Puntverlies van de Tsjechofiel Puntverlies van de Ajacied 'Als je elkaar na een loting feliciteert, heb je eigenlijk al verloren' onrustig worden. Bij mij was het drie jaar geleden anders. Ik moest nog wen nen aan alle nieuwe dingen. En als je zo jong bent kan je ook gemakkelijker geduld hebben. Jouw tijd komt nog, kun je denken. Ervaren spelers weten dat ze nog maar weinig tijd hebben om te spelen. Die willen hoe dan ook in het veld staan. 'Ik ben elke dag met Tomas. Hij blijft regelmatig bij mij slapen omdat hij geen zin heeft om iedere dag terug te rijden naar zijn huis in Tilburg. We hebben het ook over zijn situatie gehad. Ik was blij dat hij bleef. Maar nu hij weer in het elf tal speelt, ben ik nog blijer. Hij is heel goed. Maar ik zou het wel begrijpen als hij als 32-jarige bijvoorbeeld nog een keer naar Engeland zou vertrekken. Zoveel kansen krijgt hij niet meer, en bij Ajax weet hij niet zeker of hij speelt. Hij wil hoe dan ook het WK halen. Daarvoor moeten we natuurlijk wel Noorwegen uitschakelen in de play-offs. Het Nederlands elftal is verjongd. Onze nationale ploeg is daar nog niet aan toe. Voor veel spelers is dit de laatste kans om iets te winnen. Deze generatie wil die laatste kans grijpen. Tomas zeker. Ik weet niet precies hoe het hier is, maar wij zijn blij met de oudere spelers: Koller, Nedved, Galasek en Poborsky.' Nederland waant zich, al dan niet terecht, kampioen azijnpissen in de media. Er lijkt altijd wel iets aan de hand. En als dat niet zo is, wordt er iets verzonnen. Grygera volgt de Nederland se media niet erg, hoewel hij de taal behoorlijk goed spreekt. Hij heeft een schotel waarmee hij Tsjechische tv ont vangt en op internet leest hij de kranten uit zijn land. En daarin is het ook niet altijd even pluis. Zo is het niet meespelen van Pavel Nedved tegen Nederland ook uitgegroeid tot een schijnbaar onherstel bare breuk tussen de sterspeler van Juventus en bondscoach Karei Brückner. 'De kwestie tussen Nedved en de bonds coach Karei Brückner is enorm opgebla zen in de Tsjechische pers,' oordeelt Grygera hoofdschuddend. 'Er was heel veel kritiek. Maar Nedved had eigenlijk helemaal geen probleem met Brückner. Dat probleem is echt door de media gecreëerd. Gelukkig is Nedved nu weer terug voor de play-offs. Met hem erbij moeten we het redden. Vier jaar geleden ging het mis in de play-off tegen België. Toen die loting was geweest, was ieder een blij met de tegenstander. Niemand ging ervan uit dat we het niet zouden redden. Dat was sowieso al een verkeer de houding. Als je elkaar na een loting feliciteert, heb je eigenlijk al verloren. Twee keer verloren we met 1-0. Tsjechië was uitgeschakeld. Het is een schrikbeeld dat het weer zo zal verlopen. Maar we zullen nooit meer de fout maken dat we denken dat we naar het WK gaan voor dat we ons echt hebben gekwalificeerd.' De wedstrijden tegen het Nederlands elf tal moeten een levensgrote frustratie vor men voor de vooraf favoriete Tsjechen. Zeker de eerste wedstrijd verliep uiterst onwaarschijnlijk. Nederland werd weg gespeeld, maar de Tsjechen verloren. Het verschil was in de uitwedstrijd in Praag aanmerkelijk minder groot, maar ook hier was het niet raar geweest als het 2-0 voor de Tsjechen was geworden in plaats van voor Oranje. 'Het komt voor dat je wedstrijden ver liest terwijl je stukken sterker bent,' zegt Grygera berustend. 'Maar ik vind dat Nederland hoe dan ook een goede ploeg heeft. Vooral aanvallend. Mijn collega's van Ajax hebben mij en Tomas er niet mee gepest. Dat was wel vriendelijk van ze. Het was al erg genoeg, en waarschijn lijk wisten ze dat zelf ook wel. Wesley, Hedwiges en Nigel hebben ons succes gewenst tegen Noorwegen. Ze kunnen zich niet voorstellen dat wij Duitsland niet halen. Ik ook niet, maar dan mogen we tegen de Noren geen fouten maken.' Als international is het Grygera de laat ste kwalificatiereeks door toedoen van Oranje niet gemakkelijk afgegaan. En ook voor Grygera als Ajacied is het voor al in de competitie bepaald geen pick nick. In de Champions League is er sinds Thun weer even wat lucht, terwijl er uit tegen zijn oude club Sparta Praag meer mogelijkheden waren dan het gelij ke spel dat nu werd gescoord. Voor de Tsjechofiel Grygera was het een mooie speling van het lot dat voor Ajax uitgere kend Sparta Praag uit de koker was komen rollen. november 2005 23

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 23