Liever een stuur dan een rem Over het noodlot van iedere ouder Hard Gras verschijnt vier keer per jaar. In september, de cember en maart staat het voetbaltijdschrift voor lezers vol met goed geschreven (diepte)journalistieke reportages. Acht a negen verhalen per editie - plus een gedicht als uit smijter - met als kapstok een thema. Zo ging HG 42 over het succesvolle Champions League Ajax van 1995. In juni 'verwacht de lezer', aldus de redactie, 'van ons een boek om bovenop de handdoek [in de vakantiekoffer] te leggen.' Een door één auteur geschreven verhaal, zoals Het mooiste leven... over Heerenveen (Kees 't Hart, HG 27,2001). De 'Vakantie-Hard Gras 2005' is geschreven door Jaap Visser, oud-adjunct-hoofdredacteur van het voetbal maandblad Johan. Hij kreeg de volgende opdracht mee: volg trainer Co Adriaanse tijdens zijn laatste tien weken bij AZ en probeer erachter te komen wie Adriaanse nou ei genlijk is. Maar Co geeft zich niet echt bloot, bekent Visser eerlijk aan het eind van zijn boeiende queeste. Hij is wel oprecht, 'tenminste, zo lang hij zijn emotie de baas kan, of in elk geval weet te kanaliseren. Maar als zijn gemoed hem overmant, wordt hij onberekenbaar.' Volgens Adriaanse zeggen zelfs zijn beste vrienden dat hij een muur om zich heen heeft opgetrokken. Waar Co later overigens niet on geestig op terugkomt door laconiek te stellen dat er eigen lijk sprake is van een windscherm. Als Visser dan verzucht dat de mooiste communicatie plaatsvond zónder wind scherm, sluit Adriaanse fijntjes af met: 'Maar dat stond er alleen als het waaide, Jaap. Als het niet waait, hoefje ook geen windscherm op te zetten.' Voorafgaand aan die conclusie valt er veel te genieten. Visser laat alle bekende Adriaanse-thema's de revue pas seren, maar houdt die met een frisse blik tegen het licht. Zo gaat het uiteraard over Co's traumatische ontslag bij Ajax, maar aan Visser onthult Adriaanse dat hij had voelen aankomen dat hij door de clubleiding op het matje zou worden geroepen. Op dat vervelende gesprek had hij zich voorbereid door een powerpoint-presentatie - de sheets zijn in HG 43 afgedrukt - in elkaar te steken met als titel 'Liever een stuur dan een rem', want bij Ajax werd hij 'tegengewerkt in plaats van ondersteund, afgeremd in plaats van aangestuurd'. Voordat voorzitter Van Praag en de directeuren Arie van Eijden en Leo Beenhakker van wal konden steken, vroeg Adriaanse of hij misschien eerst wat mocht zeggen? Dat mocht, waarna de drie die hun trainer wilden wegsturen knarsetandend de diashow ondergingen met Co's analyse van waar het in de samenwerking was misgegaan en waarom. Met nadruk op de oncollegialiteit van het trio. Op Vissers vraag wat er gebeurde toen het licht aanging ('Applaus?') antwoordt Adriaanse: 'Nou, niet echt. Die grote heren waren even kleine mannetjes. Toen begon nen ze over de slechte pers die Ajax kreeg en dat ik daar schuldig aan was.' De hoofdmoot van Vissers 'zoektocht naar Adriaanse' gaat natuurlijk over het vernuft van zijn trainerschap. Volgens Adriaanse kan een intelligente trainer vooruit denken en 'exact verwoorden wat hij wil'. Waarbij hij zelf bij voorkeur teruggrijpt op hoe er begin jaren zeventig bij Brazilië en Ajax werd gespeeld. 'De ene verdediger pakt de spits, de andere is vrij en zodra de kans zich voordoet, doet hij mee op het middenveld. Marco van Basten wil ook zo voetballen. Hij noemt dat dwingend spelen.' De tegenstander dus met een mannetje meer uit positie spelen. De kennis van dat retro-voetbal - alweer een door Co uitgevonden woord! - kan het best aan de spelers over gebracht worden door een ex-gymleraar als Adriaanse, want die heeft de beste leerschool gehad: 'Elk uur komt er een meute kinderen binnenrennen en die moetje in het ga reel zien te krijgen. Je moet ze uitleggen wat ze moeten doen en waarom.' Orde in de chaos scheppen en de kinderen vaardigheden bijbrengen: in feite is dat nóg steeds Co's dagtaak. Jaap Visser Hard Gras 43, Ik maak geen fouten, De laatste maanden van Co Adriaanse bij AZ Nieuw Amsterdam, ISBN 90-468-0002-4 112 pagina's, 7,75. Veel Nederlanders kennen Hugo Borst als scherpzinnig columnist en stadschroniqueur van het Algemeen Dagblad, columnist van Esquire of als auteur van langere, observe rende verhalen in Hard Gras. De volledig door Borst geschreven Hard Gras 7 over een seizoen Feyenoord (De Coolsingel bleef leecj) beleefde in 1996 drie drukken en werd genomineerd voor De Gouden Uil-literatuurprijs. De meeste Nederlanders kennen Hugo Borst als de provo cateur van het zondagavondprogramma Studio Voetbat. altijd bereid om een vette mening te geven die hij - niet altijd, wel vaak - onderbouwt met voetbalromantische argumenten. Een soms nogal zeikerig overkomende moraalridder die hoe dan ook eerlijk en rechtvaardig móét zeggen waar het op staat. Talloze mannen zijn jaloers op zijn compromisloosheid en onvolwassenheid (lang haar, ongeschoren, hautaine blik, per se het laatste woord willen hebben, volstrekt onafhankelijk), talloze vrouwen benoemen die eigenschappen als star egocentrisme en kinderachtigheid. Na HG 7 en de in 2004 verschenen Bijenkorf-uitgave Alle ballen op Heintje (jeugdherinneringen) is er nu Hugo Borsts boek Over vaders en zonen, De jongenskamer van Van Basten en andere verhalen waarin hij in veertien eerder ge publiceerde en twee nieuwe verhalen laat zien, aldus de achterflap, dat de relatie tussen vader en zoon nóg be langrijker is dan de bal. Zo blijkt voetbal Alex, het zoontje van Marco van Basten, niets te doen. Maar San Marco zelf constateert liefdevol dat hij het geen enkel punt vindt dat Alex de sportieve genen van zijn moeder Liesbeth heeft meegekregen: 'Het is alleen wel goed dat hij een beetje be weegt, aan sport doet. Maar knex vindt ie leuker.' In zijn verhalen schuwt Borst het drama niet. In het onthut sende verhaal 'Het offer' praat Borst met Coen Moulijn, de ooit vermaarde linksbuiten van Feyenoord, over diens ge handicapte zoon Raymond, aan wie Coen een nier gaat af staan, en - aarzelend - over zijn eigen zoon Charlie die een vorm van autisme heeft. 'Het offer' is een met distantie ver teld, maar toch zeer betrokken verhaal. Raymonds handi cap is zijdelings aanwezig, slechts aanleiding om het por tret van de vader Moulijn meer diepgang te geven. Heel an ders is dat in het verhaal 'Lekker belangrijk'. Daarin staat de ellende van Michel Boerebach centraal. Medio 2003 verloor de ex-topvoetballer zijn twee zoons van 12 en 10 jaar oud bij een auto-ongeluk en tijdens de gesprekken die Borst met hem voert, zit Boerebach nog midden in het ver werkingsproces. Dat leidt ertoe dat je Boerebachs verdriet zó voyeuristisch uitgemeten krijgt - Borst citeert zelfs com plete passages uit e-mails die Boerebach hem stuurt - dat het gênant wordt. Hier had iemand tegen Borst moeten zeggen: 'Veel te klef. Laat die man rouwen en hou je con tact met hem in de privésfeer. Niet alles is publicabel.' Maar gelukkig is dat een uitzondering. Op zijn best is Borst in het korte verhaal 'Bal' en in het gevoelvol vertelde 'Finding Charlie', waarin hij na afloop van Brother Bear in het donker van de bioscoop zijn achtjarige zoon kwijtraakt. Pas na bijna een kwartier zoeken komt een medewerker van Pathé melden dat ze hem gevonden hebben. 'Mijn zoon heeft tranen in zijn ogen. Woedend is hij. Hij wil geen arm, geen kus, geen lieve woordjes. "Het is jouw schuld," zegt hij op weg naar onze fietsen en hij wil niks meer met me te maken hebben. "Je moet beter op me letten.'" Van dit soort verhalen zouden we wel een hele bundel willen lezen. In een interview zei Borst dat zijn boek over het lot gaat dat niet iedereen goed gezind is en hoe je dat noodlot kunt be zweren. In Vaders en zonen maakt hij óók inzichtelijk dat het zijn grootste angst als vader is om Charlie alleen op de wereld te moeten achterlaten. Net als een vader als Coen Moulijn bang is dat hij zijn zoon overleeft. Dat gevoel is 'groter dan doodsangst'. Het bezweren van dat persoon lijke besef, dat is het noodlot van iedere ouder. Hugo Borst Over vaders en zonen, De jongenskamer van Van Basten en andere verhalen L.J. Veen, ISBN 90-204-0765-1 190 pagina's, 15,00 82 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 82