Bericht uit Duitsland De kleine engel is Hamburgs Superstar de voorzetter Ben ik vrij onverveerd tekst Monique Janse In recordtempo heeft Rafael van der Vaart Duitsland veroverd. Toen de getogen Ajacied dit jaar zijn club in Amsterdam verliet voor een avontuur in Hamburg, schudden veel mensen meewarig het hoofd. Zo'n parel hoort toch niet in de Duitse competitie thuis?, treurden de voetballiefhebbers. Maar Rafael bewijst wekelijks dat deze stap de beste is die hij had kunnen zetten. Nauwelijks twee maan den is het Bundesliga-seizoen oud of de Noord- Hollander heeft de Duitse voetbalharten gestolen met zijn fluwelen passes en schitterende treffers. Halverwege oktober, na het goede optreden van Van der Vaart en Oranje in Tsjechië, vraagt het Hamburger Abendblatt zich al af of HSV 'hem' kan behouden. Wie met hem wordt bedoeld, hoeft niet eens meer in de kop benoemd te worden. Dat is Der kleine Engel, zoals hij door de Duitse journalisten al liefkozend wordt aangeduid. Het avondblad uit de woonplaats van de gewezen Ajacied roemt het spel van Van der Vaart. Hij speelde zich in Praag regelrecht op het wensenlijst- je van de topclubs, vond Hamburger Abendblatt. '31 minuten waren er in Praag bij de beslissende groepswedstrijd tussen Tsjechië en Nederland gespeeld en Van der Vaart heeft zojuist een van zijn belangrijkste doelpunten gescoord. En wat voor een...,' jubelt de krant. 'De HSV-prof bediende Robben die terugkaatste en de kleine engel transformeerde de inzet tot doelpunt. Wat overbleef, was vreugde...' Het avondblad zoekt bevestiging van het goede op treden van Rafael bij diens collega-internationals en vindt Arjen Robben bereid iets te zeggen: 'Rafael heeft écht sterk gespeeld,' laat de Groninger in die krant weten. Ook het nieuwe Duitse idool zelf mag iets kwijt. 'Ik speel momenteel als in een roes,' glundert Van der Vaart met een lichte verbazing in zijn stem. Die Welt vergelijkt Van der Vaart met een jongen die enkele maanden huisarrest heeft gekregen omdat hij een raam aan diggelen heeft geschoten en nu net weer naar buiten mag en geen genoeg krijgt van het spelletje. Maar het is niet alleen mijnheer Van der Vaart die de bladen bezighoudt. Mevrouw Van der Vaart doet weinig voor haar man onder. 'Sylvie voert de Beauty- Elf aan,' meldt Bild een paar dagen voor de ontmoe ting tussen Tsjechië en Nederland. Goede timing van de Duitse sensatiekrant, want Sylvies concurren te voor de topklassering is Radka Kocurova, Tsje chische weervrouw en vriendin van international Tomas Rosicky, spelend bij Borussia Dortmund. Behalve de verkiezing van mooiste echtgenote wint Rafael van der Vaart ook de onderlinge voetbalstrijd van zijn Tsjechische concurrent. Want het is Rosicky die verzuimt Tsjechië vanaf elf meter op voorsprong te zetten. Van der Vaart zelf scoort wel voor Nederland. En zo beslist de Heemskerker ook het persoonlijke duel met een Duitse importvoetballer op punten. Ze zullen in Duitsland nog lang niet zijn uitgeschreven over die Hollandse man die de grens overstak. Noch over zijn echtgenote. Sylvie van der Vaart is volgens Bild de mooiste spelersvrouw van de Bundesliga. Minsk, 7 juni 1995 John van 't Schip speelt tegen Wit-Rusland zijn laatste interland tekst Chris Willemsen Rafael van der Vaart viert zijn doelpunt met de supporters. op een en hetzelfde moment kan hij de aangenomen bal sudderend aan de rechtervoet de back en de ruimte zien en heeft hij in een tiende seconde met een beweging die bedacht moet zijn door een illusionist geen idee hoe hij die doet moeiteloos de vrijgelopen medespeler gevonden vanavond in het trieste decor van een wereld hier ver vandaan heeft europa's beste voorzetter aller tijden in het nederlands elftal voor de laatste maal de geest eenenveertig interlands maar het zouden er met een betere rug en keuzeheren die uitzonderlijke klasse op waarde kunnen schatten honderd meer zijn geweest november 2005

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 41