Historische grond De verlenging is nog geen drie minuten oud als Benfica-keeper José Henrique de inzet van Cruijff pas achter de doellijn te pakken krijgt. oktober 2005 47 partner mogen slapen en wie zich mis schien afvraagt of Grietje Mooijer, ver loofde van Gerrie Mühren, voor het eerst in het buitenland komt, krijgt in Het Parool antwoord: 'Ik ben eigenlijk nooit verder dan Volendam gekomen.' Ajax' administrateur Nico Dalmunder heeft al eerder de reis naar Parijs onder nomen. Om aan de enorme vraag naar kaarten te voldoen heeft Dalmunder zich namens Ajax op de 'zwarte markt' begeven. 'Bij een official van Benfica heb ik nog heel wat kaarten kunnen kopen tegen de zwarte prijs, het dubbe le van de vastgestelde prijs.' Maar de Ajax-supporters betalen hun club de gewone prijs, 'het verlies neemt Ajax voor zijn rekening', aldus Dalmunder. Naar schatting de helft van de Nederlandse fans maakt de trip in een touringcar. Zij belanden al snel in files, mede veroorzaakt door anderen die de reis met de auto maken, onder meer in een heuse 'Ajax Europa Cup-rally'. Maar de wedstrijd, en vooral de uitslag, maken het ongemak goed. Na een saaie wedstrijd, met heersende verdedigingen, slaat Ajax in de verlen ging toe. Benfica-doelman Henrique laat een houdbaar schot van Johan Cruijff glippen: 1-0. Later maakt Benfica-verdediger Humberto I (niet te verwarren met Humberto II!) hands, maar Inge Danielsson schiet toch in: 2-0. Enkele Benfica-spelers reageren de frustratie op een vrolijke Ajax-suppor- ter af, die na deze treffer - Peereboom voorspelde het al - het veld is opgerend; hij wordt door de Portugezen hardhan dig van de graszoden verwijderd. In de tweede helft van de verlenging maakt de Zweed er met een prachtig lobje zelfs 3-0 van. Ajax zit voor het eerst in de historie in de halve finale van de Europa Cup. De Ajax-fans zijn door het dolle heen; velen rennen het veld op (Peereboom!), onder meer richting uitblinker Barry Hulshoff. Zij trekken hem het shirt uit en rukken als honden aan het voormali ge tricot van de verdediger. Hulshoff bereikt zonder shirt de kleedkamer, maar hij heeft iets anders bemachtigd: de wedstrijdbal. Nog meer herinnerin gen aan het duel: het radioverslag verschijnt als 'Ajax wint' op single en de Amsterdamse goudgroothandel Numint brengt enkele herinneringspenningen aan het duel uit. De duurste, met goud en zilver erin verwerkt, kost 170 gulden. Maar een mooiere herinnering blijft het onvervalste staaltje voetballerslogica van Gert Bals, echtgenoot van aanvoer ster Jo Bals, zoals uitgesproken na de wedstrijd: 'Zelfs al was het 0-0 geble ven, dan nóg was Ajax doorgegaan. Dan hadden we vast en zeker bij de loting gewonnen. Ik had al twee keer de toss verloren en bij het ingaan van de verlenging dacht ik: de derde win ik. Drie maal is scheepsrecht.' Piet Keizer en de zijnen verla ten als overwinnaars het terrein in de Parijse voorstad Colombes, waar Ajax op 5 maart 1969 geschiedenis schreef. Inge Danielsson heeft Ajax op 2-0 gebracht en loopt juichend weg. Op de grond bij de verslagen keeper juicht ook Sjaak Swart (8).

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 47