Nigel de Jong bezorgt matig Ajax de overwinning Hels karwei blijkt te veel gevraagd Ajax compleet Ajax - Arsenal Thomas Vermaelen: 'We hadden een punt verdiend' Sparta Rotterdam - Ajax Nigel de Jong: 'Het voetbal is nu een mooie uitweg voor mij' fotografie Louis van de Vuurst Met een stevig uitgedunde selectie tegen Arsenal voetballen is al geen sinecure; wanneer je na tachtig tellen een doelpunt om de oren krijgt, wachtje niets minder dan een hels karwei. Voor de gelegenheids formatie waarin Ajax noodgedwongen aantrad tegen de gedoodverfde poulewin naar uit Londen, bleek het te veel gevraagd dat karwei te klaren. De Amsterdammers verloren hun eerste thuiswedstrijd in de UEFA Champions League met 2-1 Gezien de eigen resultaten van de voor gaande weken en de kwaliteiten van de tegenstander was het op voorhand al een immense opgave om tegen de Engelse topploeg een aansprekend resultaat neer te zetten. Bovendien werd Ajax geconfronteerd met talrijke absenties. Hedwiges Maduro, Wesley Sneijder, Hatem Trabelsi en Mauro Rosales moesten verstek laten gaan van wege diverse lichamelijke klachten. Met Thomas Vermaelen als centrale ver dediger, de maar net fit verklaarde Nigel de Jong als rechtsback, Ryan Babel op de rechterflank en Nourdin Boukhari zwervend aan de linkerzijde, verscheen een ploeg aan de aftrap die feitelijk aan elkaar hing van noodverbanden. Het vereiste niveau halen om Arsenal het vuur na aan de schenen te leggen, zou dus niet eenvoudig worden, al waren ook The Gunners gehavend naar Amsterdam gekomen. Thierry Henry en Dennis Bergkamp bleven geblesseerd in Engeland achter, evenals de geschorste Robin van Persie. Een fout van Urby Emanuelson bracht Ajax al heel vroeg in de wedstrijd in een nog lastiger parket. De linksback speelde breed op Boukhari, maar zijn pass werd onder schept door Alexander Hleb. De Wit-Rus bracht de bal via José Antonio Reyes razendsnel bij Fredrik Ljungberg, die Ajax- doelman Hans Vonk met een subtiel tikje kansloos liet: 0-1 Ajax had wat tijd nodig om zich te herpak ken. Halverwege de eerste helft kwamen de Amsterdammers beter in de wedstrijd, temeer daar Arsenal het initiatief van harte uit handen gaf. De thuisploeg had die houding moeten afstraffen, maar deed dat niet. Steven Pienaar schoot hoog over. Ook na de pauze kreeg Ajax mogelijkheden om langszij te komen, maar Babel (een door de keeper weggebokst schot) en Markus Rosenberg (net te laat met uithalen) lieten de kansen onbenut. Alsof het Ajax al niet genoeg tegenzat, kreeg het team ook nog een cruciale fout van de arbitrage te verwerken. Zelf leek scheidsrechter Luis Medina Cantalejo geen overtreding gecon stateerd te hebben bij een actie van Vonk ten opzichte van Reyes, die zich vervol gens liet vallen, maar na een vlagsignaal van zijn assistent wees de Spanjaard als nog naar de krijtstip. Robert Pirès benutte de strafschop feilloos. Amper een minuut later leek Ajax alsnog een huzarenstukje te gaan leveren. Aanvoerder Tomas Galasek zag een prachtig schot op de paal ketsen, waarna Rosenberg buitengewoon alert reageerde: Sol Campbell verspert Steven Pienaar de weg. 1 -2. Babel had in het restant van de wed strijd nog voor gerechtigheid kunnen zor gen, maar de jongeling schoot de bal vanuit de tweede lijn niet op doel, maar richting tweede ring. UEFA Champions League Dinsdag 27 september 2005 - Amsterdam ArenA - 43.250 Scheidsrechter: Luis Medina Cantalejo (Spanje) Ajax - Arsenal 1-2 (0-1) Scoreverloop: 2. Frederik Ljungberg 0-1, 69. Robert Pirès 0-2 j (penalty), 71Markus Rosenberg 1 -2 Ajax: I Hans Vonk; Nigel de Jong, I Zdenek Grygera, Thomas Vermaelen, Urby Emanuelson (85. Juanfran); I Tomas Galasek I Steven Pienaar, Olaf Lindenbergh; Ryan Babel, Angelos Charisteas (57. Markus Rosenberg), Nourdin Boukhari (69. Edgar Manucharyan) Coach: Danny Blind Niet ingezet: Bogdan Lobont, John Heitinga, Julien Escudé, Emmanuel Boakye Arsenal: I Manuel Almunia; Lauren, I Kolo Touré, Sol Campbell Ashley Cole; Alexander Hleb (90. Pascal Cygan), Cesc Fabregas, Mathieu Flamini, Robert Pirès (88. Gaël Clichy); Frederik Ljungberg, José Antonio Reyes (81Quincy Owusu-Abeyie) Coach: Arsène Wenger Niet ingezet: Mart Poom, Alexandre Song, Emmanuel Eboue, Arturo Lupoli Wiljan Vloet en Danny Blind spraken duide lijke taal over het povere duel dat Sparta - Ajax was. 'Als we Ajax een keer hadden kunnen pakken, was het vandaag geweest,' sprak Sparta-trainer Vloet naar waarheid. Ajax-trainer Bind was blij met de zege, maar teleurgesteld over de uitvoering: 'We heb ben hier vandaag een uur lang een wan prestatie geleverd.' Ook daar viel niets op af te dingen. Sparta was lang smaakmaker en kwam - verdiend - op voorsprong. Twee Eredivisie Zondag 2 oktober 2005 - Sparta Stadion, Rotterdam - 9.322 Scheidsrechter: Ruud Bossen Sparta - Ajax 1-2 (O-O) Scoreverloop: 51Sjaak Polak 1 -0,61Nigel de Jong 1 -1 76. Nigel de Jong 1-2 Sparta: René Ponk; Davy de Fauw Steve Olfers, Tom Zoontjes (83. Christophe Kinet), Nebojsa Gudelj; Anthony Obodai, Jan Michels, Ricky van den Bergh (57. Ivan Cvetkov), Sjaak Polak; Jason Oost, Yuri Rose (49. Rachid Bouaouzan) Coach: Wiljan Vloet Niet ingezet: Frank Kooiman, Edwin van Bueren, Marciano Bruma, Wouter Gudde Ajax: Hans Vonk, John Heitinga, Zdenek Grygera Hedwiges Maduro, Thomas Vermaelen; Nigel de Jong, Steven Pienaar, Urby Emanuelson (77. Juanfran); Ryan Babel (59. Nourdin Boukhari), Markus Rosenberg (59. Yannis Anastasiou), Edgar Manucharyan Coach: Danny Blind Niet ingezet: Bogdan Lobont, Hatem Trabelsi, Emmanuel Boakye treffers van Nigel de Jong bezorgden Ajax tóch nog een zwaar bevochten zege. De vooral uiterst povere eerste helft van Ajax stak Blind in meerdere opzichten. 'Dat het voetballend niet lukt is al kwalijk,' vervolgde Blind. 'Al valt daar gezien alle blessures - we misten tien spelers - nog mee te leven.' De coach was vooral ont stemd over de instelling en moraal bij zijn Ajacieden. 'Arbeid leveren hoort ook bij het voetbal. Daar hamer je in de rust ook op. In de kleedkamer is tijdens de rust voor nul komma nul procent over voetbal gesproken.' Ajax had het door eigen falen lastig met de Kasteelclub. Al was dat ook de verdienste van de thuisploeg. Sparta speelde fris en brutaal. Ricky van den Bergh en Jason Oost ontpopten zich tot de gevaarlijkste Spartanen. Ajax-doelman Hans Vonk moest, zeker voor rust, vaker dan hem lief was aan de bak. De Ajacied hield zijn goal soms op miraculeuze wijze schoon. Uitgerekend in een fase waarin Ajax zich leek te herstellen, kort na rust, kwam Sparta alsnog op voorsprong. Op aangeven van oud-Ajacied Anthony Obodai wist Sjaak Polak Vonk te verrassen: 1-0. Kort daarop greep Blind in door Nourdin Boukhari en Yannis Anastasiou in te brengen voor res pectievelijk Ryan Babel en Markus Rosenberg. Toch waren het volgens de trai ner niet zijn wissels die voor een ommekeer hadden gezorgd. 'Het waren vooral de omstandigheden die iets losmaakten.' Gelukkig beschikt Ajax altijd wel over één speler die in tijden van tegenspoed het voortouw durft te nemen, zo bleek op het Kasteel. Nigel de Jong nam de gasten op sleeptouw. Ruim een minuut na de tegen treffer tekende de middenvelder voor de 1-1. De Jong werkte een voorzet vanaf de rechterflank onberispelijk langs Sparta- doelman René Ponk. De middenvelder droeg zijn treffer direct op aan zijn onlangs verongelukte vriend Luciano van den Berg. De Jongs handgebaren omhoog waren Met een katachtige redding voorkomt Hans Vonk dat Ricky van den Bergh scoort uit een vrije trap. veelzeggend en emotioneel. Na zijn tweede treffer herhaalde De Jong het ritueel. Ajax putte hoop en vertrouwen uit de gelijkma ker. Een onvervalst Ajax-offensiefje met kansen voor onder meer Maduro leidde de tweede treffer van De Jong in. Prima voor werk van Steven Pienaar stelde De Jong in staat nogmaals toe te slaan. De rechtshalf kopte raak: 2-1'Gelukkig, en ik zeg dat met respect, hebben we vandaag Sparta getrof fen,' aldus Blind. 'Een andere tegenstander had onze kampioensaspiraties wellicht wél in het slot gegooid. Ons probleem schuilt vooral in een gebrek aan ervaring en sco rend vermogen. Daar zijn we ons van bewust.' DEURSMAA» CMPfTN november 2005 75

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 75