Het perspectief van de voetbalsupporter Uitgesproken meningen over raar haar, hopeloze blunders en droomelftallen 'Edson Arantes di Nascimento is de grootste voetballer aller tijden. Daarover is geen discussie mogelijk.' Bedoeld wordt uiteraard Pelé, die in zijn carrière meer dan 1200 doelpunten heeft gemaakt en als enige voetballer drie keer het WK heeft gewonnen. Daarnaast heeft hij negen landskampioenschappen behaald en twee Wereld Bekers voor clubs. Daar steekt Cruijff haast schril bij af met ruim 400 doelpunten, tien landskam pioenschappen, drie Europa Cups en één Wereld Beker voor clubs. De WK-titel ging in 1974 jammerlijk aan hem voorbij. Volgens Nick Holt en Guy Lloyd, schrijvers van Het Voetbalboek, horen Pelé en Cruijff allebei thuis in het beste voetbalteam ter wereld ooit, maar mag Maradona slechts als wisselspeler op de bank plaatsnemen. Meligheid Supportersboek samenstelling Mik Schots Jan Luitzen en Guy Lloyd voetballers trainers wedstrijden legendescores droomelftallen Behalve spelers worden ook trainers beschreven en specifiek beoordeeld op prestaties, tactisch inzicht, motiverend vermogen, selectiebeleid en persoonlijkheid. En er passeren gebeurtenissen en thema's de revue die het voetbal hebben verlevendigd en veranderd, ten goede en ten kwade. 'Van Hidegkuti tot Haarstijlen, Das Wunderteam tot Dynamische opleving, we hebben aan de beste én slechtste aspecten van de Mooie Sport één bladzijde gewijd. En niet meer.' Nou ja, en een actie foto dan. Prachtig zijn de droomelftallen van clubs en landen die Holt en Lloyd uit spelers van verschillende generaties heb ben samengesteld. Zo bestaat het droomelftal van Ajax uit Van der Sar, Suurbier, Blind, Krol, Rijkaard, Neeskens, Litmanen, Keizer, Cruijff, Van Basten en Bergkamp. Op de reservebank zitten - toch wel verrassend - Stuy, De Boer (Frank), Haan, Kluivert en, jawel, Nwankwo Kanu. En Rinus Michels wint als coach de strijd van Louis van Gaal. Hij is 'de onbetwiste vader van het moderne Nederlandse voet bal - en de enige die het beste wist te halen uit de tempe ramentvolle Cruijff.' Dat kan inderdaad van Van Gaal niet gezegd worden, hoewel dat hem als trainer uit een ander tijdperk natuurlijk niet aangerekend kan worden. De gebeurtenissen die in het boek behandeld worden zijn vaak wedstrijden met een wonderbaarlijk scoreverloop, zoals de Champions-Leaguefinale Manchester United - Bayern München in 1999, met de twee doelpunten van United in de 'minuut van de waarheid'. De thema's zijn soms relevant (bijvoorbeeld 'hooligans' en 'racisme'), maar vaker aan de melige kant. Het item 'Fantastisch haar (maar niet heus)' wijst de winnaars aan van de 'belache lijkste kapsel'-prijs, onder meer in de categorieën Matje Er verschijnen steeds meer sport boeken. Begin juni werd bekend gemaakt dat ook uitgeverij De Arbeiderspers een sportboekenlijn heeft op gezet onder de naam 'Het Sporthuis'. De hoofdredacteur van het nieuwe fonds, Peter Nijssen, liet weten dat in de eerste voorjaarsaanbieding 2006 ondere andere opgeno men zullen zijn: de Historische Sportkalender 2007 (een dagkalender met veel aandacht voor voetbal), San Marco, De Italiaanse jaren van Marco van Basten van Zeger van Herwaarden en vertalingen van Pelé's My Autobiography en Franklin Foers How Soccer explains the World. De aangekondigde voetbalboeken van De Arbeiderspers sluiten aardig aan op wat er de laatste jaren op dat gebied is verschenen: overzichtswerken vol geschiedenisfeiten en statistische gegevens, jubileumboeken die in lyrische verhalen een club bejubelen of een specifieke periode van het voetbal beschrijven en biografieën, al dan niet tot stand gekomen met medewerking van de trainer of speler in kwestie. Zelfs zijn er boeken die de sociologische en/of cultuurhistorische betekenis van voetbal proberen te door gronden. Juist in die laatste categorie lijkt De Arbeiders pers pionierswerk te willen gaan verrichten. Al deze voetbalboeken in soorten en maten hebben ge meen dat ze de kennis bieden waaraan een rechtgeaard supporter behoefte heeft, nee, waarover hij zou móéten beschikken. Ze zijn dan ook geschreven vóór supporters dóór kenners - meestal journalisten of personen die werk zaam zijn binnen 'het wereldje'. Maar er is ook een boekgenre dat zich niets aantrekt van wat hoort of gebruikelijk is. Hiertoe behoren de voetbalwerken die vol staan met (on)zinnige we tenswaardigheden en discuta bele meningen, vaak vóór ken ners in elkaar gestoken dóór supporters - meestal blinde fans die over een onvoorstel bare kennis beschikken van obscure voetbaltrivia. Tot deze categorie behoort Het voetbalboek, 400 hoogtepunten uit de geschiedenis van de voetbalsport van Nick Holt en Guy Lloyd, hartstochtelijke supporters van respectievelijk Bolton Wanderers en Chelsea. Hun zoektocht staat volledig in dienst van het belangrijkste spelletje op aarde, want 'voetbal, dat is intensieve beleving, de huivering van het moment, de opwinding van een wedstrijd die in één beslissende actie een andere wending kan krijgen. De supporters leven ieder moment, voelen ieder moment, trappen iedere bal.' In hun boek vermelden Holt en Lloyd van talloze interna tionale spelers de statistische gegevens en beoordelen naar eigen inzicht achtereenvolgens prestaties, techniek, samenspel, inzet en persoonlijkheid met een rapportcijfer. Bovendien geven de schrijvers in een kort stukje tekst en een aantal kernpunten hun mening over de betreffende voetballer. Dat doen ze bewust vooringenomen. 'Als we vinden dat een speler getalenteerd was, maar te weinig geboden heeft, dan zeggen we dat. En we zeggen dat niet alleen omdat we vinden dat we gelijk hebben, maar ook omdat voetbalfans nu eenmaal graag een mening wil len horen en daar tegenin willen gaan.' Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 80