Museumstukken Het Ajax Museum Na het behalen van het afdelingskampioenschap in 1935 zingen de Ajax-spelers, met Reynolds in jacquet achter de piano, het lied Er is geen club in Holland die Ajax kan verslaan. gevulde medicinballen die drie maal zo groot waren als een voetbal, en drie kilo zwaar. Los daarvan introduceerde Reynolds bij de club een bijna militaire discipline, die hij ook losliet op de jeugdelftallen. Tot slot breidde hij het aantal trainingsvonden uit van één tot twee per week. Als gezegd werd Reynolds ook belast met de jeugdopleiding en hij deed dat van harte, het opkweken van de jeugd was wellicht zijn grootste passie. Nog altijd praten oud-spelers die hem nog hebben meegemaakt bewonderend over zijn opvoedkundige kwaliteiten. Hij liet de jeugdspelertjes vóór de trai ning steevast eerst met hun blote han den het onkruid tussen het gras verwij deren, er was niemand die daartegen bezwaar maakte. Tactische besprekingen werden in die tijd nog niet gehouden, een korte aan moediging of een klap op de schouder was alles. En eenmaal langs de lijn hield Reynolds ook zijn mond. Zijn scherpe ogen zagen alles, maar er kwam dan zelden meer dan een onder steunend woord over zijn lippen. Opeens een topclub Reynolds' aanpak wierp vrijwel direct zijn vruchten af. Ajax werd in de eerste twee seizoenen onder zijn bewind meteen kampioen van de Tweede klasse (maar mocht pas de tweede keer door naar de Eerste klasse) en won als Tweedeklasser zelfs de NVB-beker. Toen Ajax vervolgens in 1917 eindelijk tot de Eerste klasse werd toegelaten, werd de ploeg meteen landskampioen. Het daaropvolgende seizoen werd Ajax zelfs ongeslagen kampioen! Ajax was opeens van een onbetekenen de Amsterdamse ploeg een topclub van Nederland geworden. Goed, er volgden na die eerste succesperiode enkele min dere jaren, maar in de 'Gouden Jaren Dertig' herhaalde Reynolds zijn kunst stukje en werd hij met zijn ploeg in tien jaar tijd liefst vijf maal landskampioen. Reynolds heeft Ajax 26 jaar getraind en bezorgde Ajax in totaal vijftien afde lingskampioenschappen, acht landsti tels en twee nationale bekers. Zijn ster lijkt inmiddels wat verbleekt, maar dat is onterecht. Volgens oud-voorzitter Jan Melchers is heel het glorieuze bestaan van Ajax enkel en alleen aan Reynolds te danken. 'Iedereen heeft het tegenwoordig maar over Michels, Cruijff en Van Gaal, maar ze vergeten de allerbelangrijkste trainer die Ajax ooit heeft gehad: Jack Reynolds. Hij heeft van het ongeorganiseerde gedoe van Ajax de beroemde Ajax-school gemaakt. Vroeger noemde iedereen het de Reynolds-school. En Michels, Cruijff en Van Gaal: ze speelden alle maal het spelletje van Reynolds.' In het Ajax Museum zijn verschillende foto's opgenomen die herinneren aan Jack Reynolds. Elders in de Aren A is de Het opkweken van de jeugd was wellicht Reynolds' grootste passie. Zijn tachtigste verjaardag vierde Reynolds - natuurlijk - in Ajax-kring. Ger van Mourik overhan digde namens de spelers een cadeau. bronzen plaquette van de Reynolds-tri bune van stadion de Meer opgehangen. En het beroemde krukje waarop de 'voetbal-tovenaar' 26 jaar lang elke wedstrijd langs de lijn heeft gezeten, is inmiddels ook weer opgedoken en misschien zelfs binnenkort in het museum te zien. Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelle tjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashou- ders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersba lie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wed strijddagen geldt een aangepast programma). oktober 2005 43

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 43