Henk Groot debuteerde voor Ajax met een hal trick Voortreffelijke start bracht NAC geen doelpunten BUITEN DE COMPETITIE Markus Rosenberg is met zijn doelpunt tegen Brandby de enige debutant die scoorde in een Europese wedstrijd. Buiten de competitie waren er vier KNVB- Bekerwedstrijden waarin een debuterende Ajacied scoorde (Bleyenberg, Engelsma, Petersen, De Wolf). In alle gevallen ging het om duels tegen in lagere (amateur)klas- sen uitkomende clubs (Zeeburgia, Water graafsmeer, Zeist, De Volewijckers). Patrick Kluivert scoorde als debutant in een wedstrijd om de Supercup. aandacht voor Den Edels spetterende entree is vrij minimaal. En in het eigen Ajax-Nieuws maakt men zich vooral (nog steeds) zeer druk om het feit dat Den Edel betaald wordt voor zijn dien sten: 'Het blijft voor velen van ons nog duister waarom de geldzucht per se nodig was om de weg te effenen naar beter voetbal.' Handig en bekeken Opvallend is dat de spectaculaire, doel puntrijke start van Michels en Den Edel in de vijftig jaar daarop volgend nog maar maar weinig navolging krijgt: slechts één andere debutant weet drie keer te scoren. En die gebeurtenis dateert ook alweer van 45 jaar geleden: op 23 augustus 1959, de eerste wed strijddag van het nieuwe seizoen, scoort Henk Groot drie maal in de thuiswed strijd tegen NAC. Een welkome entree van de Zaandijker, die - samen met zijn broer Cees - toch wel tegen de overgang naar Amsterdam had opgezien: 'Tussen al die Amsterdammers voetballen. Eerlijk, ik was er een beetje bang voor. Ik ben geen Amsterdammer en jullie noemen ieder die van buiten de stad komt een "boer". Maar het is ont zettend meegevallen.' In Sport en Sportwereld schrijft Martin Bremer over Groots spel in zijn debuutwed strijd: 'Niet al te ijverig, maar handig en bekeken.' Groot is de eerste aankoop die door de media zeer nauwlettend gevolgd wordt in zijn eerste wedstrijd voor Ajax. Na acht jaar heeft Ajax met Markus Rosenberg eindelijk weer eens een scorende debutant kunnen bijschrijven in de annalen. oktober 2005 57

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 57