Wie is Barbara Barend? De Buitenstaander zijn, ook al ben ik dan op televisie in een sportprogramma. Ik was als kind echt supporter van de club, heb alle handtekeningen verzameld van de spelers. Maar sinds ik werk, is dat alle maal wat minder geworden. Mijn con tacten met andere clubs zijn nauwer geworden en ook daar ontwikkel je dan vanzelf nieuwe sympathieën. Toch is er altijd een speciale band tussen mij en Ajax geweest, ook doordat ik het programma FC Godenzonen voor AT5 heb gemaakt. Maar het is tegenwoor dig wel zo dat ik andere clubs sympa thieker vind dan Ajax. Ik kom bij Ajax nog steeds graag om er mijn werk te doen maar voor mijn lol ga ik liever naar Heerenveen en Willem II. Zelf heb ik vroeger bijvoorbeeld vaak tegen Martij n Reuser gespeeld en Willem II heeft eigenlijk sowieso een leuke spe lersgroep. Zijn ook veel jongens van mijn leeftijd. En als ik heel eerlijk ben, zie ik mezelf nog niet na afloop van een wedstrijd met Sneijder en Heitinga een biertje drinken (lacht). Bij Ajax ga ik na afloop van een wedstrijd meteen naar huis, bij Willem II en Heerenveen niet.' Toch zullen veel mensen door met name je werk voor Het Parool en AT5 denken dat je zeer aan Ajax verwant bent. Barend: 'Natuurlijk, dat is logisch. Maar ik heb ook helemaal geen antipa thie tegen Ajax. Ik snap heus dat ik een Ajax-etiket heb, maar dit betekent niet dat ik uitsluitend bij Ajax kom.' Hoe vind jij het, zelf van Joodse afkomst, dat Ajax zo vaak met het Jodendom wordt geasso cieerd en dat het zelfs een geuzennaam is geworden? Barend: 'Dat vind ik walgelijk. En hoe dat moet worden opgelost, weet ik niet. Als supporters gaan roepen dat ze superjoden zijn, word ik boos. Dat is zelfs een reden voor mij om niet meer naar het stadion te gaan. Vooral oudere Joodse mensen vinden het heel naar om dat te horen. Ook omdat het weer nare spreekkoren oproept. Want wie de kreet Harnas, harnas, alle Joden aan het gas uit zijn bek kan krijgen, heeft niet meer dan één hersencel. Dat is natuur lijk nog veel erger dan roepen dat je een superjood bent. En ach, het is zo jam mer allemaal, want Ajax heeft een mooi clublied. Dat kunnen ze toch ook zingen?' Johan Derksen Bij de start van het nieuwe voetbalsei zoen werd Barbara Barend door RTL binnengehaald als opvolger van de naar Talpa vertrokken Wilfred Genee. Barend werd het nieuwe gezicht van de zender en ging onder meer het weke lijkse programma Voetbal Insite pre senteren, samen met Johan Derksen. Het seizoen was nog maar net begon nen, of Derksen maakte een zeer laat dunkende opmerking in een interview waarbij hij de samenwerking met Barend meteen onder druk zette. Wat beoogde hij hiermee? Barend: 'Van mijn kant speelde er eigenlijk niets. Johan deed die opmerkelijke uitspra ken in een programma van Radio Rijnmond. Ik was daardoor heel erg verrast en besloot verder niet te reage ren. Niet lang daarna hebben we het meteen uitgesproken, daar wil ik het verder dan ook maar bij laten. Johan heeft tegen mij gezegd dat het een slip of the tongue was. Met zijn uitleg nam ik genoegen. Oké, zijn uitspraak was inderdaad heel ongelukkig, maar ik denk niet dat het onze samenwerking in het programma verder zal aantasten. Zo denken we er nu allebei over. (Lacht ineens.) Ik neem aan dat het niet nog een keer zal gebeuren. Johan is Johan, dat wist ik al toen ik aan dat programma begon.' Je zegt dat je tevreden bent met je huidige werk. Heb je nog ambities? Barend: 'Jawel, ik wil nog genoeg din gen doen. Ik ga volgend jaar voor RTL5 naar het WK-voetbal of naar Wimbledon. Dat vind ik allebei leuk om te doen. Ook zou ik graag voor mijn werk een keer naar de Olympische Spelen willen. Maar het ultieme doel is toch om samen met Johan Cruijff wed strijden van het Nederlands elftal te analyseren. Maar goed, dat zal niet zo snel gebeuren, want hij zit bij de NOS en ik niet. Analyseren met Van Hane- gem, wat ik nu doe, vind ik overigens ook erg leuk. De meeste dingen die ik doe, passeren overigens bij toeval mijn pad. Toen Wilfred naar Talpa ging, had ik nooit gedacht dat ik zijn opvolger zou worden. Evenmin had ik verwacht dat ik bij de TROS ooit Zappsport zou gaan maken. Bij AT5 en Het Parool heb ik wel gesolliciteerd, maar de meeste dingen zijn toch per toeval tot stand gekomen.' Naam: Barbara Barend Geboren: 30 juni 1974 in Amsterdam Woonplaats: Amsterdam Burgelijke staat: Samenwonend, geen kinderen Zelf gevoetbald bij: Buitenveldert en ZSGO Favoriete voetballer: 'Ik noem iedere keer een andere naam. Oké, Arjen Robben. Maar ik heb ook weieens Gullit en Cruijff genoemd.' Politieke partij: 'Ik ben een hopper. Het was ooit D66, maar dat is nu niet meer zo. Ik denk dat ik nu op de PvdA zou stemmen.' Mooiste doelpunt ooit gezien? 'Ik was in het stadion toen Van Basten de omhaal tegen FC Den Bosch maakte. Maar de mooiste wedstrijd die ik ooit zag was de 8-2 overwinning van Ajax op Feyenoord, hier in het Olympisch Stadion. Ik heb toen nog in de plassen staan dansen met mijn moeder en nichtje.' Mooiste actie van Barbara Barend? 'Een assist op spits Miranda Noom in het Nederlands jeugdelftal onder de 16 jaar. We wonnen toen met 0-2 van en in Zweden.' Welke speler zie je het liefst bij Ajax komen? 'Hoewel het misschien voor de hand ligt om hier een spits te noemen, zou ik het zelf leuk vinden als Khalid Boulahrouz komt. Een Nederlandse jongen in de verdediging, met Maduro er vlak voor. Voor de spitspositie zou ik Klaas Jan Huntelaar aantrekken. Geen echte Ajax-spits, maar hij kan wel scoren. Als er geld was, zou ik Robinho - de man van de achtvoudige schaar - graag zien komen.' Televisie of krant? 'Televisie. Schrijven vind ik moeilijker en ik heb gemerkt dat ik televisie maken leuker vind. Ik denk ook dat ik er beter in ben.' Tennis of voetbal? 'Voetbal. Ik vind het lekkerder om te doen. Vroeger heb ik weieens gezegd dat je me altijd mag wakker maken voor voetbal. Dat is nu niet meer zo, maar ik vind het nog altijd ontzettend leuk.' Met het oog op de toekomst: blijf jij altijd de dochter van, of wordt Frits ooit de vader van? 'Voorlopig is het zeker nog de dochter van, maar wie weet wordt het ooit de vader van...' Interviewen of geïnterviewd worden? 'Interviewen. Ik vind het niet zo leuk om over mezelf te praten. Vaak vind ik het zo stuitend als ik die verhalen teruglees.' Wens voor de toekomst: 'Dat de mensen van wie ik houd gezond blijven.' november 2005 53

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 53