Scorende debutanten Het moet voor Markus Rosenberg een pak van zijn hart zijn geweest dat hij scoorde in zijn eerste officiële wedstrijd voor Ajax, de uitwedstrijd tegen Brondby in de voorronde van de Champions League. Een spits wordt in eerste instantie beoordeeld op zijn doelpunten en scoren in je eerste wedstrijd is een ideaal begin. Sinds de invoering van het betaald voetbal in 1954 wisten 43 Ajacieden het net te vinden in hun eerste wedstrijd. Vaak blijken hun eerste treffers de voorbode van een glanzende carrière, maar een doelpunt in de debuutwedstrijd is geen garantie voor succes. tekst Marcelle van Hoof Beginnen we echter in de ama teurtij d, want een naoorlogse debutant blijkt de meest overtuigende van meer dan honderd jaar Ajax-debutan- ten: maar liefst vijf keer scoort Rinus Michels op 9 juni 1946 in de uitwed strijd tegen ADO. De midvoor draagt daarmee in belangrijke mate bij aan het behalen van het afdelingskampioenschap van Ajax. Het opstellen van de achttien jarige A-junior in deze belangrijke wedstrijd is ingegeven door Maurits Boonstoppel, Joop Grigoleit, Gerrit Gischler, Han Lambregts en Henk Blomvliet, die er vanaf december 1945 geen van allen in geslaagd zijn de langdurige geblesseerde midvoor Theo Brokmann te doen vergeten. Michels had eigenlijk ingezet zullen worden op een juniorentoernooi in Groningen, maar trainer Jack Reynolds, of beter gezegd: de elftalcommissie bestaande uit Theo Brokmann sr, Frans Couton en Henk Andriesen, durft de gok met de jongeling aan op deze eerste pinksterdag. Kopspecialist Michels opent na twaalf minuten met een kopbal de score. ADO komt voor rust nog op 2-1, maar mede door nog vier maal Michels wint Ajax ruim met 8-3. 'Michels, die zich goed opstelde, liet zien uit het goede voetbalhout te zijn gesneden, zijn cen ters waren nooit zonder gevaar en ofschoon het buitenspelvalletje verlok kend voor hem werd opengezet, liep hij er niet in. Dit gaf vertrouwen aan onze geheele voorhoede,' schrijft Tric-Trac in het Ajax-Nieuws. Michels zal na ADO niet meer uit de ploeg verdwijnen en in Donald Feldmann scoorde in zijn debuutwedstrijd op 10 november 1957 tegen NAC al na vier minuten. de op de afdelingstitel volgende kam pioenscompetitie maar liefst zeven keer scoren. In hetzelfde jaar haalt de scorende debutant zijn diploma aan de handelsschool. Loek den Edel is de eerste scorende Ajax-debutant in het betaald voetbal. Met een boogbal over de doelman van Be Quick zet op 12 december 1954 de 'lange negentienjarige' Het Parool) Ajax op 2-1. Na rust maakt Den Edel nog twee doelpunten. Uitgebreide wed strijdverslagen worden in die dagen nog vrijwel niet geschreven - zeker niet van doorsnee competitiewedstrijden - dus de 56 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 56