar veel individuele spelers konden door wed strijden in Ajax 2 mee te spelen aan hun verdere ontwikkeling werken. Of zij dat wel altijd deden, waagde het clubblad te betwijfelen. Op 21 februari speelde Ajax 2, met Van Eijden als rechtsback, tegen NAC 2. Ajax won met 5-2, maar...: 'Het was geen beste wedstrijd, zelfs wanneer we bedenken, dat er door geen enkel tweede elftal bij zonder goed wordt gespeeld. Het komt ons voor, dat er in alle tweede elftallen der semi prof-clubs te weinig spelers rondlopen, die beseffen wat er voor hen persoonlijk op het spel staat. Zou dat wèl het geval zijn - en zo moet het toch zijn - en zouden zij aan komende contracten denken, dan zou er o.i. heel wat beter worden gespeeld.' Ajax 2 eindigde het seizoen 1964-1965 in de subtop. Geen prijzen dus voor de in het voorjaar negentien geworden rechtsback Arie van Eijden. Zijn ploeg genoten Johan Cruijff en Günther de Haan beleven dit seizoen wel een hoog tepunt: zij debuteren - beiden in november - in het eerste. Cruijff speelt zelfs tien wedstrijden in Ajax 1, waarin hij vier maal scoort. Hoogtepunt Voor Arie van Eijden brengt de zomer van 1965 een hoogtepunt als hij in de voorbereiding op het nieuwe seizoen meetraint met de A-selectie van Rinus Michels. Van Eijden is rechtsback van Ajax 2, dat het seizoen op 21 augustus, een dag voor Ajax 1 thuis DOS ont vangt, begint met een 0-0 gelijkspel 42 ARIE Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 42