Ififisni USISSIsT mstpmrmmmm ssk 'Ik hield van Shell en ik tank er nog steeds, maar aan de andere kant kon ik van mijn hobby mijn beroep maken' Zonder Ajax-publiek op de tribune bij Heerenveen, 24 oktober 2001 Een ludiek protest tegen het gerin ge aantal door Heerenveen ter beschikking gestelde kaarten werd door de Friezen genadeloos afge straft: Ajax verloor met 5-1 Voorzitter Ton Harmsen ziet grote voordelen in de aanstelling van een professional: 'Ik denk dat de mogelijk heden [van sponsoring] nog vele zijn en ook zo snel mogelijk zullen worden aangeboord. We krijgen daar ook meer de gelegenheid voor als op 1 november ons bestuurslid Arie van Eij den in dienst treedt als Direkteur Algemene Zaken, waardoor vele zaken die nu eigenlijk zijn blijven liggen kunnen Met het bestuur-Van Praag. Vanaf links: André Kraan, Arie van Eijden, Uri Coronel, Michael van Praag, Arie van Os en Hennie Henrichs. Arie van Eijden en Petri Pasanen delen hun vreugde in Rome, waar Ajax op 19 maart 2003 door een 1 -1 gelijkspel tegen AS Roma de kwartfinale van de Champions League bereikte. worden opgenomen en in de goede zin des woords kunnen worden vercom- mercialiseerd.' Met het in dienst nemen van Arie van Eijden zet Ajax halverwege de jaren tachtig een enorme stap in de richting van de professionalisering van het voetbalbedrijf. Verrassende wending Van Eijden krijgt binnen twee jaar te maken met zowel Europa Cupwinst (1987) als het vertrek van Johan Louis van Gaal, Arie van Eijden, John Jaakke, Hein Blocks en Klaas Nuninga op de tribune in Zwolle, 2 mei 2004. Door de 5-0 overwinning kon Ajax de volgende wedstrijd, thuis tegen NAC Breda, kampioen worden... en dat deed het. veroordeeld tot vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Tevens moet hij een boete van zo'n 60.000 gul den betalen. Hij weigert een lening op zijn huis te nemen, verkoopt het en trekt met zijn gezin in een huurflat. Wat nog het meest pijn doet, is dat hij door de Ledenraad van Ajax wordt geroyeerd als lid. Janna: 'Maar hij mocht er nog wel blijven werken. Dat valt toch eigenlijk niet te rijmen?' Cruijff. Bij de laatste gebeurtenis krijgt hij de wind van voren, van supporters en media. Janna daarover: 'En dat ter wijl het niet zijn beslissing was dat Cruijff weg moest. Sterker nog: hij heeft altijd op goede voet gestaan met Johan. Maar hij kreeg alles over zich heen.' Eind jaren tachtig gaat het helemaal mis. De FIOD komt een zogenaamd zwartgeldcircuit bij Ajax op het spoor; er zou tussen 1979 en 1983 geen btw- afdracht over het tekengeld hebben plaatsgevonden bij transfers van onder anderen Henning Jensen, Soren Lerby, Felix Gasselich en Jesper Olsen. Is het overleg met de belastingdienst aanvan kelijk nog open en zakelijk, het krijgt een verrassende wending als in decem ber 1988 Ton Harmsen, Arie van Eijden en penningmeester Lou Bartels worden opgepakt en voor even in de cel moeten verblijven. Een traumatische ervaring. Janna: 'Het was verschrikkelijk. Hij werd behandeld als een crimineel. Ik had snoep voor hem in zijn cel mee gebracht, maar dat gooide men mij in het gezicht. Het was niet te bevatten. Het bestuur-Harmsen had niet anders gehandeld dan hoe het er in de tijd van Jaap van Praag altijd aan toegegaan was. Wat toen normaal was, mocht nu ineens niet meer. Misschien heeft het een rol gespeeld dat Timman en Westrik uit dat bestuur bij de belasting werkten. Zij konden verklaren dat er geen controle nodig was omdat alles in orde was. Maar nu beet de belasting dienst zich vast in Ajax.' Na jarenlang onderzoek wordt Van Eijden in 1994 door de burgerrechter Uitdaging Van Eijden neemt de uitdaging aan als hij enkele maanden later de kans krijgt om bij de KNVB te komen werken, als manager marketing. Hij is een van de bedenkers van het - mislukte - sport- kanaal Sport7. In 1997 volgt hij Peter Vogelzang op als directeur betaald voetbal van de KNVB. Hij transfor meert de KNVB tot een meer service- gericht instituut en ontwikkelt het commerciële traject dat van de proftak een winstgevende organisatie maakt. Hij voelt zich thuis bij de voetbalbond en beleeft er een mooie tijd. Ondanks het royement is hij Ajax in die tijd niet vergeten. 'Ik heb heel bewust gezegd: ik bestel in elk geval twee seizoenkaarten. Ik wilde gewoon lekker met mijn gezin, met mijn familie naar Ajax. Mijn vader was woedend over het royement, mijn vrouw ook. Maar Ajax kon ik niet vergeten. Ik zat in het vak met mensen met wie ik vroeger nog bij Ajax heb gevoetbald. Dan geniet je nog meer van het voetbal dan normaal en dat geeft ook een wat rustiger gevoel.' Rond het honderdjarig bestaan van 36 ARIE Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 36