De Bordjesclub, het fundament van Ajax Van Ajax van Eijden Laatste voorwoord maar geen afscheid! Willem Schoevaart jubilaris der jubilarissen Dit is de laatste keer dat ik als algemeen directeur van Ajax voor u een voorwoord schrijf in ons maga zine. Ik draag per 1 december van dit jaar mijn taak over aan Maarten Fontein, de nieuwe algemeen direc teur van Ajax. Maar het einde van mijn professionele loopbaan bij Ajax betekent natuurlijk niet een afscheid van deze prachtige club. Vanaf mijn eerste schreden in de Transvaalbuurt tot mijn laatste adem, ik ben en ik blijf Ajacied. Op 1 juli 1956 werd ik lid van Ajax en in de jaren zestig wist ik twee keer uit te komen in het eerste van Ajax. Een ernstige blessure dwong mij om een stap terug te doen. Vanaf 1977 nam ik plaats in het bestuur van Ajax als vrijwilliger. We namen de eerste stappen naar professionalisering. Dat was een fantastische tijd en een enorme uitdaging. Wij zijn met nul begonnen en kwamen als eerste met shirtreclame, skyboxen, businessseats en sponsoring. In 1986 werd ik gevraagd om als algemeen directeur in dienst van Ajax te treden. Ik heb mijn baan bij Shell opgezegd en ik heb die uit daging geaccepteerd. Nu vele jaren later mag ik stellen dat we met Ajax ver zijn gekomen. In maart 1994 werd ik als gevolg van de FIOD-zaak geroyeerd als lid van Ajax. Dat was een vervelende tijd. Ajax bleef natuurlijk mijn club en geluk kig kwam men tot het inzicht dat het royement niet juist was. Ajax heeft mij als lid weer geïnstalleerd. Niet veel later werd ik gevraagd algemeen directeur te worden. Die laatste taak heb ik met heel veel plezier op mij genomen in 2000. Ik ben ook best trots op wat we met Ajax bereikt hebben op sportief en zakelijk gebied in die laatste periode tussen 2000 en 2005. Twee keer landskampioen, de beker gewonnen, elk jaar deelname aan de UEFA Champions League en de kwartfinale van de UEFA Champions League behaald. Tegelijkertijd hebben we de kosten kunnen beteugelen en de inkomsten verbeterd en het clubgevoel binnen alle geledingen van Ajax teruggebracht. Al met al kan ik met een trots en gerust gevoel onze club overdragen aan mijn opvolger, die ik vanaf deze plaats alle steun toezeg en uiteraard ook heel veel succes wens. Positief over de toekomst met uw steun Ajax maakt op het moment een beetje een zorgwekkende periode door. Er wordt redelijk goed gevoetbald maar de overwinning blijft te vaak uit. Ajax zal alles moeten geven om aansluiting te vinden bij de top van de Eredivisie. In de UEFA Champions League hebben we alles zelf nog in de hand en kan Ajax de volgende ronde halen door een tweede plaats in de poule zeker te stellen in de wedstrijden tegen Thun en Sparta Praag. We moeten dus beginnen met drie punten mee te nemen uit Zwitserland. Maar zoals u ook weet, winnen en verliezen liggen heel dicht bij elkaar, maar met uw steun in voor- en tegenspoed blijft Ajax positief over de toekomst en kij ken we verwachtingsvol vooruit. Ik wens u en ons aller Ajax het allerbeste. Tijdens de laatste Bordjesclub-reünie kreeg Arie van Eijden de eerder op de avond gemaakte groepsfoto ingelijst en al overhandigd. De zestigste reünie van de Ajax-Bordjesclub vond vrijdag 21 oktober plaats op de Toekomst. De club bestaat uit alle Ajacieden die meer dan 25 jaar lid zijn van Ajax. Bij het bereiken van die mijlpaal jaar krijgt men een bord als teken van waarde ring. Vandaar de naam 'Bordjesclub' voor dit illustere gezelschap. Op het Ajax-jeugdcomplex verzamelde zich een bont gezelschap van ervaren voetbal helden en Ajax-Bordjesclubleden, zoals onder anderen Sjaak Swart, Loek den Edel, Ger van Mourik, Bob Haarms, Guus van Ham, Cor Geelhuizen, Bennie Muller, Dick Schoenaker en Piet Keizer. Daarnaast nodigt de Bordjesclub ook gasten uit, zoals de nieuwe technisch directeur Martin van Geel, trainer Danny Blind en Klaas Nuninga. Ongeveer tachtig bordjeshouders en 25 gasten waren aanwezig voor deze bijeenkomst van Ajacieden, die na al die jaren nog steeds een pure mannenaangelegenheid is. Tijdens deze editie van de jaarlijks gehouden reünie werden zes nieuwe leden geïnaugureerd. Helaas moest in het afgelopen jaar ook afscheid genomen worden van zes overleden leden, onder wie Rinus Michels. Een buitenstaander zou snel in de gaten hebben dat de Bordjesclub het fundament van de vereniging vormt. Mannen die al meer dan 25 jaar de clubcultuur vertegenwoordigen en vanzelfsprekend ook bewaken, bespreken onder het genot van een goed glas wijn tijdens de maaltijd de toekomst, terwijl het verleden nog eens wordt aangehaald (en aangèdikt). Ook de actualiteit, zoals de perikelen over de bestuurswijzigingen en de sportieve presta ties, komt aan de orde. Tussen de gerechten door trakteren Michael van Praag en Uri Coronel de heren op een paar 'zeer fatsoenlijke' moppen passend bij een gezelschap van volwassen ex-voetballers. De Bordjesclub telt dit jaar 120 levende leden die 25 jaar of meer lid zijn van Ajax. Een van de hoogtepunten van de bijeenkomst is het gezamenlijk zingen van het Bordjes clublied. De gasten die het lied niet uit hun hoofd kennen en die tijdens het meezingen moeten spieken, krijgen goed de wind van voren van de oude garde. Ook uit dit lied blijkt Tijdens de traditionele jubilarissendag van Ajax, op zaterdag 1 oktober, was er een wel heel bijzondere jubilaris. Willem Schoevaart vierde zijn 75-jarig lidmaatschap van Ajax. De nog immer als archivaris actieve Schoevaart kreeg een prachtige kristallen karaf met inscriptie. De bordjes en spelden zijn voor Willem Schoevaart al jarenlang op. Als een jubilaris zeventig jaar bij de club zit, mag de clubman zelf een cadeau kiezen. De archivaris bezit inmiddels een prachtig Ajax-horloge en kreeg voor zijn 75-jarig jubileum een kristallen karaf. Naast dit kroonjuweel van Ajax, kregen nog negen leden een blijvende herinnering van hun club. De heer Jan Neefjes is inmiddels zestig jaar lid van Ajax. Hij kreeg op de gouden speld die hij tien jaar eerder kreeg, een fraai briljantje. Verder werden door voorzitter John Jaakke gehuldigd: Rob Lissauer en Wim Stuut, beiden veertig jaar lid, en de 'jonkies' (25 jaar lid) Joop van Nielen, Henk van Teunenbroek, Dennis Heijt, Dick Schoenaker, Peter Kalse en Mark Vrolijk. Willem Schoevaart, al 75 jaar lid van Ajax. 8 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 8