Historische grond Vijftien rijen nat Niets tegen buitenlanders goud. Het Nederlands voetbalelftal speelt er vijf wedstrijden; in vier ervan doet Ajacied Jan de Natris mee, die tegen Roemenië (6-0) doel treft. Dramatisch is het onverdiende verlies tegen de latere winnaar Uruguay, dat vlak voor tijd een strafschop cadeau krijgt van scheidsrechter Vallat. Deze wedstrijd wordt bekeken door zo'n veer tigduizend toeschouwers, wel even wat meer dan de vijfhonderd die het Stade de Colombes bevolken tijdens Nederland - Roemenië. Zij zitten in een langgerekt stadion, met atletiekbaan, omgeven door twee sobere overdekte en twee onoverdekte tribunes. Het stadion, ontworpen door Louis Faure-Dujarric, is veertien jaar later het decor van het tweede WK voetbal uit de historie. In de Tweede Wereldoorlog bezetten de nazi's het stadion en worden er politieke en joodse gevangen in opge sloten. In de loop der jaren is het stadion vooral als rugbystadion in gebruik, met als bespeler Racing Club. In 1981 fungeert het stadion als filmset: zowel Escape To Victory (met onder anderen oud-Ajacied Co Prins en Pelé en geregisseerd door John Huston) als Chariots Of Fire (regie: Hugh Hudson) wordt er (gedeeltelijk) opgenomen. Het zijn momentopnamen in een stadion dat steeds meer (letterlijk en figuurlijk) afbrokkelt. In de zomer van 1993 wor den de twee lange curven achter de doe len afgebroken, uiteindelijk kunnen er nog maar zesduizend mensen in Stade de Colombes terecht. Maar drie jaar gele den is men begonnen met de verbou wing van het stadion, met het oog op het wereldkampioenschap rugby van 2007. Het Stade de Colombes zal dan 20.000 toeschouwers kunnen herbergen en beschikken over een mobiel dak. Voor Ajax, zijn supporters en de journa listen is het Stade de Colombes in 1969 een grote onbekende. De eerste berich ten in Het Parool zijn niet bepaald flat teus. Onder de kop 'Stade de Colombes is verwaarloosd' schrijft een correspon dent vanuit Parijs: 'Het Stade de Colombes is een ongemakkelijk stadion: de zitplaatsen bieden geen enkel com fort. Maar het voornaamste bezwaar is dat het zo verwaarloosd is en dat bete kent: zelden en slecht schoongemaakt. Het is er ronduit vies. Het speelveld is ook niet meer ingericht op het spelen van voetbalwedstrijden. Naast het stadion zijn een paar kleiveldjes die als parkeerterrein dienst doen, maar bij een klein regenbuitje zijn deze terreinen al volkomen ontoegankelijk.' Een paar dagen later stuurt de krant zijn eigen verslaggever Klaas Peereboom op onderzoek uit: 'Het veld is egaal, het gras krachtig, maar niet overal aanwezig en men mag aannemen dat manager Marcel Beaufils bijtijds de rugbydoelpa- len zal verwisselen voor de FIFA-kooien. Ter weerszijden van het veld zijn zit- tribunes door twee machtige, hoge daken ten dele beschut. Hier zijn alle plaatsen genummerd en van deugdelijk hout, cement of ijzer vervaardigd. Als het regent taxeer ik dat men op de onderste vijftien rijen zeer nat zal worden.' Peereboom vallen twee zaken op: 'Het ontbreken van reclame en het ontbreken van iets dat - indien publiek door Cupemoties overmand de arena wil binnenrukken - op een deugdelijke bescherming van de spelers zou kunnen lijken.' Ook beschikt het stadion niet over een lichtinstallatie, waardoor de wedstrijd om drie uur 's middags gespeeld zal worden. In de twee weken die tussen de wedstrij den in Lissabon en Parijs liggen, groeit langzaam een Ajax-hysterie in Neder land. De belangstelling voor de wed strijd is nog groter dan die voor de uitwedstrijd tegen Dukla Praag, zo'n twee jaar eerder, toen voor het eerst een massale groep Ajax-supporters de grens over trok. Maar die Ajax-supporters moeten zich in Parijs wel anders gaan gedragen dan in Praag, waarschuwt S. Tas in een opmerkelijk stuk in Het Parool: 'De Fransen houden van een goede grap en een beetje opwinding. Zij zijn zelf ook opgewonden bij internatio nale wedstrijden. Zij waarderen elke goeie supportersmop (bij internationale rugbywedstrijden komen zij zelfs met levende hanen als symbool van Frankrijk aantreden, wat niet eens zo'n goeie mop is), maar er zijn grenzen. Toen het Ajax-legioen in Praag neer streek, leek het dat sommige Nederlan ders meenden zich in het buitenland alles te kunnen veroorloven en daar boven de wet te staan. Probeer dat niet in Parijs. De Parijzenaar is volstrekt niet onder de indruk van de komst van vreemdelingen; hij ziet er dagelijks duizenden of liever hij ziet ze niet want Eusebio heeft op de lat gekopt; hij heeft er geen aandacht voor. terwijl doelman Gert Bals op de grond tuimelt, werkt uitblinker De politie kan hier heel hard zijn als Barry Hulshoff de bal weg. het moet. Sinds de meidagen hebben de studentenrellen niet opgehouden; het politiekorps hier is dus in voort durende training.' Niettegenstaande deze woorden trekken zo'n veertigduizend Nederlanders naar de Franse hoofdstad. Daaronder vrijwel alle spelersvrouwen, die voor het eerst in de Ajax-historie hun echtgenoten in het vliegtuig vergezellen naar een Europa- Cupwedstrijd, een geste van het bestuur na de zege in Lissabon. En wie mocht denken dat alleen tegenwoordig triviaal non-nieuws in de media verschijnt: Leo Bolle laat ons in Het Parool weten dat alleen Velibor Vasovic en Inge Danielsson naar Parijs zijn gekomen zonder hun vrouw. 'Dat is niet omdat het bestuur van Ajax iets tegen buiten landers zou hebben, maar omdat Vasovic en Danielsson allebei nog zeer kleine kinderen hebben.' Voorzitter Jaap van Praag benoemt Jo Bals tot aan voerster van de vrouwen, kondigt aan dat alleen de getrouwde vrouwen de nacht na de wedstrijd bij hun oktober 2005 45

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 45