De dokter zegt hem dat voetbal op topniveau verleden tijd is. Arie wil daar niets van weten en doet zijn uiterste best om terug te komen Ajax 3 in 1975, met staand derde van rechts Arie van Eijden. Geheel rechts wedstrijdsecretaris Wim Schoevaart. Citroen, Martinair, Nuts en Neckermann waren in 1980 de eerste sponsors van Ajax. Noodweer in de Meer. Arie van Eijden, Tonny Bruins Slot en Aad de Mos wachten gespannen af of de bui overtrekt (23 september 1984). De na 18 minuten gestaakte wedstrijd tegen Fortuna Sittard werd later overgespeeld. verbeteren. Het is het begin van een succesvolle loopbaan bij de oliemaat schappij, waar hij gestaag op de market- ingladder stijgt. In de avonduren volgt hij marketingcursussen. De ras-Ajacied moet voor zijn werk wel iedere dag naar het hoofdkantoor in Rotterdam reizen. 'Maar los van niet kwaad bedoelde opmerkingen op zijn Amsterdamse tongval lieten zijn Rotterdamse collega's hem met rust,' zegt Janna. Van Eijden heeft gekozen voor een maatschappelijke carrière en zet Ajax uit zijn hoofd. In 1969 wordt hij ver kocht aan de eerste (en later: tweede) divisieclub RCH. In Heemstede speelt hij twee jaar als libero. Zijn trainer Ben Tap omschrijft in het blad Goal de 24-jarige ex-Ajacied aldus: 'De aan voerder is een uitstekende organisator en heeft een geweldige kijk op het spel. Hij mag dan wel een beetje flegmatiek zijn, hij komt echter altijd op tijd om het ergste te voorkomen.' Ook een destijds 16-jarig talent in het eerste van RCH heeft niets dan lovende woorden voor Van Eijden. Johan Neeskens: 'Hij was onze aanvoerder, een echte Amsterdammer met flair. Nee, hij kleineerde ons nooit. Hij praat te goed op het elftal in, hij coachte prima. Een sociaal type.' Op en buiten het veld vormt Van Eijden een twee-eenheid met doelman Siem Bes. Ze wonen allebei in Zaandam en reizen samen naar de trainingen en wed strijden in Heemstede. Er groeit een vriendschap tussen beiden (en hun echtgenotes en kinderen) die tot op de dag van vandaag voortduurt (Barry Hulshoff is een andere vriend die Van Eijden uit zijn voetbaltijd heeft overgehouden). Bes: 'We reden meestal met mijn auto, dat was veiliger. Arie had in die tijd nog een oud kevertje. Arie noemde ons altijd - goedmoedig - "de Zaanse koeken". De sfeer binnen RCH was heel gemoedelijk, ondanks dat we degradeerden naar de tweede divisie. We kregen veel doelpunten tegen. Arie maakt daar op verjaardagen weieens grappen over: dat ik riep dat hij de bal kon laten gaan, maar dan lag hij weer in het doel.' Het betaald voetbal in Heemstede is begin jaren 1970 een aflopende zaak. In 1971 wordt RCH - met veel andere clubs - door de KNVB gesaneerd en teruggezet naar de vierde klasse ama teurs. Een jaar daarvoor heeft de club Johan Neeskens verkocht aan Ajax. Bes: 'Arie heeft een behoorlijke invloed gehad in die transfer. Neeskens kon naar veel clubs, maar Arie heeft op hem ingepraat dat hij naar Ajax moest gaan. Dat was achteraf gezien de eerste trans fer die hij mede voor Ajax heeft bewerkstelligd. Arie kan goed met mensen omgaan, hij heeft een heldere kijk op zaken. Wat hij trouwens niet kan is klussen. Op verjaardagen kreeg hij weieens een stuk gereedschap en Juventus-vertegenwoordiger Barentini, Jaap van Praag, Arie van Eijden en Gerard Holsheimer bezoeken het Stadio Comunale in Turijn op 15 maart 1978. Ajax zou de wedstrijd in de kwartfinale van de Europa Cup 1 na een 1-1 stand verliezen na strafschoppen. dan moest hij aan zijn vrouw vragen waar dat gereedschap voor diende.' Bestuurlijke opmars Na het vertrek bij RCH keert Van Eijden terug naar Ajax waar hij in het hoogste amateurelftal gaat spelen. Al snel wordt hij gevraagd om zitting te nemen in de Ledenraad. Op 25 augus tus 1977 volgt hij, pas dertig jaar oud, André Kraan in het bestuur op* als commissaris amateurzaken. De bestuur lijke opmars gaat gestaag door: op 24 januari 1980 wordt Van Eijden commissaris algemene zaken en vice- voorzitter in het bestuur onder leiding van Ton Harmsen. In het clubblad stelt Van Eijden zich voor: 'De werkzaam heden van de commissaris algemene zaken liggen eigenlijk voor de hand. Het is een "liberopositie" in het bestuur. Maar uiteraard heb ik een aantal aandachtsgebieden zoals het ontwikkelen en ontplooien van com merciële activiteiten. Daarnaast treed ik op als contactman tussen spelers plus technische staf en bestuur.' Over zijn motivatie: 'Natuurlijk moet je een grote gedrevenheid bezitten om dit werk te doen naast je gewone werk zaamheden. Die gedrevenheid vind ik in bijvoorbeeld de jeugdopleiding. Wanneer iedereen nu toch kan consta teren dat Ajax duidelijk heeft gekozen voor de jeugd en dat het publiek weer een grote herkenbaarheid gaat zien in het eerste elftal, dan is dat toch een erg goede zaak.' Verder ziet Van Eijden een onvermijdelijke ontwikkeling: 'Wanneer topvoetbal in Nederland moet blijven, kunnen overheid en commercie niet lan ger wachten. Shirtreclame zou een goed middel zijn om de commercie echt bij 34 ARIE Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 34