Historische grond Siberië Pas in de strafschoppenserie versloeg Ajax Grêmio. Potsierlijk was het begin van de serie: de eerste drie spelers misten, onder wie Kluivert. Maar aan voerder Danny Blind joeg de beslissen de pingel overtuigend in het doel. Ajax was wereldkampioen én winnaar van de Toyota Cup, want zo heette de twee de beker die Blind kreeg overhandigd. Als Most Valuable Player kreeg Blind daarnaast nog een auto, maar die ruil de hij in voor de geldelijke waarde, die aan een goed doel werd besteed. Ajax behaalde de wereldtitel om twee uur Nederlandse tijd. In Amsterdam barstte een waar volksfeest los, dat twee dagen later dunnetjes werd over gedaan op het Museumplein, waar Ajax werd gehuldigd. Twee dagen later? Ja, want door een organisato rische fout van de KLM duurde de terugreis maar liefst 23 uur en drie kwartier. Boven Siberië moest het toestel terugkeren naar Tokio, omdat het geen toestemming had om boven dit deel van Rusland te vliegen. 'Procedurefouten' is dan het heerlijke understatement dat gebruikt wordt door de vliegmaatschappij Maar toen Ajax eindelijk op het podium was gearriveerd, gingen alle remmen los. Na de 'Ajax is een beweging'- uitspraak van Van Praag steeg de irrita tiegraad bij niet-Ajacieden tot nog grotere hoogte na de hysterisch uitge schreeuwde woorden van Van Gaal op het Museumplein. 'We zijn de beste! Niet alleen van Amsterdam, maar ook van Rotterdam en van Eindhoven, en van Europa en van de wereld!' En dus van Tokio, al was dat in het Olympisch Stadion niet zo overduide lijk geweest. Edwin van der Sar op de sintelbaan van het Olympisch Stadion in Tokio op weg naar de huldiging. Het goud is binnen. Na honderdtwintig minuten saai voetbal en een opwindende penaltyserie mag Ajax zich de beste van de wereld noemen. november 2005 49

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 49