Maradona Religie Juniors en tegelijk Nederlands met iemand aan de telefoon. Ze is de tolk van Maradona en wijkt niet van zijn zijde. Als ze het gesprek heeft beëin digd, vertel ik haar wie ik ben, wat ik zojuist tegen Maradona heb gezegd, dat ik vrees dat hij het niet heeft begre pen en dat hij vermoedelijk denkt dat ik zo'n verdwaasde fan ben die een leuk boekje voor hem heeft gekocht. Ze snapt mijn probleem, gaat naar Maradona en vertelt mijn verhaal. Hij knikt, hij had het blijkbaar toch begrepen, geeft mij opnieuw een hand, zegt nogmaals 'muchas gracias' en praat verder met Basile. Doodmoe maar voldaan sta ik in de gang voor me uit te blazen. Plotseling realiseer ik me dat ik met mijn telefoon filmpjes kan maken en ik maak er meteen ook een paar. Te snel en on gecontroleerd, naar later zal blijken. Maar Maradona staat er wel op. En ik ook. Voor het geval iemand mij niet zou geloven. Dan word ik op mijn schouder getikt. Mike Tyson. Of ik wil opdonderen, ik heb hier niets meer te zoeken. Ik zeg dat ik op de teammanager van Ajax wacht. Met dreigender stem en zijn gezicht een centimeter van het mijne herhaalt hij het verzoek. Dus verlaat ik de ruimte met tamelijk gezwinde spoed. Bij de deur komt David bij me. 'Gelukt?' vraagt hij. Ik glunder en pak zijn hand. 'Man! Je hebt geen idee hoe gelukkig je me hebt gemaakt.' Als Ajax en Boca Juniors aan de warm- ing-up beginnen, komt ook Maradona het veld weer op. Opnieuw breekt de waanzin uit en wordt hij belaagd door fotografen. Op de middenstip zingt de Amsterdamse volkszanger Wolter Kroes "k Heb de hele nacht liggen dromen'. Maradona klapt ritmisch met hem mee. Op de schermen verschijnen, met muziek van Opus, de fameuze beelden uit 1989 van een jonglerende Maradona, voorafgaand aan de halve finale van de UEFA Cup tussen Bayern München en Napoli. 'Live is life, na na na na na!' Spelers van FC Porto en Arsenal, zoals Vitor Baia, Helder Postiga, Lisandro, Fredrik Ljungberg, Robert Pires en José Reyes, komen naar Maradona toe en willen met hem op de foto. Thierry Henry komt hem zelfs zijn shirtje brengen, Arsène Wenger geeft hem een hand en knikt respectvol met het hoofd. En zo gaat dat door totdat Ajax - Boca begint. Maradona zit tijdens dat duel op de bank naast de trainers en wisselspelers en leeft intens mee. Voortdurend staat hij op en laat hij blijken dat hij een actie mooi vindt, dat een bal anders had moeten worden gespeeld of dat hij het niet eens is met de arbitrage. Alles wat hij doet, is te volgen op de schermen, het publiek dat wordt getrak teerd op een extra voorstelling houdt de extase vast tot ver na de prijsuitreiking. Achter het stuur op weg naar huis zit ik dromerig te filosoferen. Ik voel mij als een kind zo blij, een grote wens van mij is in vervulling gegaan. Tegelijkertijd zie ik het gevaar in van mijn grenzeloze adoratie. En niet alleen van die van mij. Voetbal bereikte vanavond de status van religie. Niet dat Jezus of Mohammed ooit hebben gevoetbald, er zijn nochtans geen beelden van bewaard gebleven. Maar zij moeten een vergelijkbare aantrekkingskracht heb ben gehad en hebben die blijkbaar nog steeds, ook al zijn ze al eeuwen niet meer lijfelijk onder ons en hebben ze een andere boodschap dan Maradona. Het is de vraag of Maradona über haupt een boodschap heeft. Maradona is geen profeet, Maradona is slechts een voetballer. Een ex-voetballer zelfs, die er een bedenkelijke levenswandel op heeft nagehouden. Maar denken aan hem bezorgt volgelingen nog altijd gevoelens van eindeloos geluk. Hij wordt verheerlijkt en op een voetstuk geplaatst waarvan hij nooit zal afval len, al doet hij nog zo zijn best. Wat moet dat in godsnaam worden als hij nog eens dood gaat. oktober 2005 67

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 67