Stroeve start Jong Ajax Jong Ajax De start van het seizoen viel Jong Ajax zwaar. Van de vier officiële wedstrijden die de talenten van trainers John van den Brom en Alfons Groenendijk speelden, wonnen ze de twee eerste en verloren ze de volgende twee. Het mooiste succes was het bereiken van de tweede ronde van het bekertoernooi, de hardste slag kreeg de ploeg in Arnhem waar Vitesse met 7-1 zegevierde. tekst Monique Janse fotografie Louis van de Vuurst Jong Ajax moest begin augustus al de eerste ronde van het bekertoernooi afwerken, toen nog Amstel Cup geheten. Vorig jaar vonden de pupillen van Van den Brom daar hun Waterloo. Dit sei zoen slaagden ze wel in het overleven van de eerste schifting. Eenvoudig was dat niet, al lijkt de 0-2 overwinning op de amateurs van Joure het gevolg van solide spel. Het waren de inmiddels ver huurde Ajacieden Tom de Mul en Rasmus Lindgren die in het eerste half uur het verschil maakten. De Mul scoor de na ruim een kwartier spelen de ope ningstreffer en de ijverige Lindgren werd na een half uur tegen de grond gewerkt in het Friese strafschopgebied. Stanley Aborah tilde de stand vanaf elf meter naar 0-2. Na rust speelde Jong Ajax in een veel te laag tempo en maakte het jon ge team het zichzelf erg moeilijk. Joure profiteerde echter niet en zo slaagde Jong Ajax voor het eerste kleine examen. 'Vorig jaar speelden we in de eerste ron de tegen Roda Raalte een goede wed strijd maar verloren we. Nu speelden we slecht, maar zijn we wel een ronde ver der. Dat telt,' wist Van den Brom. Mooie goals Dat verhaal kon hij ruim twee weken later na afloop van de eerste competitie wedstrijd wederom vertellen. In het eer ste half uur tegen Jong RKC speelde Jong Ajax uitstekend en scoorde de thuisploeg via Jan Vertonghen en Stanley Aborah - wederom uit een penalty - twee mooie goals. Niet lang daarna maakte Jong RKC de aansluitingstreffer en even later verloor de scheidsrechter de grip op de wedstrijd. Dat resulteerde in zeven gele en drie rode kaarten, waarvan een voor Ajacied Daniël de Ridder. Voor De Ridder zou het zijn laatste duel in Ajax- shirt zijn, want hij werd een week later verkocht aan Celta de Vigo. Jong Ajax en Jong RKC ruzieden zich via diverse opstootjes naar een einde. Toen de arbi ter uiteindelijk affloot was Ajax drie punten rijker. Het bleken die eerste maand de enige punten te zijn. De eerste uitwedstrijd bij Jong Vitesse verliep namelijk desastreus. Pas bij 7-1 was de Arnhemse doelpun- tenhonger gestild. Opvallend was dat van die zeven Vitesse-goals er vijf van oud-Ajacieden kwamen. Etienne Esajas en Fred Benson (4 goals) speelden in het recente verleden nog voor Ajax. De thuisploeg had de mentaliteit van een winnaar; de gasten daarentegen ontbeer den alles. 'De goals kwamen allemaal voort uit persoonlijke fouten,' consta teerde Van den Brom. 'Op zich mag je best eens verliezen, dat hoort er ook bij. Maar dan moet je wel het idee hebben dat je er alles aan hebt gedaan om het te voorkomen. Dat was in deze wedstrijd, zowel individueel als in teamverband, niet het geval.' De enige Amsterdamse goal werd vanaf de penaltystip gemaakt door Stanley Aborah. Emmanuel Boakye werd in de 54ste minuut - bij een 3-0 achterstand - met een rode kaart van het veld gestuurd. Leermomenten Twee weken kon de ploeg de harde slag verwerken, want een officiële wedstrijd Aanvoerder Stanley Aborah bewaarde rust en kalmte in zijn spel tegen RKC. stond er even niet op het programma. Jong Ajax oefende nog wel tegen de amateurs van Katwijk maar met een 1-2 nederlaag kreeg het verwerkingsproces een nieuwe knauw. Tegen Jong Utrecht moest het anders en vooral beter. Het ging ook beter. In de eerste helft controleerde Jong Ajax het duel en via Rachid Tiberkanine kwam de ploeg volkomen verdiend op voorsprong. Doelman Kenneth Vermeer werd niet een keer op de proef gesteld. Maar vier minuten na rust belandde een zondags schot van Utrecht-speler Nassir Maachi toch achter de Ajax-keeper, 1-1. 'Na die tegengoal raakten we de controle een beetje kwijt. Nervositeit en onzekerheid slopen in de ploeg,' had Van den Brom geconstateerd. Utrecht rook de angst en trok fel ten aanval. Ajax leek stand te houden, maar drie minuten in blessure tijd capituleerde de thuisploeg alsnog, 1- 2. Van den Brom zocht naar de positieve kant van het nieuwe verlies. 'De grote winst van vanavond is dat deze wedstrijd zoveel leermomenten heeft opgeleverd. Een tegengoal in blessuretijd is ook zo'n moment. Laten we niet vergeten dat we jonge spelers aan het opleiden zijn. Deze jongens kunnen hier alleen maar sterker van worden.' oktober 2005 39

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 39