Jari Litmanen speelde een teleurstellende wedstrijd en miste tien minuten na rust de grootste kans van de wed strijd. ergernissen. De ploeg kreeg bij het trai ningscentrum niet de beloofde tartan- baan, maar een vloer van cement met een tapijt eroverheen. Verder had de club uit Porto Alegre geen vaste bege leider gekregen en stond men 's och tends op weg naar de training uren in de file. Trainer Lui Felipe: 'Lijken wij soms op een stelletje wilde Indianen uit de Amazone dat jullie ons zo behande len?' De meningen over het voetballend ver mogen van Grêmio waren verdeeld. Studio Sport had het in de dagen voor afgaand aan het duel steeds over het 'sambavoetbal' van de club, maar deze zegswijze was meer een afgesleten cliché (Brazilië sambavoetbal) dan een journalistieke constatering. Want in de beelden die we van Grêmio zagen, kregen we vooral het beeld van een harde, nare, verdedigende ploeg. Louis van Gaal was een ietwat andere mening toegedaan: 'Het is een heel goede ploeg. Ze verdedigen achterin de kleine ruimte en zijn hard, maar voorin hebben ze veel voetballend vermogen. Wij zullen goed positiespel moeten spelen en zorgen voor een snelle balcirculatie.' In de Ajax-delegatie, die inclusief der tien sponsors bestond uit 47 personen, bevond zich één man die er bij Ajax' laatste Wereld Bekerwedstrijd, in 1972 tegen Independiente, ook bij was geweest. En net als 23 jaar geleden bestond Bobby Haarms' rol er ook nu in om de spelers fit te krijgen voor het duel. Dat was hem uitstekend gelukt: de 'twijfelgevallen' Nordin Wooter, Arnold Scholten en Frank de Boer waren honderd procent speelklaar, al verklaarde Frank de Boer, last hebbend van zijn hamstrings, dat hij sowieso wilde spelen. 'Als sportman wil je alle Edwin van der Sar stopt de eerste penalty in de reeks. prijzen winnen. En de Wereld Beker is er zo een, waarvoor je bovendien niet vaak een herkansing krijgt. Ik ben bereid meer risico te nemen dan nor maal.' Waar Real Madrid - Ajax een week eer der met afstand Ajax' beste wedstrijd van het seizoen was, zo zou Grêmio - Ajax met afstand de slechtste wedstrijd worden. Het was volgens de Ajacieden een slecht veld en de bal was volgens Ronald de Boer ook niet lekker, maar het was een raadsel waarom Ajax in opbouwend en aanvallend opzicht zo matig speelde. Grêmio speelde keihard, maar de Engelse scheidsrechter Elleray trad daar goed tegenop en toonde in de tweede helft Rivarola na een nieuwe aanslag, dit maal op Kluivert, zijn tweede gele kaart, en dus ook een rode. Typerend voor de goede arbitrage was dat de Brit na de overtreding eerst liet doorspelen, omdat Litmanen een grote kans kreeg, maar de Fin faalde. Ajax kreeg wel meer kansjes (Kluivert), maar moest ook beducht zijn voor de coun ters van spits Jardel. Het zo vaak geroemde positiespel van Ajax kwam er niet uit, zelfs niet in het laatste half uur en de daaropvolgende verlenging tegen negen Braziliaanse veldspelers. Frank de Boer: 'Iedereen stond te wachten en het tempo lag veel te laag.' 48 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 48