twee wedstrijden voor hern georgani seerd worden. De eerste was een duel tussen Barcelona en een All-Starteam, in Spanje. De tweede had als 'thema' 30 jaar finales (Ajax speelde in 1969 zijn eeste Europa Cupfinale). Op deze legendarische avond speelden allereerst de 'oudjes' van Ajax een onderlinge wedstrijd, met als hoogtepunt een fenomenale terugkeer van Marco van Basten, die zelfs op aangeven van Johan Cruijff scoorde. In het tweede duel speelden in de eerst helft de toenmalige eerste elftallen van Ajax en Barcelona tegen elkaar. In de rust (1-0 voor Ajax) namen negen voormalige Ajacieden de plaatsen in van de reguliere spelers: Wim Jonk, Frank Verlaat, Sonny Silooy, Clarence Seedorf, Michel Kreek, Finidi George, Aron Winter, John Bosman en Bryan Roy. Het was opvallend hoe goed dit 'bijeengeraapte' stel (samen)speelde. Ze kwamen wel met 2-1 achter, maar vlak voor tijd bepaalde Bryan Roy de eindstand van deze curieuze, fantas tische wedstrijd op 2-2. De linksbuiten hoopte overigens op een échte terugkeer naar Ajax, maar die zat er niet in. Voor twee van zijn teamgenoten was dat wel het geval, maar de comebacks van Aron Winter en Frank Verlaat werden geen succes. Geen succes... De af scheids wedstrijd van Johan Cruijff, als gastspeler bij Ajax, was bepaald geen succes. Het duel is echter al genoeg geanalyseerd, zodat we dit keer de gevoelens van schrijfster en lezer(es) bij die pijnlijke herinnering zullen sparen. Geen buitenspel Was er maar geen publiek bij geweest, zouden we bijna achteraf denken. Ajax heeft er ervaring mee. Nog bijzonder onschuldig was een oefenwedstrijd tegen mede-Amsterdammers AFC op 5 februari 1969 in het Olympisch Stadion, een week voor Ajax - Benfica. De reden ervan was het uitproberen van een nieuwe, veel sterkere lichtin stallatie, geschikt voor kleurentelevisie. Supporters die het Olympisch Stadion waren binnengelipt werden verwijderd, en Ajacieden klaagden over de felheid van de lampen. Dat bleek: AFC werd ternauwernood verslagen (2-1) en Benfica won in de befaamde 'sneeuw- wedstrijd' met 3-1. Ook zonder publiek was de wel heel curieuze wedstrijd tusen Ajax en AZ '67, op 24 januari 1968 in de Meer. De reden voor deze krachtmeting tussen de koplopers van de Ere- en Eerste divisie was een verzoek van het televi siesportprogramma Brandpunt Buiten spelom eens uit te proberen hoe een wedstrijd waarin geen buitenspel moge lijk was, zou verlopen. Bovendien was de inworp vervangen door een indirecte vrije trap. Het experiment leverde John Bosman als een van de van. Pas later werd hij op de hoogte negen curieuze invallers in de tdd en mocht hlj zijn ei team tweede helft van Ajax - Barcelona op 6 april 1999. kiezen. Swart, nooit te bescheiden, deed die dag mee bij zijn eigen 'Favorietenteam', met onder anderen Marco van Basten, Johan Neeskens, Frank Rijkaard en de latere reality- soapster Jean-Marie Pfaff, destijds nog een (clowneske) Belgische doelman. Swart bepaalde 'toevallig' in de laatste minuut uit een strafschop de eindstand van deze feestelijke wedstrijd op 4-4. Gastspelers, ze kunnen een wedstrijd net dat beetje extra geven. Een week na het desastreuze seizoen 1964-1965 speelde Ajax in het kader van de Bevrijdingsherdenking een oefenwed strijd in het Olympisch Stadion tegen het in die tijd zeer grote Benfica. Ajax, versterkt met de Feijenoorders Pieters Graafland, Haak en Groot en Daan Schrijvers van DWS, won met 2-1. Achteraf gezien was dit de eerste wedstrijd van Ajax' wederopstanding. De wedstrijd tussen Ajax en Barcelona op 4 april 1999 was een uitvloeisel van het contract dat Cruijff bij Barcelona had. Na Cruijffs vertrek zouden nog Frank Arnesen en Oranyankees-aanvoerder Johan Cruijff hebben zichtbaar heel veel zin in de strijd om de Kwantum Cup. 62 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 62