Historische grond Stadion werd in 1924 gebouwd op het Meiji-complex, genoemd naar de keizer van Japan tussen 1867 en 1912. Het stadion, genaamd Jinju Stadion, zou deel uitmaken van de Olympische Spelen van 1940, maar die gingen om de bekende redenen niet door. Pas in 1964 kreeg Azië zijn eerste Olympische Spelen en schitterde het Olympisch Stadion. Tijdens de openingsceremonie werd in het stadion de geur van chry santen verspreid, Japans meest geliefde bloem. De keuze voor de laatste fak keldrager was minder zoet: Yoshinori Sakai was het eerste kind dat in Japan geboren was na de atoombom op Hiroshima, op 6 augustus 1945. Een beweging Sport en politiek, ze worden vooral door de sporters (kunstmatig) geschei den, en ook op cultureel gebied tonen voetballers op reis zich doorgaans niet erg geïnteresseerd, maar voor de reis naar Japan hadden toch heel wat Ajacieden de fototoestellen in de baga gekoffer gepakt. Zo kon men bij een wandeling door de stad onder meer een foto maken van een Japanse bruiloft (Edgar Davids) of assistent-trainer Gerard van der Lem 'schieten' als gastzanger bij een op straat optredende rockband. Ajax was vier dagen voor het duel naar de Japanse hoofdstad afgereisd, en stond daardoor, volgens trainer Louis van Gaal, in feite al met 1-0 achter. Want, zo doceerde hij, de gangbare jetlag-theorie zegt dat je van één uur tijdsverschil één dag nodig hebt om te herstellen. En het tijdsverschil tussen Amsterdam en Tokio bedraagt acht uur, zodat de Ajacieden vier dagen te kort hadden om te herstellen (en dat vertaalde Van Gaal blijkbaar naar een 1-0 achterstand). Het waren de tijden waarin het jour naille aan de lippen hing van de Ajacieden, en allen die daarbij (wilden) horen. Oud Gruppo Sportivo-zanger Hans van den Burg warmde zijn oude hit Tokyo opnieuw op en werd erover geïnterviewd op televisie. Voorzitter Michael van Praag sprak 'historische woorden' door te verklaren dat Ajax méér is dan een voetbalclub: 'Ajax is een beweging.' Ajax was in ieder geval een enorm goed voetballende club. Zes dagen voor de wedstrijd in Tokio speelde Ajax een van zijn beste wedstrijden in de geschiede nis: in Madrid werd Real met 2-0 ver slagen, en nog meer dan de uitslag maakte het prachtige spel van Ajax indruk. Ook de statistieken logen er niet om: voor de zestiende achtereenvol gende keer was Ajax ongeslagen geble ven in het belangrijkste Europese toer nooi, een record (en in de Nederlandse competitie was Ajax al 55 wedstrijden ongeslagen). Wie zou dit Ajax kunnen afstoppen? De Braziliaanse tegenstan der Grêmio was weliswaar kampioen van Zuid-Amerika, maar had verder geen grote reputatie. De belangrijkste tegenstander was Ajax zelf, volgens velen: onderschatting, desinteresse. Want hoe de strijd om de Wereld Beker in te schatten? Feitelijk kon van een wereldtitel geen sprake zijn, omdat het hier 'slechts' om een wedstrijd tussen de kampioenen van Europa en Zuid- Amerika handelt, en de overige con tinenten niet meedoen. De officiële titel van de tweestrijd, Coupe Européenne/- Sud Américaine was wel juist, maar volslagen onbekend. Bovendien: wat te denken van het sportieve gehalte van een tweestrijd die zo commercieel gekleurd is? Toen Toyota in 1980 hoofdsponsor werd, verhuisde het cir cus naar het voetbalarme Japanse land. Daarmee kwam een einde aan de opzet van een thuis- en uitwedstrijd, die vaak ontaardden in enorme schoppartijen, zoals Ajax zelf in 1972 had ervaren bij het Argentijnse Independiente. Maar wat moet een wedstrijd tussen een Europese en Zuid-Amerikaanse club in Japan? Het marketingdenken was zo ver doorgevoerd dat Toyota het de deelnemende ploegen verboden had om aan te treden met de naam van de hoofdsponsor op het shirt. Ajax' spon sor ABN AMRO huurde daarop maar twee reclameborden langs het veld. Wilde Indianen Tegenstander Grêmio had ook zo zijn De 'beker' in het nog lege Olympisch Stadion. De bescheiden Nederlandse delegatie op de tribunes zorgde voor ophef en vertier tussen het niet bovenmatig in voetbal geïnteresseerde Japanse publiek. november 2005 47

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 47