Onvoltooid verleden Leiderschap in woord en gebaar was niet aan Henning Jensen besteed. Zijn leiderschap begon in balbezit en eindigde met het afstaan van die bal tekst David Endt fotografie George Verberne Borussia Mönchengladbach. Bij de 'Veulens' trok hij de schijnwerpers naar zich toe met fraaie langgerekte dribbels vanaf de vleugel. Met een intuïtieve intel ligentie wanneer het op combineren aan kwam en met scorend vermogen, vooral met zijn landgenoot Alan Simonsen. Een briljant koppel waarvan de componen ten net zo sterk verschilden als dat zij elkaar aanvulden. De loom ogende maar onstuitbare versnelling van Jensen, de felle activiteit van Simonsen. Het doel jagen van Alan en het in gratie gedrenkte lengtepasseren van Henning. Als Houdini ontsnappend aan de kete nen van de verdedigers. traag, op het juiste moment aanzettend en de tegenstander ter plekke latend. In zijn passes lag de diepe kwaliteit die de vrucht is van gave en jarenlang edele arbeid. Henning Jensen was een luxe bezit, maar zijn inbreng kwam wezenlijk niet verder dan zijn specifieke terrein. Eenmaal aan de bal nam persoonlijkheid en raffinement bezit van hem. Met de bal elders, was hij ver weg van het spel en dat stelde enigszins teleur, want de topper was niet alleen naar de Meer gelokt om mooi te voetballen maar ook om het elftal een diepe impuls te geven. Leiderschap in woord en gebaar. Dat was niet aan de zwijger besteed. Zijn lei derschap begon in balbezit en eindigde met het afstaan van die bal. Mogelijk dat hij in een eerdere fase van zijn loopbaan de extra impuls wel had gegeven. Maar hij kwam uit het Madrid van warme middagen vol siësta en zoele avonden vol zoet leven met wedstrijden in Latijnse cadans. Hij voelde wel dat de aard van Ajax in technische zin bij hem hoorde, maar de verlangde vurige ambitie en winsthonger was in Madrid gebleven. Henning Jensen hoorde tot de beste spe lers van zijn generatie. Een volbloed aan valler die van een onaanzienlijk clubje uit het Deense land de reuzenstap maakt naar een internationaal hooggequoteerde Duitse club. Van Norresundby naar Het verbaasde niemand dat Real Madrid het oog op de stilist liet vallen. Wanneer in Bernabeu Jensens kousen naar bene den gingen, kon er worden genoten. De vlagen van elegante voetbalkunst waren onvoldoende om het Amster damse publiek, hongerig naar meer dan liflafjes, te laten watertanden. Men ver langde meer drift en substantie van de zwijger. Lui of flegmatiek, loom of nonchalant? Ajax-jaar 1 voltrok zich naar gematigde tevredenheid. En met goals, zij het in beperkte mate. Toen Jensen in zijn tweede jaar, nu vaker als vormgever achter de aanval, het seizoen met slechts één doelpunt je afsloot, sloop hij verder terug naar het noorden, terug naar Denemarken. Net zoals hij dagelijks na de trainingen op kousevoeten terugsloop naar de passend kalme Tobias Asserlaan in Diemen, waar hij woonde met zijn vrouw Ulla en de kindertjes Suzanne en Michael. Alleen daar werd op mooie momenten een andere Henning Jensen zichtbaar. Buiten zicht een ander mens: uitbundig en gevat. Een paar mooie whisky's maakten de late avonden hilarisch, het zwijgen werd luidkeels verbroken. Zoals hij kon voetballen schaterde hij: bevlogen, onbe rekenbaar en onstuitbaar. Eindelijk doorgrondelijk. november 2005

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 35