De beste zijn of een flapdrol Geromantiseerde verhalen over supertalenten uit Ajax' kweekvijver samenstelling Mik Schots Jan Luitzen 'Uitverkorenen' worden de jeugdvoetballers genoemd die deel mogen uitmaken van de beroemdste jeugdopleiding van Europa. Het is voorbehouden aan de allergrootste talenten. Maar hun plaats is steeds voor slechts één jaar verzekerd. Alleen als ze zich in dat jaar verbeteren, mogen ze blijven. En de concurrentie is moordend. Zodra zich een groter talent aandient, zijn ze hun plek kwijt. Deze kweekvijver van talenten, gemodelleerd naar de Ajax-school, vormt een inspiratiebron voor de recent verschenen jongensboeken - mét romantische component - Raff ie en Schaduwspits. Het klassieke verhaal van de talentvolle jeugd voetballer die voorbestemd is om de top te halen maar zijn doel pas bereikt nadat hij door diepe dalen is gegaan, zowel op het veld als daarbuiten, is te lezen in tal van jeugdboeken, met een andere invalshoek voor elke leeftijdsgroep. Zo is Koen Kampioen van Fred Diks voor de hele kleintjes, schrijft Vivian den Hollander voor iets oudere kinderen en kunnen kinderen vanaf 10 jaar zich verliezen in de serie over Snelle Jelle van Ad van Gils. En ongetwijfeld is er voor oudere kinderen nog veel meer. De boeken variëren op het thema van het oude sprookje waarin de hoofdpersoon na de verlossende kus nog lang en gelukkig leeft. Het jeugdvoetballertje scoort in de kampioens wedstrijd de winnende goal, bij voorkeur in de laatste minuut, en weet zich verzekerd van eeuwige roem. Sinds vorig jaar is er een brug geslagen tussen deze jeugdlectuur en de belevingswereld van volwasse nen. De film In Oranje van Joram Lürsen werd een daverend succes en de roman Rafael van Jan Eilander werd eveneens goed verkocht en hoog gewaardeerd. Dat deze golf nog niet ten einde is, blijkt uit Ra ff ie, het vervolg op Rafael, en Schaduwspits van Corien Botman. Zowel Botman als Eilander hebben er werk van gemaakt. Botman liep een jaar mee bij de jeugd opleidingen van ADO, Ajax en de KNVB en ook Eilander heeft zich georiënteerd bij de jeugd van Ajax. Het heeft geresulteerd in doortimmerde, maar toch ook speelse boeken, waarin de traditi onele sprookjesromantiek geprojecteerd wordt op het leven van beginnende pubers met een bovenmatig voetbaltalent. Tegenslagen wor den veroorzaakt door een gefrustreerde vader (Botman), ouderlijke huwelijksproblemen en de onterechte verwijdering uit de jeugdopleiding van een boezemvriend (Eilander), en de keiharde riva liteit in de jeugdselectie (beiden). Maar ze-worden overwonnen, onder meer dankzij een ontluikende verliefdheid, in het geval van Raffie op Donna, de zus van de vedette van de D2 en in Schaduwspits van talent Milan op zijn buurmeisje Freke. Raffie Rafael, die in groep 8 zit, maakt zich bij de Dl van Ajax onmogelijk omdat hij tijdens een vriend schappelijke wedstrijd, na een grove overtreding op de bij Ajax weggestuurde Nando, overloopt naar zijn oude club HBOK. Hij wordt teruggezet naar de D2, waar hij zich op sleeptouw laat nemen door Wally, de grote spits die al op het voortgezet onderwijs zit. Deze lijkt met zijn onbezonnen gedrag Rafael steeds verder van zijn doel - terugkeren in de Dl - af te brengen, maar valt uiteindelijk van zijn voetstuk als hij Rafael en Donna meeneemt naar Feyenoord - Ajax en een hoofdrol speelt bij de gewelddadigheden die plaatsvinden in april 2005. 'Moet je hem nu eens zien. Wat wil hij er graag bij horen. En maar mee zingen en maar kijken of die grotere jongens wel zien hoe hard hij brult.' Rafael neemt stelling door op de terugreis een ou dere hooligan die zich verontschuldigt van repliek te dienen. 'Hij heeft een meisje van hun leeftijd!? Vanmiddag nog een zwijn, en vanavond zeker als een lieve pappie zijn dochtertje een verhaaltje uit De Kinderbijbel voorlezen. Rafael krijgt een rood waas voor zijn ogen. Hij is woedend! Gadver! Walgelijk! Zielig. En hij denkt het niet alleen, hij kijkt de man staalhard aan en spuugt 80 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 80