een stuk volwassener dan wij' 'De tegenstanders zijn Jong Ajax vwo uiteindelijk afgezakt naar de mavo. Ik was niet gemotiveerd, te veel bezig met voetballen, denk ik. In de lessen leidde ik mijn medeleerlingen af en ik ben een paar keer geschorst omdat ik er te vaak uitgestuurd was. Uiteindelijk ben ik naar de Openbare Scholen gemeenschap Bijlmer gegaan, waarmee Ajax een samenwerkingsverband heeft. Daar ben ik heel leuk opgevangen en heb ik uiteindelijk mijn vmbo T-diploma gehaald.' Na het behalen van zijn diploma was Robbert eigenlijk van plan om te stop pen met school, maar dat vonden zijn ouders niet zo'n goed idee. 'Ze vonden dat ik op dat moment nog onvoldoende zekerheid had over mijn Olympisch Stadion bij de wedstrijd Ajax - Kaiserslautern. Ik weet nog goed dat ik keihard "Jonk, Jonk" riep, omdat ik als enige zag dat hij een doel punt had gemaakt. Als je dan zelf voor het eerst dat shirt mag dragen, is dat extra speciaal. Tijdens het seizoen liep ik al stage, na de zomer mocht ik begin nen in de Cl.' Sjaak Swart Robbert doorliep de jeugdopleiding bij Ajax redelijk probleemloos. Hij werd kampioen met de Cl en de BI en de afgelopen twee seizoenen eindigde hij met de Al ook op de eerste plaats. 'Ik heb eigenlijk geen zware tegenslagen gehad, alleen in mijn eerste jaar bij de november 2005 37 voetbalcarrière. Ik ben daarom mbo detailhandel gaan doen, maar dat sloeg echt nergens op. Vorig jaar heb ik op het Johan Cruyff-college een opleiding marketing en communicatie gevolgd. Dat vond ik wel een nuttige opleiding, maar ik ben er in overleg met Ajax toch maar mee gestopt. Ook omdat ik inmiddels een tweejarig contract heb getekend. Als je voetbal en studie wilt combineren moet je wel heel erg gemo tiveerd zijn. Ik richt me nu puur op het voetballen.' Van kinds af wist Robbert al dat hij beter kon voetballen dan zijn leeftijd genootjes bij de amateurclubs NFC en Amstelveen Heemraad. 'Op mijn elfde mocht ik al een keer op stage komen bij Ajax, toen werd ik net afgewezen. Ik kon ook naar AZ, maar Alkmaar was voor mij echt te ver weg. Gelukkig kon ik op mijn dertiende alsnog naar Ajax. Tijdens de winterstop kreeg ik een telefoontje van mijn leider, die vertelde dat bij Amstelveen Heemraad een brief van Ajax was binnengekomen. Ik wist dat ik zelf ook een brief zou krijgen, dus ik stond bij wijze van spreken elke dag te wachten bij de brievenbus. Toen het eindelijk zo ver was, was ik zo blij als een kind kan zijn. Ajax was echt mijn club. Ik had een echte Ajax-kamer en als zesjarig jongetje zat ik al in het A-junioren had ik de ziekte van Pfeiffer. Omdat we er pas in een laat stadium achterkwamen, heb ik gewoon doorge- traind. Maar 's avonds merkte ik dat ik erg moe was en lag ik uitgeteld op de bank. Tijdens de zomer heb ik vervol gens heel veel rust gehouden, daarna was ik gelukkig weer helemaal fit en dat ben ik nu nog steeds.' Als de verslaggever hem vraagt of hij uit een echte sportfamilie komt, begint Robbert meteen te lachen. 'Mijn moe der beweert dat ze vroeger veel heeft gezwommen. Mijn vader zegt vaak: "Je weet dat ik geen verstand van voetbal heb." Hij heeft wel gevoetbald in Amsterdam, maar op een redelijk laag niveau. Vroeger trapten we weieens een balletje, maar ik was hem al snel de baas. Ze staan gelukkig allebei erg positief tegenover mijn keuze voor het voetbal en zijn erg betrokken. Ze komen altijd kijken, mijn zusje trouwens ook.' Aan het eind van het inter view gaat de gsm van Robbert Schilder plotse ling over. Het blijkt Sjaak Swart te zijn. 'Mag ik even opne men?' vraagt Robbert beleefd. Na uitwisseling van enkele algemeenhe den spreekt hij af om zijn zaak waarnemer die middag in een café te ont moeten. Voor sponsorverplichtingen, niet voor een spannende trans fer. 'Jammer genoeg niet,' verzucht Robbert geksche rend. 'Maar serieus. Daar ben ik absoluut niet mee bezig. Ik wil in de eerste plaats slagen bij Ajax. Ik heb nog steeds het gevoel dat ik me elke wed strijd kan verbeteren, ook bij Oranje onder negentien. Ik hoop dit seizoen zeker mijn debuut te maken in het eerste. Als het een beetje meezit, komt die kans vanzelf. En dan grijp ik die met beide handen aan.'

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 37