Ordner met clubliederen, mascottes en afstanden Een boek dat tijdens het doorbladeren al uit elkaar valt De voetbaltempels van Nederland, Over onze stadions, clubliederen en mascottes Michael Reiziger, Andy van der Meyde en Wesley Sneijder tijden Nederland - Schotland in de Amsterdam ArenA: 'Cruciaal, 6-0 en zeer sfeervol.' Bij een voetbalwedstrijd is het volgens SBS6- presentator Edward van Cuilenborg vooral de entourage die hem grijpt. Van de zuigende wer king van een stadion krijgt hij geen genoeg. In het 'Woord vooraf' van zijn boek De voetbaltempels van Nederland, Over onze stadions, clubliederen en mascottes noteert hij: 'De bijna religieuze werking van het betreden van de arena, de aanblik van veld en volle tribunes. Het gepassioneerde gezang van fanatieke fans. En de uitbundige blijd schap en het intense verdriet op duizenden hoofden bij winst en verlies. Voetbal is emotie.' Ha, dachten we, dat belooft wat, maar ons en thousiasme werd behoorlijk getemperd toen Van Cuilenborg vervolgens zijn verdere motivatie voor het boek onthulde (zijn zusje had een boek uit gebracht en dan kon 'grote broer natuurlijk niet uitblijven') en de vragen weergaf waarop hij in zijn boek antwoord zou gaan geven: 'Wat is bijvoorbeeld de afstand van het ene naar het andere stadion? Waar bevinden zich de fanatieke supporters? Welke bekende Nederlanders zijn supporters? Wat is de tekst van het clublied? Waar komen de namen van het stadion en de mas cotte vandaan? En wat zijn de bijzondere plekken in een stadion?' De laatste drie vragen, oké, dat zou boeiend en leerzaam materiaal kunnen opleveren, maar de eerste drie? Voor ons als Amsterdammers zou het handig kunnen zijn om te weten dat het van de ArenA naar het Oosterparkstadion in Groningen 181,1 kilometer is en dat we daar met de auto 104 minuten over gaan doen. Dus dat ene tabelletje met afstanden naar de 37 andere Ere- en/of Eerste Divisiestadions zouden we, in de startblokken voor een uitwedstrijd van Ajax, kunnen raadple gen. Maar het opnemen van al deze statistieken betekent dat iedere fan in Nederland één pagina met nuttige info heeft plus 36 volstrekt overbo dige. Want het zal ons toch worst wezen hoeveel kilometer het is van het Oosterenk Stadion (Zwolle) naar De Vliert in Den Bosch (129,9 km, 78 minuten)? En dan hebben we het nog niet eens over de nóg overbodigere twee pagina's met een top-tien van kortste en langste afstanden van sta dion naar stadion. 38 Foppagina's in een gelijmd 'wie-weetjes-boek' dat na twee keer doorbladeren al volledig uit elkaar ligt. En dat voor 19,95. Laten we het beschaafd formuleren: foei! Helaas maakt Van Cuilenborg zich er verder ook nogal gemakzuchtig van af. De meeste info met betrekking tot fans, clubmascottes, aartsrivalen en verklaringen voor de stadionnamen komt bij de clubs zelf vandaan en heeft Van Cuilenborg letter lijk overgenomen. Waarom? 'Omdat die opvallend grappig of informatief zijn.' Klopt dat? Nee. Bewijs? Dit staat vermeld bij de 'VIP-fans' van Ajax: 'BN'ers die Ajax als club in het hart hebben gesloten, zijn er veel. Wij denken 23% van alle BN'ers (net als het deel van de Nederlanders die Ajax-fan is). Wij hebben daarvan geen bestand en ik neem aan dat je dat begrijpt.' Grappig (maar niet heus) om je keurige antwoord aan Van Cuilenborg letterlijk in zijn boek terug te lezen. Het lijkt dus alsof de tot vermoeiens toe positief ingestelde Van Cuilenborg bij elke mail of brief die binnenkwam, in zijn handen wreef en zei: 'Opnemen, want: leuk!' of: 'Bijzonder!' of: 'Geweldig!' of: 'Prima toch!' Minstens één van voorgaande woorden komt op zowat iedere blad zijde voor en dat maken de columns over zijn bezoeken aan alle 38 stadions nogal kneuterig en vrijblijvend. Over de ArenA schrijft hij: 'De meest memorabele voetbalwedstrijd die ik er meebeleefde, was er een zonder Ajax. Nederland - Schotland staat op nummer één. Nederland - Schotland! Cruciaal, 6-0 en zeer sfeervol.' En: 'Ook het beste popconcert dat ik heb gezien, vond in de Amsterdam Arena plaats. De ondeugende rasentertainer Robbie Williams zong favoriete nummers van me. "Let me entertain you"} Graag!' Is er nog wat positiefs te melden over het boek? Jazeker. Het merendeel van de foto's die Van Cuilenborg zelf heeft gemaakt van de 'opval lende plekjes in stadions' is fraai, met oog voor sprekende details. In zijn foto's heeft Van Cuilenborg wél zeggingskracht. Edward van Cuilenborg Strengholt, ISBN 90-5860-232x 256 pagina's, 19,95 82 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 82