Arie van Eijden Van proefwedstrijd tot pensioen ÏÏKSU s De held van dit verhaal, Arend Jan van Eijden, wordt op 5 april 1946 geboren. Hij is de eerste van vier zonen; na hem volgen nog Hans, Jan en Cor. Allemaal zullen ze bij Ajax gaan voetbal len. 'Een Van Eijden gaat naar Ajax,' zegt broer Cor. Deze wijs heid, uitstekend geschikt om op een tegeltje te plaatsen, is een van de pijlers waarop de familie Van Eijden de afgelopen eeuw rust. Opa Van Eijden schijnt al in 1926 een seizoenkaart (toen 'diploma' geheten) in het 'Houten Stadion' gehad te hebben. tekst Marcelle van Hoof Bestuurs- en commissieleden doen de Ajax-junioren uitgeleide voor vertrek naar Marl (Duitsland) waar in juni 1965 wordt deelgenomen aan een internationaal jeugdtoer- nooi. Staand, zevende van links Arie van Eijden. Links van hem Wim Suurbier en Johan Cruijff. Vader Van Eijden, die in de oorlog in het verzet heeft gezeten, runt een groenten- zaak op de hoek van de Pretoriusstraat en Smitstraat in de Transvaalbuurt. Niet verwonder lijk dat hij goed bekend is met de groentenzaak van Manus Cruijff in Betondorp. Het gezin Van Eijden heeft het niet breed. Vader Van Eijden wordt al voor zijn veertigste afgekeurd, waarna moeder de kost gaat verdienen, lange tijd als lokettiste bij de PTT. Het is een harmonieus gezin, waarin men altijd voor elkaar klaar staat. 'We kregen nooit oude vodden aan, moesten onze school afmaken en mijn ouders kochten alle schoolboeken,' herinnert de oudste zoon zich. Pas in 1956 kan men een eigen huurflat beta len, in Amsterdam West. Op zoek naar meer financiële welstand overweegt men eind jaren vijftig te emigreren naar Australië, maar daar wordt van afge zien. Ook piekert men er niet over om naar voetbalclubs in Amsterdam West te gaan; de één uur durende tocht naar de velden van de Meer wordt zonder dralen ondernomen. Arie is amper een jaar oud, als Ajax zijn eerste succes van na de oorlog kan vieren: het landskampioenschap van 1947. Arie is nog te jong om dit com mercieel te exploiteren; 'pas' op zijn vierde wordt hij door zijn vader voor het eerst meegenomen naar de Meer. Na een proefwedstrijd wordt Arie op 1 juli 1956 lid van Ajax. Een jaar later viert het hoogste elftal opnieuw een landskampioenschap. Met veel succes doorloopt Arie de jeugdelftallen. Het gezin Van Eijden stelt zich in op het voetbaltalent van de oudste zoon: zo vervoert broer Cor iedere vrijdag middag Arie direct na de laatste lessen van het Lyceum op een brommertje naar Ajax om maar op tijd te kunnen zijn. Trainer Jany van der Veen kan nogal streng zijn tegen laatkomers. 'Eerst komt Ajax, dan pas het gezin,' zegt men thuis tegen elkaar. Met onder anderen Wim Suurbier, Barry Hulshoff en Johan Cruijff vormt Arie van Eijden een fantastische lich ting jeugdspelers binnen Ajax. Kroon op het werk is het seizoen 1963-1964. Nadat de junioren afdelingskampioen zijn geworden, moet men in twee duels met Volendam uitmaken wie kampioen van Nederland wordt. Aan de Zuider zee wint Ajax al met 3-2, waarna in het eigen stadion met 4-1 wordt gewonnen. Er wordt fantastisch gevoetbald. Van Eijden speelt in dit elf tal rechtsback. 'Een stevige speler, die De KNVB-junioren van Ajax in 1965. Staand rechts Arie van Eijden, links van hem Rolf Grootenboer; geheel links Teun Bogaard, daarnaast Barry Hulshoff. Gehurkt, tweede van rechts Johan Cruijff. 32 ARIE Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 32