60 Ajax Magazine De Heyzel op de wedstrijd afgekomen. Die zagen de geblesseerde Cruijff in de eeste helft inderdaad uitblinken en met hulp van de jonkies Wim Kieft, Gerald Vanenburg en Jesper Olsen leidde Ajax bij rust met 2-1. Maar nadat Cruijff in de rust in de kleedkamer achter was gebleven, kwam België terug tot 2-2. Maar toch, 2-2 bij België was een uitslag waar Oranje voor zou hebben getekend. Naast wedstrijden tegen buitenlandse nationale ploegen speelde en speelt Ajax ook geregeld tegen het Nederlands elf tal. Men begon nog voorzichtig, op 20 november 1932 met een wedstrijd tegen de oud-internationals. We zaten midden in de crisisjaren en Ajax speelde de ene benefiet na de andere. De (met 7-3 verloren) wedstrijd tegen de oud-interna tionals was ten bate van het sanatorium in Davos. Ajax speelde ook geregeld tegen De Zwaluwen, jarenlang de benaming voor het Nederlands B-elftal. Zo kreeg Jack Reynolds, de legendarische en langst zittende Ajax-trainer uit de clubhistorie, bij wijze van afscheid in 1948 een benefiet aangeboden: Ajax tegen De Zwaluwen (4-3). Reynolds was en is trouwens de enige Ajax-trainer met een 'eigen' afscheidswedstrijd. Andy van der Meyde en Hatem Trabelsi tegenover elkaar in een curieus oefenpotje Nederland - Ajax: 25 minuten voor, 30 minuten na rust. Beetje dollen In de afgelopen jaren fungeerde Ajax geregeld als sparringpartner voor Oranje in de voorbereiding op een inter land. Op 15 mei 2002 zagen slechts journalisten en KNVB-officials in het Olympisch Stadion de wedstrijd tussen Ajax en het Nederlands elftal, die door Oranje met 3-0 werd gewonnen. Opvallend was het aantal speelminuten van het duel: 25 voor rust en 30 erna. Ajax speelde overigens met veel tweede- elftalspelers, en met 'testspelers'. Maar Kristof Snelders en Paul Kpaka (van het Belgische Ajax-filiaal Germinal Beerschot Antwerpen) maakten te weinig indruk om een contract in Amsterdam te verdienen. Een jaar later toonden de Ajax-jonkies zich gelijkwaardig aan 'Neerlands beste'. Dit maal duurde het duel twee maal dertig minuten en scoorde Cedric van der Gun voor Ajax, eindstand: 1-1. Opvallend was dat Andy van der Meyde dit keer met Ajax meespeelde tegen Oranje, een jaar eerder was het nog Patrick Kluivert en Richard Witschge duelleren in een oefenwedstrijd tussen Ajax en het Nederlands elftal in de aanloop naar het EK-kwalificatieduel Wit-Rusland - Nederland op 7 juni 2003. De Ajax-mengelmoes hield het nationale sterrenteam op 1 -1waarna Nederland in Minsk, mede door een goal van Kluivert, met 2-0 won. Rob de Wit op de schouders van Ajacieden en internation door een hersenbloeding getroffen linksbuiten. omgekeerd geweest. 'Het was een beetje dollen,' sprak de Ajacied c.q. Oranje klant. 'Zo serieus was het niet en ik heb niet het idee dat ik mij nog hoef te bewijzen. Het was een aardig trainings- die in 1988 een benefietwedstrijd speelden voor de wedstrijdje en zo kon ik die gasten nog succes wensen voor de wedstrijd van zaterdag,' namelijk de EK-kwalificatie- wedstrijd tegen Wit-Rusland. De wedstrijd tegen een 'voorlopig

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 60