sx BUITENLANDERS De laatste vijf scorende debutanten waren buitenlanders: Rosenberg (Zweden), Tobiasen (Denemarken), Rudy (Polen), Oliseh (Nigeria) en Arveladze (Georgië). Andere buitenlanders die hen voorgingen waren Fischer (Hongarije), Pettersson (Zweden), Melby (Denemarken), Jensen (Denemarken), Clarke (Engeland) en Danielsson (Zweden). Een elftal buitenlan ders dus, onder wie drie Zweden en drie Denen. Edo Ophof (links) opent tegen AZ '67 de score met een kopbal. Ophof is een van de weinige Ajacieden die scoorden bij hun debuut in een verloren wedstrijd. De latere landskampioen uit Alkmaar won de in het Olympisch Stadion gespeelde wedstrijd met 2-1 'Dan blijkt hoe royaal Ajax in de talen ten zit, dit is Van Basten die voor 3-0 zorgt. Speler van het UEFA-jeugd team, het nationale team. Zestien, een Utrechter ook,' zegt televisiecommenta tor Theo Reitsma niet helemaal correct (Van Basten is zeventien bij zijn debuut). Ook zelf raakt Van Basten niet helemaal de juiste snaar over zijn debuut. In de in 1990 verschenen aan hem gewijde special van Voetbal International zegt hij onder meer: 'Zo'n vreugde komt over me als ik een mooi doelpunt heb gemaakt. Zoals bij mijn debuut tegen NEC, op 4 april 19S2. Die datum vergeet ik nooit meer.' (Jammer dat Van Basten 3 april 1982 is vergeten, de juiste datum van zijn debuut). Maar och, ook bij het debuut van Van Bastens 'voorganger' Johan Cruijff is het moeilijk om alles correct weer te geven. Net als Van Basten is Johan Cruijff zeventien als hij op 15 november 1964 Ajax' enige treffer maakt in de met 3-1 verloren uitwedstrijd tegen GVAV. De kranten hebben moeite met de juiste spelling van de naam van Ajax' jonge spits. Het Parool: 'De jonge debu- De komst van John van Loen naar Ajax werd niet door iedereen toegejuicht. De spits snoerde de sceptici de mond door in de eerste wedstrijd van het seizoen 1991-1992 - en zijn eerste voor Ajax - tegen FCVolendam de score te openen. Extraatje Een andere spits die in een walm van wantrouwen moet debuteren bij Ajax, is John van Loen, opnieuw onder Leo Beenhakker. Van Loen zou niet tech nisch genoeg voor Ajax zijn, te gemeen ook, en zou hij op dit niveau wel kun nen scoren? In ieder geval wel in zijn eerste wedstrijd. Tegen Volendam zet hij een wankelend Ajax op 1-0, de club speelt op dat moment met tien man van wege een rode kaart van Jan Wouters. 'Als de nood van Ajax hoog is, is voor- tant Kruij ff hield als enige Ajacied pret tige herinneringen aan het duel over, toen Van Leeuwen een hard schot van Nuninga in zijn richting omboog, 3-1. Een gelijkwaardige kans was voor Kruyff in de laatste minuut te moeilijk.' Het is natuurlijk opvallend dat Cruijff in een verloren wedstrijd debuteerde. De enige andere Ajacieden die scorend hun entree maakten in een verloren wedstrijd zijn Edo Ophof en Stefan Pettersson. Dat dit drietal in een ver loren wedstrijd debuteerde, lijkt niet toevallig; in alle betreffende seizoenen was het landskampioenschap voor Ajax ver weg. Een seizoen na Petterssons debuut waait er een frisse wind door de Meer. Nieuw bestuur, nieuwe trainer (Leo Beenhakker), maar de Zweed zelf zit met een langdurige blessure op de tribune. Als stand-in heeft Ajax in juli 1989 een onbekende Hongaar aange trokken, Pal Fischer. Bij ADO Den Haag zet Fischer na een blunder van een Den Haag-verdediger en een pass van Van 't Schip met een beheerste schuiver zichzelf en Ajax in de openingswedstrijd van het seizoen op de kaart (0-4). Na zijn treffer rent de spits euforisch naar de zijkant richting Leo Beenhak ker, die hem opzichtig feliciteert. Dat kan Fischer wel gebruiken, want nog voordat de competitie begonnen is, heeft Fischer al het stempel 'miskoop' opge drukt gekregen door media en (dus?) supporters (en, eerlijk is eerlijk, uitein delijk was hij dat ook wel een beetje). 60 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 60