Eerste drie punten zijn binnen Opluchting na winst Ajax compleet RBC Roosendaal - Ajax Danny Blind: 'Het was niet best, maar we hebben wel gewonnen. Dat telt.' Ajax - Brondby IF Michael Laudrup: 'Op basis van de tweede helft verdiende Ajax de zege. En qua statuur hoort een club als deze eigenlijk altijd in de Champions League te spelen.' fotografie Louis van de Vuurst In de eerste competitiewedstrijd van het nieuwe seizoen deed Ajax goede zaken. In Roosendaal werd RBC met 2-0 verslagen. Een sprankelend duel was het niet, maar de twee doelpunten waren wel goed. Vanaf de aftrap had Ajax verreweg het meeste balbezit. RBC werd meteen in de openingsfase teruggedrongen op de eigen helft en dat beeld veranderde niet meer. Het lukte de Amsterdammers echter in de eerste helft niet een gaatje te vinden in de Roosendaalse verdediging. Blind besloot Eredivisie Zaterdag 20 augustus 2005 - Vast Goed Stadion, Roosendaal - 5.000 Scheidsrechter: Reinold Wiedemeijer RBC Roosendaal - Ajax 0-2 (0-0) Scoreverloop: 59. Steven Pienaar 0-185. Markus Rosenberg 0-2 RBC Roosendaal: Mark Volders Meivin Fleur (67. Adem Yaran), Arjan Ebbinge, Akram Roumani, Frits Paap; Björn Daelemans (71Richie Basoski), Paul de Lange, Fouad Makhout; Ali Elkhatabbi (89. Pauwi Otto), Donny de Groot, Nyran Wau, Coach: Dolf Roks Niet ingezet: Erwin Friebel, Arjan van der Smissen Ajax: Hans Vonk; Hatem Trabelsi, Zdenek Grygera, Julien Escudé (46. Tomas Galasek Urby Emanuelson; Wesley Sneijder, Hedwlges Maduro, Nourdin Boukhari; Steven Pienaar (81John Heitingaj, Markus Rosenberg, Ryan Babel (76. Maura Rosales) Coach: Danny Blind Niet ingezet: Bogdan Lobont, Angelos Charisteas, Olaf Lindenbergh, Edgar Manucharyan in de rust zijn tactiek te veranderen. Slachtoffer daarvan werd aanvoerder Julien Escudé, die werd vervangen door middenvelder Tomas Galasek, die tevens de aanvoerdersband overnam. Hedwiges Maduro schoof een stukje naar achteren. Blind: 'Escudé is een ander type verde diger. Ik verwachtte wat meer initiatief van achter uit. Maduro zoekt beter en dwingender de momenten van inschuiven. We hebben te weinig afgedwongen in de eerste helft, het tempo was te laag. Je moet de balcirculatie hoog houden om in de tweede helft dan tot kansen te komen.' De tactische ingreep van Blind had effect, want na een kwartier spelen zette Steven Pienaar zijn club op voorsprong. Markus Rosenberg gaf een goede pass op de Zuid-Afrikaan, die het keurig afmaakte in de linkerhoek. Het was Rosenberg zelf die de zege veilig stelde voor Ajax. Uit een snelle counter kon de Zweed gemakkelijk binnentikken. De aanval begon bij Hans Vonk, die een vrije trap van RBC ving en vervolgens Mauro Rosales, ingevallen voor Babel, wegstuurde. De Argentijn was binnen enkele tellen over de middenlijn en zag Hatem Trabelsi diep gaan. De Tunesiër ontving de bal en legde breed op de meegekomen Rosenberg, die niet faalde. Dat uiteindelijk het Roosendaalse verzet werd gebroken was te verwachten. Zoals wel vaker bij ploegen die zich tegen Ajax ingraven, houdt de verdedigings muur geen negentig minuten stand. 'Gaandeweg worden de ruimtes dan moeilijker te belopen voor de tegen stander. In de tweede helft speelden we Steven Pienaar juicht op een voor zijn doen ingeto gen manier nadat hij Ajax op 1-0 heeft gezet. zoals ik in de eerste helft had verwacht. Het belangrijkste is echter dat we de eerste competitiewedstrijd hebben gewon nen,' aldus Blind. De uitgangspositie voor de return tegen Brondby IF was gematigd positief. Met een 2-2 resultaat uit de uitwedstrijd waren de kansen om het hoofdtoernooi van de UEFA Champions League te bereiken voor Ajax iets groter, maar daar was alles mee gezegd. In een matige eerste helft had Ajax welis waar veel balbezit, maar dwong het geen kans af. Brondby bleek, mede door slordig opbouwend werk van de Ajax-midden- velders, vooral met ex-Feyenoorder Johan Elmander wél gemene speldenprikken te kunnen uitdelen. Zo brak de Zweed in de 26ste minuut uit, schoot tussen de palen langs de uitgespeelde Hans Vonk, maar Hatem Trabelsi was alert en werkte de bal uit de doelmond. Ajax leek de eerste helft schadevrij te overleven en bouwde spo radisch aan iets wat de intentie van een snelle typerende Ajax-aanval had. Maar Urby Emanuelson en Nourdin Boukhari slaagden er via de linkerkant niet in een opening te vinden. Dat lukte Steven Pienaar aan de andere kant ook niet. Een minuut voor rust was Brondby alsnog succesvol. Simpel balverlies op het middenveld stelde Skoubo in staat Elmander te lanceren. Aangezien de Ajax- verdediging niet in de juiste organisatie stond, kon de rappe spits ongedekt zijn ploeg naar 0-1 schieten. In de tweede helft speelde Ajax scherper. Toch kwam de gelijkmaker volslagen uit de lucht vallen. Ryan Babel had tot de vijftigste minuut weinig tot niets laten zien, maar met een vlammend schot passeerde hij de matig opererende doelman Casper Ankergren, 1-1. Na het doelpunt leken de Ajacieden zich bewust van de mindere avond van de Deense keeper en werd hij vaker vanuit de tweede lijn onder vuur genomen. Toen Wesley Sneijder na een dik uur spelen in het veld kwam voor Boukhari, ontpopte hij zich al snel tot de gevaarlijk ste Ajacied. Brondby slaagde er nog één keer in het doel van Vonk onder vuur te nemen, maar het schot van Elmander was een prooi voor de degelijk spelende Zuid-Afrikaans international. Ajax ontworstelde zich aan de malaise van de eerste helft en in de tachtigste minuut bracht Sneijder met een prachtig schot met links de thuisploeg op voorsprong, 2-1. Negen minuten later was de marge nog groter: een inworp van Trabelsi kwam bij de ongedekte Hedwiges Maduro, die tikte de bal door naar Sneijder en dit keer haalde de Derde voorronde Champions League Woensdag 24 augustus 2005 - Amsterdam ArenA - 38.000 Scheidsrechter: Markus Merk (Dui) Ajax - Brondby IF 3-1 (0-1) Scoreverloop: 44. Johan Elmander 0-150. Ryan Babel 1 -1 80. Wesley Sneijder 2-189. Wesley Sneijder 3-1 Ajax: Hans Vonk; Hatem Trabelsi, Zdenek Grygera, Julien Escudé Urby Emanuelson; Nigel de Jong, I Hedwiges Maduro, Nourdin Boukhari (62. Wesley Sneijder); Steven Pienaar (82. Tomas Galasek), I Markus Rosenberg (90. John Heitinga), Ryan Babel Coach: Danny Blind Niet ingezet: Bogdan Lobont, Mauro Rosales, Angelos Charisteas, Edgar Manucharyan Brondby IF: Casper Ankergren; Thomas Rytter, I Per Nielsen I Daniël Agger, Asbjern Sennels; Mads Jorgensen (74. Johan Absalonsen), Marcus Lantz (81Kim Daugaard), Martin Retov, Kasper Lorentzen (57. Jonas Kamper); Johan Elmander, Morten Skoubo Coach: Michael Laudrup Niet ingezet: Karim Zaza, Aurelius Skarbalius, Dan Anton Johansen, Stefan Schmidt kleine middenvelder verwoestend uit met rechts, 3-1. Markus Rosenberg had de stand naar een geflatteerde hoogte kunnen tillen, maar in de reeds door de arbitrage geconstateerde buitenspelpositie schoot de Zweed hoog over. Hij werd gewisseld voor John Heitinga en kort na diens intrede klonk het laatste fluitsignaal van scheids rechter Markus Merk. Ajax plaatste zich voor het vierde achtereenvolgende jaar voor de groepsfase van de UEFA Champions League. Wesley Sneijder bekroonde zijn invalbeurt met twee schitterende treffers. oktober 2005 75

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 75