Met een curieuze wedstrijd bedoelen we in dit ver band curieus in de eigen tijd. Als aan het begin van de vorige eeuw Ajacieden het veld betreden met petten, en deze keurig afnemen bij het koppen, dan spreken we niet van een curieuze wedstrijd. 'Gepet' voetballen was immers usance in die tijd. Ook populair in de eerste decennia van het voetbal waren de gekostumeerde wedstrijden, meestal ter gelegenheid van een jubi leum. Met veel enthousiasme doken de Ajacieden dan in de klerenkast van moeder, vrouw of feestwinkel en gingen al verkleed tegen elkaar voetballen. Ook erg in trek bij jubilea waren de wedstrijden tussen de getrouwde en niet getrouwde Ajacieden. Maar ze passen niet in dit thema, omdat het 'onderlinge wedstrijden' zijn, net als de jaarlijkse ontmoeting tussen Lucky Ajax en de technische staf op nieuwjaarsdag dat tegenwoordig is. Het zijn geen 'feite lijke' Ajax-wedstrijden. Ook benefiet wedstrijden laten we in het algemeen buiten beschouwing, omdat dit door gaans 'normale' wedstrijden zijn; bovendien zijn deze al eerder behandeld in deze kolommen (Ajax Magazine 6, 2000-2001, Katern+ 'Gelegenheids wed- strijden'). En ook wedstrijden om zeer merkwaardige redenen laten we door gaans buiten beschouwing, zoals de wedstrijd die Ajax op 23 januari 2000 speelde tegen het Japanse Urawa Red Diamonds (1-1). Want hoe idioot de reden voor dit duel ook mag klinken (400 jaar handelsbetrekkingen tussen Nederland en Japan) het betrof uitein delijk 'gewoon' een oefenwedstrijd. Nee, we beperken ons hier tot de wed strijden die buiten het geijkte vallen. De eerste duels die hiervoor in aanmer king komen werden gespeeld in 1917. Ajax, destijds met overmacht kampioen geworden van de Westelijke Tweede Klasse, waar het door reglementaire pech tegen zijn zin en niveau al twee jaar in verbleef, had gedurende dat sei zoen heel wat oefenwedstrijden gespeeld tegen Eerste-Klassers en ze allemaal gewonnen. Landskampioen Go Ahead had mede daardoor het gevoel dat het pas écht kampioen van Nederland was, als het Ajax had versla gen. De Deventenaren nodigden Ajax voor een tweestrijd uit, die Ajax gaarne aannam. Met recht, want in deze door twee clubs bekokstoofde 'kampioen schapsrace' trok Ajax aan het langste eind (2-1 en 1-1). Alleen, de NVB had niets met deze wedstrijden te maken, zodat ze uiteindelijk slechts een 'curieu ze' betekenis kregen. Geen schoenen De eerste echte héél curieuze wedstrijd speelde Ajax na de oorlog, op zaterdag middag 14 augustus 1948. Nadat eer der al 'exotische' landenploegen als China en Egypte naar het Ajax-stadion waren gekomen voor een wedstrijd, was het nu de beurt aan het olympische voetbalteam van India, dat op de Olympische Spelen in Londen indruk had gemaakt. Het opvallende aan het team van India was dat men, op één backspeler na, zonder voetbalschoenen speelde. De Indiërs hadden slechts windsels om wreef en enkel gebonden. Het publiek in het stadion amuseerde zich kostelijk met de 'act' van de Indiërs. Het Ajax-elftal had echter problemen met Indië. Uit vrees voor het aanrichten van blessures speelden de Ajacieden ingetogen tegen de 'naast hun schoenen lopende' tegenstander. Deze profiteerde optimaal van Ajax' tenen-angst en won die middag met 5-1. Het enige doelpunt dat in deze wedstrijd met een voet balschoen werd gemaakt, kwam drie minuten voor tijd van Ajacied Gerard Bruins. Deze reageerde daarop veel zeggend door slechts zijn schouders op te halen. Na afloop was men binnen Ajax buitengewoon tevreden met het faire gedrag en technische spel van de exotische tegenstander. Maar, zo was de algemene mening, wilden de Indiërs in de toekomst nóg een keer tegen Ajax spelen, dan dienden zij wel hun voet balschoenen mee te nemen. Het is trouwens opvallend hoe vaak Ajax heeft gespeeld heeft tegen een nationaal elftal. Het is in eerste instan tie natuurlijk zonder meer een com pliment voor de club Ajax, als deze goed genoeg wordt bevonden om tegen een compleet land aan te treden. De beste van Nederland tegen de besten van een land? Vaak was dat wel het geval, zoals op 2 juni 1982 toen landskampioen Ajax in Brussel aantrad tegen WK-ganger België. Onder leiding van de routiniers Wim Jansen en Johan Cruijff had Ajax met spectaculair voet bal veel reclame gemaakt. Nederland had zich niet weten te plaatsen voor het WK, maar Oranje had geen Johan Cruijff en Ajax wel, dus wie was er eigenlijk beter? Meer dan 30.000 toeschouwers waren dan ook in Ajax' Indiase tegenstanders - zonder voetbalschoenen! - krijgen uit handen van voorzitter Koolhaas een souvernir aangeboden. Slechts één doelpunt werd die middag met een schoen gescoord: Ajax verloor met 5-1 november 2005 59

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 59