In de Praagse Burcht woedt een strijd tussen het hart en de ambitie Zdenek Grygera Zijn start was niet bijster overtuigend. De Tsjechische international bewoog zich onwennig in de Amsterdam ArenA. Met een bedenkelijk enthousiasme werd Zdenek Grygera als een volgende miskoop weggezet. Maar zo gemakkelijk kwamen ze niet voorbij de stoere verdediger. Hij overwon de scepsis en zijn eigen heimwee. Inmiddels geldt hij voor zijn medespelers als onneembare vesting. De Ajax-scouts hadden het goed gezien. tekst Raymond Bouwman fotografie Tessa Posthuma de Boer Wanneer je op Potlepy u Holesova googiet, krijg je niets waarin Zdenek Grygera niet voorkomt. Niet omdat Grygera zo groot is, maar omdat de geboorteplaats van Ajax' rots in de branding zo klein en onbeduidend is. Via omwegen - namelijk zoeken op Holesov - kom je erachter dat het 300 kilometer ten oosten van Praag ligt en ook wel bekend staat als 'de stad tussen het platteland van Hana en de heuvels van Walachia'. Er wonen tegen woordig ongeveer 12.500 mensen in het industriestadje. Er worden meubels gemaakt, er is een chocoladefabriek (Nestlé Sfinx) en een slachthuis met de naam JACOM. Kortom, Grygera komt uit het niets. Zdenek Grygera speelde bij TJ Holesov, Zlin en Petra Drnovice, voor hij bij Sparta Praag terechtkwam. Via natio nale jeugdselecties, zijn club en het Tsjechische nationale elftal kwam hij in beeld bij Ajax dat in hem een topverdedi- ger zag. Ook maakte hij indruk toen Sparta Praag Feyenoord met 4-0 weg vaagde in de Champions League. Maar in het eerste seizoen bij Ajax leek het er nog niet erg op. 'In het eerste jaar was alles nieuw,' zegt Grygera. 'Het was mijn eerste buiten landse avontuur. Bovendien raakte ik geblesseerd aan mijn hamstring. En dan spreek je de taal niet, je woont vijf maan den in een hotel, daar knapt een mens niet van op. Maar het was mijn eigen keuze, want ik wilde een echt huis kopen, niet een appartement. Dat kostte tijd. Iedereen in de groep lachte me uit dat ik na vijf maanden nog steeds in het hotel woonde. Dat vonden ze allemaal een goede grap. Ik kon er steeds minder om lachen. Vooral voor Tsjechen valt het niet mee het vaderland te verlaten. Onze mentaliteit zit niet mee. We zijn heel erg patriottisch, we houden van ons land en kunnen er maar moeilijk afscheid van nemen. Niet dat het ooit voor een voet baller een vraag is of hij de lokroep uit het buitenland kan en wil weerstaan. Als je de kans krijgt, dan ga je. Maar dan beginnen de problemen. Het is waarvan je hebt gedroomd, maar als het zover is, ontwaak je in ongemak en heimwee. Je verlangt naar huis, naar papa en mama. Waarom wilde ik dit, vraag je je af. En dan weet je dat je in je eigen land nooit zo'n goed contract zou hebben kunnen krijgen. Alleen bij Sparta Praag wordt behoorlijk goed verdiend. Je zoekt het geld. En natuurlijk de mooie grote com petities. Maar alle Tsjechische voetbal lers die de overstap hebben gemaakt, hebben het doorgemaakt. Of het nou Baros is, Kollet, Nedved, Tomas Galasek of ik. Iedereen vindt het eerste jaar dra matisch. Baros kwam het eerste jaar ook nauwelijks aan spelen toe. Buiten het voetbal zijn er ook niet veel Tsjechen die een buitenlands avontuur opzoeken. Iedereen wil het liefste blijven waar hij geboren is. Daar is het goed, fijn en mooi. De meeste Tsjechische voetballers blijven ook niet zo lang in het buiten land. Kijk naar Karei Poborsky. Hij had nu nog in het buitenland kunnen spelen. Maar hij had er genoeg van. Hij vond het mooi geweest. Inter wilde hem, Lazio bood hem een nieuw contract aan. Hij vond het na zes jaar welletjes.' Drie aanbiedingen Volgens Grygera is Poborsky nog altijd dolgelukkig met zijn terugkeer. Vreemd, want bij zijn club Sparta Praag is de recordinternational na een conflict met trainer Jaroslav Hrebik uit de selectie gezet en door de club op non-actief gesteld. Alles beter kennelijk dan al die mooie en lucratieve buitenlandse compe tities bij elkaar. Maar als het zo erg is om Tsjechië te verlaten, waarom dan toch de stap genomen, vraag je je af. Grygera: 'Als ik bij Sparta Praag was gebleven, had ik me vroeg of laat november 2005 21

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 21