'Ik heb Ajax de belangrijkste titelkandidaat genoemd. Ze hebben de beste voetballers, vooral de jongens uit de eigen jeugd zijn bijzonder talentvol' is de kans reëel dat het allemaal nog goed gaat komen met Ajax. Barend: 'Ik heb Ajax bij de start van dit seizoen als belangrijkste titelkandidaat genoemd. Ze hebben volgens mij de beste voet ballers, vooral de jongens uit de eigen jeugd zijn bijzonder talentvol. Ik vind het daarom zo jammer dat er zoveel spelers worden gehaald die niets toe voegen. Geldt niet alleen voor Ajax, ook andere clubs maken zich daaraan schuldig. Natuurlijk, een speler als Maxwell voegt iets toe. Dat is een fan tastische voetballer, die ook jong was toen hij werd gehaald. Ooit werd Kanu gehaald, ook zo'n jonge voetballer aan wie je wat had. Het aantrekken van Grygera en Escudé heb ik nooit begre pen. Grygera is zeker een goede voet baller, maar Heitinga is - mits goed begeleid - wel beter. Het aankopen van middelmatige voetballers brengt het spel en het niveau van Ajax niet omhoog. Het spitsenprobleem is onder tussen een soort ziekte aan het worden. Wie is de laatste spits uit de eigen oplei ding? Kluivert waarschijnlijk. En nu Babel, maar die is nog heel erg jong. Hij moet bijvoorbeeld nog veel beter leren koppen. Noodgedwongen speelt hij nu vaak vanaf de linkerkant. En juist aan de zijkanten ligt volgens mij de essentie van het spitsenprobleem: Ajax heeft geen echte buitenspelers meer. Andy van der Meyde en Kevin Bobson zijn de laatste buitenspelers die door de club zelf zijn opgeleid. En Bobson heeft het bij Ajax niet eens gered. Nog vers in het geheugen liggen verder Etienne Esajas, die naar Vitesse mocht vertrekken, en Daniël de Ridder, die min of meer is weggestuurd. 'Dat iedereen nu zo over Rosenberg valt, is niet terecht. Rosenberg is goed bevonden door zowel de scouting, Koeman als Blind. Dat betekent dus dat die jongen heus wel iets kan. Blijkbaar is voetballen in de ArenA, voor Ajax, heel eng. Dat is wat jonge Ajacieden uit eigen kweek op de bui tenlanders voor hebben. Zij hebben die angst niet. Verder vind ik het opmerke lijk dat de scouting van Ajax erin slaagt om steeds maar weer spitsen aan te trekken die beter gedijen in een twee- spitsensysteem. Zie Sonck, zie nu Rosenberg. Charisteas kan goed kop pen, maar hij is afhankelijk van buiten spelers. Wat ik erg vind is dat Ajax kansen heeft laten lopen. Zowel Kuyt, Arveladze als Koné had nu bij Ajax kunnen spelen. Door omstandigheden is geen van drieën gekomen, maar deze jongens doen het bij hun clubs dus wel verschrikkelijk goed. Dat is triest voor Ajax.' En waarom gaat het dan toch nog goed komen met Ajax? Barend: 'Ik denk dat Blind een goede trainer is. Het klikt ook tussen trainer en spelersgroep. Nogmaals, ze hebben een uitstekende selectie. Het is prachtig dat Emanuelson zich door de blessure van Maxwell zo fantastisch heeft ont wikkeld. Van Heitinga zei ik twee jaar geleden dat hij de nieuwe Stam zou worden, maar die zit nu op de bank. Toch ben ik nog steeds overtuigd van zijn kwaliteiten. Een fitte Trabelsi is de beste rechtsback in Europa. Pienaar, Maduro, Sneijder, De Jong, Charisteas en Rosenberg zijn allemaal goede voetballers en zo kan ik nog wel even doorgaan. Kortom, Blind heeft een geweldige selectie!' Hebben al die jongens een sportpsycholoog nodig? Barend: 'Ach nee, dat vind ik zo'n gelul. Misschien moet er in de jeugd wat meer druk gelegd worden. Maar zelf geloof ik niet zo in mental coaching. Bovendien denk ik dat die oud-topvoetballers het zelf kunnen overbrengen. Ik vertrouw dat Blind ook toe. Hij moet door middel van pra ten een goede sfeer creëren. Dat vind ik zo knap van Van Basten. Het is toch niet normaal hoe hij dat voor elkaar krijgt? Vlaar speelt bij AZ alleen maar matige wedstrijden en in het Neder lands elftal staat hij er intussen gewoon. Knap hoor. De meeste jongens in Oranje lijken totaal niet bang om fouten te maken, dat is volgens mij alle maal de klasse van Marco van Basten.' Bij Ajax is het vrijwel nooit rustig. Kan de club het geduld opbrengen als de resultaten tegen vallen? Het moet niet te vaak 0-0 tegen clubs als Heracles worden. Barend: 'Ajax kan het zich niet permit teren om steeds de trainer weg te sturen. En voor alle duidelijkheid, Koeman is niet ontslagen, die is zelf opgestapt. Vraag het de jongens in de selectie, die vonden Koeman ook op het laatst nog een prima vent. Maar op een gegeven ogenblik is het uitgewerkt, dat was bij Koeman het geval. Blind is volgens mij op dit moment goed bezig met de groep, dus die moet zeker een tijdje doorgaan.' Ben jij zelf nog supporter van Ajax? Barend: 'Laat ik vooropstellen dat ik vind dat ik supporter van Ajax mag 52 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 52