in 1981 in Milaan en midden jaren tach tig in de Amsterdamse Sporthallen Zuid, waar een speler als Gerald Vanenburg de toeschouwers in vervoering bracht. Zaalvoetbal werd echter te risicovol geacht voor de dure beentjes, waardoor dit curieuze tijdverdrijf verdween. Onder leiding van 'promotor' Johan Cruijff en zijn lijfblad De Telegraaf werd de voetballiefhebber eind januari 1997 warm gemaakt voor het zoge naamde Sony MiniDisc Euro 6ix's- toernooi, over twee doordeweekse dagen te houden in de ArenA. Het was een combinatie van zaal- en veldvoet- bal. Het dak was dicht, het veld klein (60 bij 32 meter) en men speelde zes tegen zes, maar er werd gevoetbald op echt gras en de doelen waren even groot als bij een normale wedstrijd. Liverpool, AC Milan, Glasgow Rangers en natuurlijk Ajax waren de deelnemers aan dit zeer curieuze toernooi, dat een jaarlijkse traditie moest worden. Ajax, met Frank de Boer in het slotoffensief als 'vliegende kiep' in het doel, verloor de finale met 6-2 van AC Milan. Zo'n twintigduizend mensen kwamen op de slotdag af, en ondanks de jui chende verhalen in De Telegraaf ('Tien voor de 6ix's') en het bij vlagen werve lende spel van Ajax, stierf het Euro 6ix's-toernooi een snelle en zachte dood. Het was, zoals Louis van Gaal zei, 'leuk om de winter mee door te komen', maar meer ook niet. Ruim een jaar geleden keerden Euro 6ix's-elementen terug in de bijzonder curieuze wedstrijd die Ajax op 14 april op de speelweide van de Efteling tegen FC Sprookjesbos speelde. Zes tegen zes op een klein veld, en de wedstrijd duurde niet lang (twee maal tien minu ten). Ajax won ternauwernood met 3-2 van onder anderen De Prins, Doornroosje, Grietje, Hans, De Grote Boze Wolf en doelvrouw Roodkapje. Ook zeer curieus was de maker van de tweede treffer van de thuisclub: Heraut Hendrik, nota bene de scheidsrechter! Wat kan er na dit hoogtepunt nog aan curieus gebeuren? Wat is curieus? Ajax tegen Ajax (Cape Town), zoals afge lopen winter in Zuid-Afrika, klonk leuk, maar was dat vanwege het sterke zakelijke aspect van de verhouding tussen 'beide' clubs, een stuk minder. De eerste wedstrijd met het dak dicht in de ArenA (Ajax - AZ 1-0, op 28 augustus 1996) was op dat moment voor de aanwezigen zonder meer curieus, maar is nu, na zoveel gesloten daken, allang vergeten. Een gestaakte wedstrijd, zoals tegen Austria Wien (staafincident) van september 1989 is dat bij lange na niet, maar deze wed strijd was meer triest dan curieus. Ajax in klassiek jaren-dertigtenue tegen FC Twente, een dag na de honderdste verjaardag in 2000, dan? Dat voelde meer gênant dan curieus, door de uit slag (0-1) en de vorm van Ajax op dat moment. Neen, echt vernieuwend en dus curieus zou het zijn als Ajax het eens met een vrouw in de spits zou gaan proberen. Talent zat in Nederland, en dat het een succes kan worden beschreef voetbalkenner Nico Scheepmaker meer dan dertig jaar geleden al in de strip 'Abe, hot story van een voetballerina'. Curieus ideetje van Johan Cruijff en De Telegraaf, het Euro 6ix's- toernooi, een combinatie van zaal- en veldvoetbal om de winterstop me door te komen. november 2005 65

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 65