Het kwam wel vaker voor dat gast- spelers opdraafden bij een benefiet. Nico Rijnders won in 1971 op Wembley de Europa Cup 1 met Ajax. In de rust had hij zich laten vervangen vanwege pijn in de hartstreek. Nadat hij in België was gaan voetballen, openbaarden de hartproblemen zich opnieuw, en nu in heviger mate. Hij zakte ineen tijdens een wedstrijd van zijn club Club Brugge. Lange tijd lag hij in het ziekenhuis. Zijn voetbal loopbaan was ten einde. Op 30 juli 1975 speelden Ajax en Club Brugge in Kortrijk een benefietwedstrijd voor Rijnders. Johan Cruijff deed als gast- speler bij Ajax mee, zijn Barcelona- collega Johan Neeskens deed dat bij Club Brugge. Onder meer door een benutte strafschop van Neeskens wonnen de Belgen met 3-0. Nog geen jaar later, op 12 maart 1976, overleed Rijnders op 28-jarige leeftijd aan een aangeboren hartafwijking. 30 jaar Het tegenovergestelde van deze pijnlijke wedstrijd was op 2 juli 1988 het duel tussen Ajax en 'Sjakie's Favorieten team'. Sjakie is Sjaak Swart en deze wedstrijd vond plaats één dag voor zijn vijftigste verjaardag. De wedstrijd was een initiatief van Maarten de Vos van het commerciële bureau Inter Football. Swart zelf wist aanvankelijk nergens Ajax (met versterking) tegen Benfica in 1965: Eusebio (links) haalt uit; Ton Pronk en de Feyenoorders Guus Haak en Eddy Pieters Graafland kijken toe hoe de bal gestuit wordt door de paal. Johan Cruijff (gastspeler Ajax), Nico Rijnders en Johan Neeskens (gastspeler Club Brugge) voorafgaand aan het benefietduel voor de met hartproblemen kampende Rijnders. Nederlands elftal' die Ajax op 20 maart 1963 speelde, was bepaald geen trai ningspartijtje. Zoals wel vaker in de historie was er dat seizoen wat bonje tussen Feijenoorders (succesvol in de Europa Cup) en Ajacieden (hofleveran cier van Oranje). De Feijenoorders bedankten zelfs voor enige tijd voor Oranje. Op 20 maart 1963 speelde Ajax in het Olympisch Stadion het 'voorlopig Nederlands elftal' (dat dus zonder Ajacieden speelde, en met veel 'terug gekeerde' Feyenoorders) met 6-1 weg. Een heel speciale 'interland' speelde Ajax aan het eind van het seizoen 1987- 1988. Rob de Wit, de fantastische linksbuiten die vanaf 1984 voor Ajax speelde, was in de zomer van 1986, op vakantie in Spanje, getroffen door een hersenbloeding. Na een aanvanke lijke succesvolle revalidatieperiode, waarin de kans op een rentree op de voetbalvelden mogelijk leek, kwam opnieuw een terugslag. Voetbal was voor de Utrechter definitief verleden tijd. Op 28 mei 1988 speelden Ajax en het Nederlands elftal in het Ajax- stadion een benefietwedstrijd voor De Wit. Het Nederlands elftal was in voorbereiding op het Europees kam pioenschap in West-Duitsland. De Ajax- internationals deden mee bij Oranje, dat ook Frank Rijkaard in de gelederen had. De Amsterdammer, die eerder dat seizoen met veel heibel was vertrok ken bij Ajax, kwam speciaal voor zijn oude ploegmaat (voor het eerst) terug naar het Ajax-stadion. Ook present bij Oranje waren de PSV'ers die drie dagen daarvoor de Europa Cup 1 hadden gewonnen. Ajax, met gastspeler Herman Verrips van De Wits oude club FC Utrecht, verloor met 3-1 van Oranje. Bondscoach Rinus Michels nam via de stadionmicrofoon op geëmotioneerde wijze afscheid van De Wit. 'De man die we allemaal graag hadden gezien als onze linkeraanvaller, zit hier rechts naast me. We zullen hem missen.' John van 't Schip en Herman Verrips droegen een huilende De Wit op de schouders over het veld. november 2005 61

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 61