Abel Xavier scoort in twee categorieën: extravagante coup (goud) en belachelijk baardje (zilver). Hij had bovendien ook gemakkelijk in de categorie geverfd kunnen scoren. Xavier is daarmee overall winnaar van de 'belachelijkste kapsel'-prijs. John Motson geciteerd, die over Mühren sprak als 'de man met de fluwelen voet'. Des te opvallender is het dat portretten van Romario en Ronaldinho ontbreken en dat beide spelers, evenals Stoitchkov, geen plaats krijgen in het droomelftal van Barcelona. Daarover zouden we toch graag de discus sie aangaan, net als over de score van 46 punten voor Marco Tardelli, ook al behaalde die als centrale middenvelder van Juventus vijf landskampioenschappen. Het geeft aan hoe subjectief de oordelen in het boek zijn. Maar tevens betekent het dat Holt en Uoyd volledig in hun opzet geslaagd zijn. Je krijgt de neiging om hun opvattin gen te betwisten en je eigen mening er tegenover te zet ten. Het boek is heerlijk om doorheen te bladeren, op zoek naar bevestiging en verontwaardiging, naar vondsten en dommigheden. Het is een geestig en persoonlijk boek - met een voor Engelse begrippen extreem hoog Ajax-ge- halte - van deskundige supporters met een uitdagende knipoog naar serieuze supporters en humorloze journa listen. Holt en Uoyd hebben zich fantasierijk uitgeleefd. Dat zou ook in Nederland best wat meer mogen gebeuren. ('afschuwelijke pluk lang haar in de nek'), en Schedeltapijt ('kaal, maar eigenaar wil het niet weten'). John de Wolf valt als enige Nederlander in de prijzen en scoort zilver in de categorie Meisjesachtig, maar de auteurs tekenen aan dat hij het ook uitstekend zou doen bij Matje, Permanent, Baard en Geverfd. In relatie tot de thema's worden ook citaten vermeld. Zo sprak 'de normaal gesproken verstandige Ruud Gullit' in Engeland ooit: 'We hebben minstens negenennegentig procent van het spel gehad. Het waren de resterende drie procent die ons de wedstrijd hebben gekost.' Koploper koeterwaals in Engeland is Kevin Keegan, met uitspraken als 'Je krijgt hele trossen spelers, net als bananen, hoewel dat een slechte vergelijking is' en 'Het is net een brood rooster, het borstzakje van de scheids. Bij iedere tackle, hop, daar springt weer een gele kaart omhoog'. Zijn mooiste: 'Ik weet wat er om de hoek ligt. Ik weet alleen niet waar de hoek is. Maar het is onze taak om te presteren en we moeten het opportunisme controleren.' Het levert Nederlandse supporters onherroepelijk heimwee op naar Peter Boeve, die als coach ooit beweerde: 'Het ligt aan je zelf, maar je hebt de ander nodig om uit de put te komen. Dat is dubbel zes gooien en daar doe je soms heel lang over.' De meligheid blijft echter binnen de perken en levert soms ook leuke weetjes op, zoals de grootste officiële overwinning ooit, van Arbroath op Bon Accord voor de Schotse beker in 1885: 36-0. Bovendien bevat het boek, dat oorspronkelijk onder de titel Total Football in het Engels verscheen, opvallend veel informatie over Nederlandse spelers, clubs en gebeurtenissen. Het oordeel over deze spelers is niet altijd in overeenstemming met de Nederlandse waarneming. Zo wordt Piet Keizer een 'ondergewaardeerde kracht' genoemd, krijgt Johan Neeskens slechts een 7 voor zijn inzet en moet Frank Rijkaard het doen met een 7 voor zijn persoonlijkheid. Cruijff en Pelé Holt en Uoyd kronen Diego Maradona tot 'chef-spelbederf' vanwege zijn doelpunt met 'de hand van God' op het WK '86 tegen Engeland. De schrijvers blijven natuurlijk wel chauvinistisch en dat is waarschijnlijk de reden dat Maradona slechts een totaalscore van 43 punten wordt gegund vanwege een ernstig gebrek aan persoonlijkheid. Hij wordt daardoor voorbijgestreefd door Cruijff, Beckenbauer, Platini (allen 45), Garrincha, Maldini, Puskas en Di Stefano (allen 44), en geëvenaard door Gullit en Moore. Van Basten en Koeman moeten het, net als Eusébio, Keegan en Zidane, doen met 42 punten. Maar de grootste van allemaal was Pelé. Hij krijgt 49 pun ten: slechts voor zijn persoonlijkheid krijgt hij net niet de maximale score. Hij groeide op het WK '70 uit tot 'de ar chitect van het, bij vlagen, mooiste voetbal dat de wereld ooit heeft aanschouwd. Hij werd er omringd door spelers die perfect inspeelden op zijn ingevingen en snelle voe tenwerk, met als gevolg dat Brazilië onvergetelijk, bijna goddelijk voetbal op de mat toverde.' Het klinkt als Cruijff op het WK '74. Als die de finale ge woon had gewonnen, was het nog een nek-aan-nekrace geworden. Nu blijft de eer van Cruijff beperkt tot 'Pythagoras op schoenen', de bijnaam die sportjournalist David Miller hem gaf vanwege 'de wiskundige precisie van zijn passing'. Ook de iets mindere goden komen ruim aan bod. Zelfs de meest bescheiden spelers worden luid bejubeld. Zo prijkt Arnold Mühren samen met Frans Thijssen met de UEFA Cup op een van de vele prachtige foto's en wordt Edson Arantes di Nascimento is de grootste voetballer aller tijden. Daarover is geen discussie mogelijk, vinden de auteurs van Het voetbalboek. Nick Holt en Guy Uoyd Het voetbalboek400 hoogtepunten uit de geschiedenis van de voetbalsport Uitgeverij THOTH, ISBN 90-6868-387-X 768 pagina's, 19,90 oktober 2005 81

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 81