gestraft. Heel ouderwets, we moesten 250 keer opschrijven dat we dit nooit meer mochten doen en we moesten het schoolplein schoon vegen. Heel erg vonden we het trouwens niet, want we hadden een fantastische dag gehad. Ik kwam terug met foto's en handteke ningen van spelers.' Wat verwacht van je het komende seizoen? 'Is moeilijk te zeggen. We zullen moe ten afwachten wat de aankopen gaan brengen. Ik kan alleen maar een waar schuwende vinger opsteken: ga zorg vuldig om met je aankopen! We moeten lering trekken uit het vertrek van Ibrahimovic. Voor het eerst sinds jaren was er een geweldige aankoop, en dat ook nog eens voor de belangrijke spits- positie. Natuurlijk had hij rare trekjes, maar laat hem. Laat hem alsjeblieft boodschappen doen in een Ferrari, dat moet toch kunnen? Het is zo Neder lands om daar meteen weer van alles en nog wat van te zeggen. Met waanzinni ge voetballers moet je nu eenmaal res pectvol omgaan. Voor mijzelf geldt dat het in eerste instantie om de muziek gaat, en pas daarna om de karakters. Bij voetbal moet dat net zo zijn, vind ik. Want jezus zeg, wat een voetballer is die Zlatan! Ik prijs mezelf gelukkig dat ik erbij was, toen hij tegen NAC dat waanzinnige doelpunt maakte! 'Danny Blind is nu een half jaar bezig en doet het goed. Ik denk dat Ajax de beste spelers van Nederland heeft, als je puur naar de individuele kwaliteiten kijkt. Belangrijkste vraag is nu: hoe gaan de jonge jongens met de druk om? Die druk is tegenwoordig gigantisch. Er zal door Ajax geïnvesteerd moeten worden in het omgaan met die druk. Ik kan, mede uit eigen ervaring, dit zeg gen: beperk je tot de essentie. Ondanks de belangen, ondanks al het geld en ondanks de invloeden van de complete staf en het bestuur moet een jonge jon gen zich altijd blijven realiseren dat het uiteindelijk om het voetbal gaat. Ik hoop vurig dat Ajax van het bestuur af en toe een wedstrijd mag verliezen. Vroeger was het helemaal niet zo erg als je van vijf sprankelende wedstrijden ook eens een potje verloor. Uitgangs punt van Ajax zou ook in 2005 moeten zijn: mooi voetbal spelen. Het resultaat moet eigenlijk ondergeschikt aan het spel zijn. Volgens mij komt het aan het einde van het seizoen dan vanzelf wel goed, simpelweg doordat Ajax de beste voetballers heeft. Het zijn gevoelsjon- gens met vreselijk veel kwaliteit.' Heb jij zelf in je beginjaren last gehad van druk? Iets als podiumvrees? 'Nee, nooit gehad ook. Gelukkig maar! Maar ik kan me herinneren dat ik ooit, tijdens het toespreken van het publiek tijdens een korte pauze, het gezicht van een Volkskrant-journalist en de boze ogen van een ex-vriendin ontwaarde. Dat is dan even schrikken, maar als ik eenmaal weer achter de piano plaats neem en ga spelen, vergeet ik alles. De muziek hè, daar gaat het om. De essen tie. Ik heb wat optreden betreft een mooie leerschool gehad. Op jonge leef tijd heb ik in New York opgetreden met mensen als George Benson en Herbie Hancock op de eerste rij.' Quatre-mains met Rijkaard Hoewel hij heel vaak in het buitenland verblijft, zit Borstlap regelmatig in de ArenA. Het afgelopen seizoen bezocht hij een stuk of tien thuiswedstrijden. Borstlap: 'Tijdens het North Sea Jazz in 2004 heb ik enkele dingen voor ABN AMRO gedaan, dat het festival spon sorde. Door die optredens kwam ik in contact met enkele mensen van Ajax en werd ik een paar maal uitgenodigd om een wedstrijd bij te wonen. Ook heb ik weieens een korte set gespeeld op een feestje van Ajax, samen met Edsilia Rombley, in de Rinus Michels-zaal. Leuk hoor, dan zie je na een tijdje dat de koppies toch meebewegen. Kenne lijk spreekt mijn muziek de spelers wel aan. Frank Rijkaard is een goede vriend van mij geworden. Onze band is ontstaan door de muziek. Ergens in

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 50