RTL-gezicht Barbara Barend De Buitenstaander Ajax heeft een fantastische selectie' Televisiemaker Barbara Barend volgt Ajax vanaf haar jonge jaren. Al op vijf jarige leeftijd zat ze op de perstribune in de Meer bij vader Frits op schoot wanneer hij beroepshalve een thuiswedstrijd van Ajax bezocht. Barbara zelf volgde Ajax intensief voor haar werk bij Het Parool en later AT5. Inmiddels is de oud-jeugdinternational onder de 16 jaar begonnen aan een nieuwe uitda ging. Bij de start van het voetbalseizoen 2005-2006 heeft zij Wilfred Genee opgevolgd als het vertrouwde gezicht van de voetbaluitzendingen op RTL. tekst Jeroen van den Berg fotografie Sander Nieuwenhuys De Nederlandse televisiekij ker kent twee kanten van Barbara Barend. Soms is zij kritisch en zelfs hard, zoals in het AT5-programma FC Godenzonen dat zij enkele jaren achtereen maakte met Marie Carmen Oudendijk, maar ook is zij enthousiast, vrolijk en innemend, zoals in het kin derprogramma Zappsport dat zij voor de TROS maakte. Zelf herkent ze zich in deze twee kanten. 'In beide gevallen neem ik geen houding aan. Het zit gewoon in me.' Op de dag van onze afspraak, een zon nige maar koude dinsdagochtend in oktober, komt ze gehaast café Vak Zuid binnenlopen. De avond ervoor heeft ze een uitzending van Voetbal Insite gehad. Barend verontschuldigt zich voor haar iets te late komst. 'Slecht geslapen. Dat heb ik wel vaker als ik maandagavond uitzending heb gehad.' Ze kiest een comfortabele zithouding en bestelt thee, water en jus d'orange. Als de ergste dorst gelest is, vertelt ze ontspannen en vol plezier over haar eerste voetbalervaringen. Barend: 'Mijn ouders voetbalden allebei bij Buitenveldert. Mijn zus en ik gingen eigenlijk altijd mee. Mij pakte het meteen, er zijn zelfs foto's dat ik als baby al met de bal speelde. Toen ik vijf jaar was ben ik zelf lid geworden van Buitenveldert. Ik was behoorlijk fana tiek en zat bijvoorbeeld op mijn zesde al voor de radio naar de afgelastingen te luisteren. Ontroostbaar was ik als alles was afgelast. Ik hoopte dan vurig dat het trainingsveld wel was goedge keurd, zodat ik in ieder geval daar nog kon voetballen. Dat fanatisme van mij, op die jeugdige leeftijd, was inderdaad wel apart. Ik wist toen bijvoorbeeld het complete team van Ajax op te noemen. Ik was sowieso opmerkelijk, want ik keek op mijn zesde altijd naar het jour naal en wist precies welke politieke partijen er allemaal bestonden (lacht uitbundig). Het schijnt zelfs zo te zijn dat ik op mijn zevende aan mijn toen tertijd twaalfjarige nichtje heb uitge legd hoe het allemaal zat in Nederland. Ach, ik was een beetje een wijsneus.' Barend doorliep de hoogste elftallen binnen Buitenveldert. Dat zij zelf een meisje was tussen de jongens was eigenlijk niet eens een issue. Barend: 'Met veel jongens met wie ik toen speelde, heb ik nog steeds contact. Voor hun was het eigenlijk normaal dat ik meedeed. Het was sowieso een gemixed team met veel nationaliteiten, typisch Amsterdams dus. Ik werd door mijn ploeggenoten goed in bescherming genomen. Als iemand op het veld tegen mij een misplaatste opmerking maakte, had je snel een zoen tussen je ogen te pakken. Daar zorgden mijn medespe lers wel voor! De ouders van sommige jongens hadden er meer problemen mee dan de jongens in mijn ploeg zelf. Sommige ouders konden het maar moeilijk hebben als een meisje een basisplaats kreeg die ten koste van hun zoon ging. Maar in het algemeen werd ik wel geaccepteerd. Het was in die tijd een bekend gegeven dat er in de jeugd van Buitenveldert een meisje speelde.' Nadat ze op 13-jarige leeftijd gestopt was met voetballen bij de jongens ('Ik kwam fysiek toch tekort en was boven dien te klein'), maakte ze de overstap naar het vrouwenvoetbal. Een dood schop leidde tot een ernstige kniebles sure, die haar noopte helemaal te stop pen. Enkele jaren later maakte ze haar rentree bij ZSGO, maar de pijn in de knie bleef terugkeren terwijl ze inmiddels ook een liefde voor het ten nis had ontwikkeld. School en later stu die drongen het voetbal steeds verder naar de achtergrond, waarna het weer op haar weg terugkwam toen ze als sportjournaliste begon te werken. Titelkandidaat Ajax Ajax had dit seizoen een moeizame competitiestart, maar volgens Barend november 2005 51

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 51