Ajax moest tegen NOAD all zeilen bijzetten Het debuut van Piet van der Kuil Een 2-1-zege uit het vuur gesleept De eerste! het opvoeden. De ouders kwamen in het begin in de kleedkamer, maar daar heb ik ze uit gestuurd. Dat heb je bij Ajax toch ook niet?!' Hoogste tijd voor een correctie. Nog steeds duikt regelmatig het verhaal op dat Van der Kuil in 1959 naar PSV zou zijn gegaan omdat Ajax de verloving van Van der Kuil niet wilde betalen. Een verhaal dat het echtpaar Van der Kuil nog steeds zichtbaar irriteert, met name Tiny. 'Ik ben er zo boos om geworden. Er is geen moer van waar. Ik weet niet waarom dat verhaal steeds opduikt, de verslaggevers verzinnen maar wat, of schrijven elkaar na.' Piet: 'De reden waarom ik naar PSV ging is ongeveer dezelfde als waarom de De Boertjes naar Barcelona vertrokken. In januari 1955 kreeg ik een aanbie ding van Espagnol. Samen met Faas Wilkes ben ik naar Spanje vertrokken om er proefwedstrijden te spelen. Vooraf had ik eerst aan het Ajax- bestuur gevraagd voor hoeveel ze me wilden verkopen. Het antwoord luidde: 150.000 gulden. Het beviel ons goed, en samen met Faas kon ik er een contract krijgen, waarbij we heel goed zouden gaan verdienen. Vervolgens vroeg Ajax een dag bedenktijd, waarna Ajax een telegram stuurde waarin men zei dat het bod niet acceptabel was. Men wilde 350.000 gulden hebben. Dat wilde Espagnol niet betalen. Maar toen zei ik tegen Ajax dat ik dan ook niet meer voor hen wilde voetbal len en ben ik aan het eind van het seizoen naar PSV gegaan, dat genoeg wilde betalen. Ik kon ook naar Feijenoord, waar ik dan ook een broodjeszaak zou krijgen, maar bij PSV was ik fullprof. Ik heb een fijne tijd gehad bij Ajax, maar de club was en is in die zakelijke dingen bikkelhard. Ajax wilde mij niet laten gaan. Ajax had me voor een habbekrats, 1500 gul den, van VSV gekocht en nu vroegen ze ineens zoveel geld voor me! 'Ik was een van de eerste voetballers die de strijd met de club aangingen. Men moest mij niet belazeren. Ik was profes sional, moest voor mijn gezinnetje zorgen. Ik had geen andere baan. Het was jammer, want ik was Ajacied, net als de De Boertjes. Ik voel me veel meer oud-Ajacied dan oud-PSV'er.' Geen thuiswedstrijd slaat Van der Kuil, met zijn vrienden van Lucky Ajax, over. Het valt hem en zijn vrouw zwaar dat de ene na de andere teamgenoot van vroeger overlijdt: Bertus Hoogerman, Rinus Michels, Gerard van Dijk. Van der Kuil: 'Dat is heel moeilijk om te verwerken.' Tiny wil dat haar man het rustiger aan gaat doen, in ieder geval stopt met zijn voetbalschool. 'Hij wordt 73! Wie doet dat nou nog op die leeftijd? Maar hij wil het niet.' 28 augustus 1955 N0AD - AJAX 1 -2 (0-2) Toeschouwers: 4.500 Scheidsrechter: Erich Scoreverloop: 1Van der Kuil 0-1 27. Den Edel 0-2 72. Mooi) 1-2 NOAD: De Rooy; Loose, De Bruin; Walhout, Rombout; Ebbing, Mooij, Moller, Meijer, Van Leeuwen, Louer Ajax: Pieters Graafland; Van Mourik, Geelhuizen; Bakker, Bijker, Van Dijk; Winter, Ouderland (25. Den Edel), Michels, Van der Kuil, Brokx (Door Paul Planken) Piet van der Kuil komt de eer toe, in de zojuist ontbrande „sljjtag slag" om een plaats in de uiteinde lijke hoofdklasse, het eerste doel punt te hebben gescoord. De wed strijd NOADAjax was precies 46 seconden oud toen de beweeglUke Ajacied uit een op maat gesneden voorzet van De Winter de bal hoog over de kleine NOAD-doelman in de touwen joeg. Een juichende Piet van der Kuil: in 131 wedstrijden voor Ajax scoorde de kleine vleugelspits zestig maal. Het Ajax waarmee Van der Kuil in zijn tweede seizoen bij de club landskampioen werd (1956-1957). Staand vanaf links: Eddy Pieters Graafland, Klaas Bakker, Ger van Mourik, Ad Visser, Wim Anderiesen, Cor Geelhuizen. Gehurkt: Willy Schmidt, Rinus Michels, Piet van der Kuil, Piet Ouderland, Gerard van Dijk. november 2005 33

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 33