Ajax wint punten en zelfvertrouwen Groeistuipen spelen Ajax parten Ajax compleet Ajax - ADO Den Haag Hedwiges Maduro: 'Ik heb hier geen woorden voor' Ajax - Roda JC Danny Blind: 'Ajax speelde bij vlagen zeer acceptabel' fotografie Louis van de Vuurst Eredivisie Woensdag 21 september - Amsterdam ArenA - 45.000 Scheidsrechter: Eric Braamhaar Ajax - ADO Den Haag 2-2 (2-0) Scoreverloop: 20. Hedwiges Maduro 1 -0,28. Wesley Sneijder 2-0, 90+1. Elia 2-1,90+3. Saeijs 2-2 Ajax: Hans Vonk; Hatem Trabelsi, Zdenek Grygera (32. =1 John Heitinga), Hedwiges Maduro, Urby Emanuelson; Steven Pienaar, Tomas Galasek Wesley Sneijder; Mauro Rosales (90. Nourdin Boukhari), Angelos Charisteas (66. Nigel de Jong), Ryan Babel Coach: Danny Blind Niet ingezet: Bogdan Lobont, Yannis Anastasiou, Julien Escudé, Markus Rosenberg ADO Den Haag: Dorus de Vries; Daniël Rijaard, Jan Paul Saeijs, Spira Grujic, Tomasz Rzasa; Aleksander Rankovic (82. Eljero Elia), Tommy van der Leegte John O'Brien (66. Roy Stroeve); Wesley Verhoek, Michael Mols (57. Geert den Ouden), Joonas Kolkka. Coach: Frans Adelaar Niet ingezet: Cees Paauwe, Alberto Saavedra, Youssef El Akchaoui, Ferry Bodde Er zijn momenten waarop Ajax volwassen oogt, maar ook tegen ADO Den Haag bewezen kinderlijke stommiteiten weer dat de ploeg in werkelijkheid nog in de puber teit verkeert. De Amsterdammers speelden een superieure eerste helft, waarin ze ADO Den Haag tot nederige figurant degra deerden. Volgroeide, verstandige voetbal lers weten hoe ze zo'n karweitje moeten klaren, maar de adolescent in Ajax bleek daar nog niet toe in staat. In een bizarre John Heitinga had een zware middag. Hij kreeg na zijn invalbeurt twee keer geel en moest voortijdig gaan douchen. slotfase verloor de thuisploeg het hoofd en twee van de drie zeker lijkende punten: 2-2. Ajax bevestigde in de eerste helft van het inhaalduel dat er een immens kwaliteits verschil bestaat tussen de eigen selectie en die van de tegenstander. Met ragfijne combinaties en veel diepgang vanuit de defensieve linies liet Ajax zijn opponent volslagen kansloos. Dat het halverwege 2-0 stond, mocht verbazingwekkend heten. Alleen al in de eerste tien minuten hadden de Amsterdammers drie grote sco- ringsmogelijkheden, maar Zdenek Grygera (een schot dat door de handen van de Haagse doelman Dorus de Vries glipte), Tomas Galasek (een harde inzet op de vuisten van de keeper) en Angelos Charisteas (kopbal) slaagden er niet in te scoren. De Griekse spits stond in de basis ten faveure van Markus Rosenberg. Tien minuten later viel de onvermijdelijke openingstreffer alsnog. Wesley Sneijder bleef op doorzettingsvermogen aan de bal, speelde in op Steven Pienaar, die op zijn beurt kaatste naar Hedwiges Maduro. De Vries had geen verweer op de knalhar de wreeftrap van de Nederlandse interna tional: 1-0. Toen Sneijder de marge acht minuten later verdubbelde middels een subliem schot vanuit de draai, leek een feestelijke avond in het verschiet te liggen. Het liep compleet anders. Ajax moest de tol betalen voor het verslappen van de concentratie. Eerst kreeg invaller John Heitinga een tweede gele kaart, net als in de eerste helft wegens het vasthouden van zijn tegenstander. Toen de stadionklok al stilstond op 90 minuten bracht Eljero Elia ADO Den Haag terug tot 2-1, door een voorzet van de rechterkant langs Hans Vonkte glijden. In de consternatie die volg de, slaagde Ajax er niet in zijn kalmte te bewaren. Nota bene Sneijder - ondanks zijn leeftijd al een gelouterd international - ging in de fout, door een vrije trap voor het Haagse doel te draaien en niet voor bal bezit te kiezen. ADO kreeg zodoende de kans om een finale aanval op te zetten, waaruit Jan Paul Saeijs in vrije positie de gelijkmaker kon binnenschieten. Tegen het in de Eredivisie kwakkelende Roda JC behaalde Ajax de eerste thuiszege van het seizoen: 4-1Het was vrijwel de gehele avond eenrichtingsverkeer naar het doel van Vladan Kujovic, de doelman van Roda JC. Betere omstandigheden kan je jezelf als spits niet wensen, moet ook Angelos Charisteas hebben gedacht. De Griek startte in de basis en stelde niet teleur. Ajax' nummer 9 ontpopte zich al voor rust tot de grote man aan Amster damse kant door Ajax hoogstpersoonlijk aan een riante voorsprong te helpen. (■■■MMNMNMMHMnMSSMMRMMMMMMMMMMMHMMMMIMMMMjj Eredivisie Zaterdag 24 september 2005 - Amsterdam ArenA - 45.856 Scheidsrechter: René Temmink Ajax - Roda JC 4-1 (2-0) Scoreverloop: 27. Angelos Charisteas 1 -0, 40. Angelos Charisteas 2-0,69. Steven Pienaar 3-0, 81Edrissa Sonko 3-185. Tomas Galasek 4-1 (penalty) Ajax: Hans Vonk; Nigel de Jong (80. Emmanuel Boakye), Hedwiges Maduro, Thomas Vermaelen, Urby Emanuelson; Tomas Galasek Steven Pienaar, Wesley Sneijder (75. Juanfran); Mauro Rosales (46. Ryan Babel), Angelos Charisteas, Nourdin Boukhari Coach: Danny Blind Niet ingezet Bogdan Lobont, Julien Escudé, Yannis Anastasiou, Markus Rosenberg Roda JC: Vladan Kujovic; Laszlo Bodnar, Boldiszar Bodor, Pa Kah, Vincent Lachambre; Gregoor van Dijk Sergio (62. Edrissa Sonko), Alexander Voigt, Predrag Filipovic (75. Kevin van Dessel); Dirk-Jan Derksen (61Sekou Cissé), Andres Oper Coach: Huub Stevens Niet ingezet Bas van Herk, Ger Senden, Ivan Vicelich, Ken Leemans Een handvol minuten nadat rechtsback Nigel de Jong zijn inzet op de paal had zien belanden (eerder had Steven Pienaar ook al de lat geraakt), tekende Charisteas voor de openingstreffer. De Griekse aan valler was het eindstation na goed voor bereidend werk van Mauro Rosales en Steven Pienaar. De Argentijn bediende de Zuid-Afrikaan op maat, waarna Pienaar de Griek een niet te missen kans bood: 1 -0. Na het verlies tegen AZ en het schlemie lige gelijkspel tegen ADO Den Haag snakten de Amsterdammers naar een vertrouwenwekkende zege, had ook Danny Blind opgemerkt: 'Vooral de eerste helft hebben we goed gevoetbald. Een overwinning was ook essentieel na afge lopen woensdag. Ajax speelde bij vlagen zeer acceptabel. Soms ook goed.' Vijf minuten voor de pauze drukte Charisteas het krachtsverschil ruimer uit in cijfers. Ditmaal stond de opnieuw pri ma acterende Urby Emanuelson aan de basis van de treffer. Ook bondscoach Marco van Basten zag hoe de linkspoot zijn puntaanvaller perfect bediende. Gehinderd door een tegenstander rondde Charisteas de ideale pass opvallend koel af. De aanvaller beroerde de bal slechts licht, waarna deze tergend langzaam het doel bereikte (2-0). Het duel tegen de Roda Juliana Combinatie was niet alleen voor de sco rende Charisteas speciaal. Ook de debu tanten Juanfran en Emanuel Boakye zul len de wedstrijd waarschijnlijk niet snel vergeten. Beide Ajacieden werden de tweede helft ingebracht. Juanfran en Boakye betraden het veld bij een 3-0 voorsprong. Pienaar had zijn ploeg al val lend aan de derde treffer geholpen. De Amsterdammers hadden zelfs met ruimere cijfers kunnen - misschien zelfs wel moeten - winnen. Vlak voor het Champions Leaguetreffen met Arsenal leek niet iedereen aan Ajax-kant even scherp. Vooral Nourdin Boukhari kreeg een paar grote kansen. De Marokkaan was ongelukkig in de afronding. In de problemen kwam Ajax echter nooit. Ook Emmanuel Boakye maakte zijn debuut in het eerste elftal van Ajax. Hij verving Nigel de Jong. niet nadat Edrissa Sonko de geelzwarten uit Kerkrade dichterbij had gebracht. De invaller stelde Vonk voor het eerst echt op de proef met een doeltreffende kopstoot. Sonko promoveerde daarmee een vrije trap tot goal: 3-1 Ajax-aanvoerder Tomas Galasek stelde vijf minuten later alweer daadkrachtig orde op zaken. Vanaf de penaltystip, Kujovic had Boukhari gevloerd, bepaalde de Tsjech de eindstand op 4-1 november 2005 73

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 73