Leerling verliest (nog) van meester Beloning in Praag te karig voor sprankelend Ajax Ajax compleet Sparta Praag - Ajax AZ - Ajax Louis van Gaal: 'Ik zou liegen als ik zei dat deze overwinning me niets deed' Danny Blind: 'Verschrikkelijk datje blij moet zijn met een punt' fotografie Louis van de Vuurst Wesley Sneijder ontwijkt het uitgestoken been van Martin Petras. Trainer Danny Blind vatte de gevoelens van de Ajacieden na afloop van het 1-1 gelijkspel in Praag tegen Sparta Praag in een treffende zin samen. 'Het is te ver schrikkelijk voor woorden dat je blij moet zijn met een punt.' Zijn Ajax verdiende namelijk deze woens dagavond in Praag veel meer dan een schamel punt. De Amsterdammers, zonder de geblesseerde Maarten Stekelenburg, Maxwell, Nicolae Mitea en aanvoerder Julien Escudé, speelden de zeer matige Tsjechen weg. Met glansrollen voor Urby De laatste topper tussen AZ en Ajax in de Alkmaarder Hout - volgend jaar speelt AZ in het nieuwe stadion - was een treffen tussen meester Louis van Gaal en leerling Danny Blind. De doorgewinterde trainer die met Ajax grote successen vierde, tegen zijn aanvoerder van weleer die zijn eerste schreden op het trainerspad zet. Een interessante ontmoeting, ook inge geven door de ongeslagen status van AZ in de nationale competitie en de onver- Eredivisie Zondag 18 september 2005 - Stadion De Hout, Alkmaar - 8.747 Scheidsrechter: Roelof Luinge AZ - Ajax 4-2 (2-2) Scoreverloop: 9. Wesley Sneijder 0-135. Shota Arveladze 1 -1 37. Shota Arveladze 2-145. Wesley Sneijder 2-2, 55. Kenneth Perez 3-2,57. Kenneth Perez 4-2 AZ: Henk Timmer; Kew Jaliens, Demy de Zeeuw (84. Gretar i Steinsson), Barry Opdam, Tim de Cler; Denny Landzaat Barry van Galen, Stijn Schaars (83. Michael Buskermolen); Tarik Sektioui, Shota Arveladze, Kenneth Perez (86. Steijn Huijsegems) Coach: Louis van Gaal Niet ingezet: Theo Zwarthoed, Ron Vlaar, Adil Ramzi, I Danny Koevermans Ajax: Hans Vonk; Hatem Trabelsi, Hedwiges Maduro, Zdenek Grygera, Urby Emanuelson; Tomas Galasek Wesley Sneijder, ROOD Olaf Lindenbergh; Steven Pienaar i (60. Mauro Rosales), Markus Rosenberg (60. Angelos Charisteas), Ryan Babel (84. Edgar Manucharyan) Coach: Danny Blind Niet ingezet: Bogdan Lobont, John Heitinga, Julien Escudé, Nourdin Boukhari Emanuelson, Tomas Galasek, Olaf Linden bergh en Wesley Sneijder creëerde Ajax veel kansen. Vooral de eveneens goed spelende Markus Rosenberg kreeg een aantal mogelijkheden. Geen eenvoudige overigens, maar een van die mogelijkheden had er best in gemogen. De afronding liet echter te wensen over. Daardoor kreeg het alom bekende voetbalcliché wederom zijn beslag; wie zelf niet scoort, loopt een tegentreffer op. Toch kwam de goal van Sparta Praag volkomen uit de lucht vallen. Was Ajax bij het eerste schot op doel van de Tsjechen goed weggekomen doordat Vonk de bal via de binnenkant van de paal uit zijn doel zag caramboleren, toen invaller Miroslav Matusovic in de 66ste minuut vanaf de tweede lijn op doel vuurde was hij kansloos, 0-1Een groter onrecht kon Ajax niet worden aangedaan. Het doemscenario van vorig seizoen in Turijn spookte de wacht zware nederlaag die de ploeg leed in de UEFA Cup (5-3 verlies bij Samara Krylia Sovetov). Ajax haalde in de midweekse Champions Leaguewedstrijd tegen Praag niet het maximale door te blijven steken op 1-1. Danny Blind had alle vertrouwen in het elftal dat ook in Tsjechië aan de start was verschenen. Dat vertrouwen maakte het team in het eerste half uur helemaal waar. Met een geplaatst schot bracht Wesley Sneijder Ajax al in de negende minuut op voorsprong en alles wees erop dat die score in Amsterdamse voordeel zou wor den uitgebreid. Helaas raakte oud-AZ'er Olaf Lindenbergh twee minuten later de lat na een fraaie individuele actie. Toch was er geen vuiltje aan de lucht voor Ajax. Tot scheidsrechter Roelof Luinge een overtreding zag in een normaal duel tus sen Urby Emanuelson en Barry van Galen. AZ kreeg een vrije trap, waaruit een corner ontstond. Uit die hoekschop van Stijn Schaars volgde een scrimmage en schoot Shota Arveladze nauwelijks waar neembaar raak. Ajax protesteerde onder Ajacieden al in het hoofd, gaf Sneijder later voor de radio toe. Het leek inderdaad bij die score te blijven, maar gelukkig kon Sneijder zelf in blessuretijd het naderende onheil afwenden. De middenvelder had nog kracht in zijn benen en liet doelman, Jaromir Blazek met een prachtige inzet het nakij ken, 1-1. Voor Sneijder was het zijn eerste doelpunt in zijn vijftiende duel op het allerhoogste platform. Het was terecht dat Ajax niet met lege handen uit Praag vertrok. Het was onterecht dat het fletse Sparta, dat nauwelijks iets had laten zien, een punt overhield aan het eenzijdige duel waarin Ajax had uitgeblonken. Het gelijkspel maak te wel een einde aan een reeks van zeven uitwedstrijden op rij die door Ajax werden verloren. 'Het is een gemiste kans dat we niet met drie punten naar Amsterdam terugkeren,' vond Danny Blind na afloop. 'In de eerste helft domineerden we en dat leiding van aanvoerder Galasek fel bij de arbiter en de grensrechter, maar die hielden gedecideerd vol, 1-1. Ajax bleef mokken en moest twee minuten later - afgeleid als de roodwitte formatie nog was - opnieuw een doelpunt van de Georgische oud-Ajacied toestaan, 2-1. Kort voor het rustsignaal schoot Wesley Sneijder uit een schitterend genomen vrije trap de gelijkmaker binnen, 2-2. Nog geen man over boord, dachten alle meegereisde Ajax-fans die voor Shota Arveladze en Louis van Gaal lofzangen in petto hadden. Hoe anders verliep het. Kenneth Perez, in de eerste helft nauwelijks opvallend, stuurde met een schitterende beweging Hatem Trabelsi het bos in en schoot a la Johan Cruijff ooit met een prachtige curve raak, 3-2. Twee minuten later zette de Alkmaarse Deen Steven Pienaar opzij en haalde weer vlammend uit. Ook nu was doelman Hans Vonk kansloos, 4-2. vertaalden we naar vier kansen. Dan moet je minimaal met 2-0 voor komen te staan. De laatste tien, vijftien minuten van de eerste helft waren we minder scherp. Het is voor ons heel zuur dat we te weinig rende ment uit ons spel halen. We laten twee punten liggen tegen de directe concurrent in de poule. Het spel is ook gemaakt om te scoren, maar dat moetje dan wel doen.' UEFA Champions League Woensdag 14 september 2005 - Toyota Stadion, Praag -15.386 Scheidsrechter: Claus Bo Larsen (Denemarken) Sparta Praag - Ajax 1-1 (0-0) Scoreverloop: 66. Miroslav Matusovic 1-0,90+1. Wesley Sneijder 1 -1 Sparta Praag: Jaromir Blazek; Zdenek Pospech, Martin Petras, Petr Lukas, Michal Kadlec; Karei Poborsky Karol Kisel, Tomas Sivok, Tomas Polacek (79. Libor Dosek); Miroslav Slepicka (49. Miroslav Matusovic), Lukas Zelenka Coach: Jaroslav Hrebik Niet ingezet: Tomas Grigar, Pavel Pergl, Adam Petrous, Ondrej Herzan, Lubo Loucka Ajax: Hans Vonk; Hatem Trabelsi, Hedwiges Maduro, Zdenek Grygera, Urby Emanuelson; I Tomas Galasek (93. John Heitinga), Wesley Sneijder, Olaf Lindenbergh; Steven Pienaar (80. Mauro Rosales), Markus Rosenberg (76. Angelos Charisteas), Ryan Babel Coach: Danny Blind Niet ingezet: Bogdan Lobont, Thomas Vermaelen, Nigel de Jong, Nourdin Boukhari Wesley Sneijder laat Barry van Galen zijn hielen zien. Blind probeerde door de wissels Angelos Charisteas voor Markus Rosenberg en Mauro Rosales voor Steven Pienaar het tij te keren. Enkele mogelijkheden kreeg Ajax nog wel, maar geen van de keren deed de gastploeg de thuisclub pijn. Voor Edgar Manucharyan, die in de 84ste minuut Ryan Babel verving, was de tijd te kort om zijn debuut met een treffer luister bij te zetten. Voor Olaf Lindenbergh eindigde het weerzien met zijn Alkmaarse vrienden in mineur. Hij kreeg een rode kaart wegens obstructie tegen de topscorer van de Eredivisie, Shota Arveladze. november 2005 71

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 71