Jong Ajax 'Als je uiteindelijk van je hobby je beroep kunt maken, moetje heel blij zijn' beter gewoon bij GBA blijven? Maar toen ik mijn vrienden vroeg wat zij zouden doen in zo'n geval zei iedereen: meteen doen natuurlijk. Ook mijn ouders adviseerden me om "ja" te zeg gen tegen Ajax. Ik heb die kans dus met beide handen aangegrepen.' Toen hij als zestienjarige naar Neder land kwam, sprak hij nauwelijks een woord Nederlands. Zijn gastgezin wist daar wel een oplossing voor. 'Ik mocht van mijn pleegouders Jan en Lydia geen Frans meer praten. Alles moest meteen in het Nederlands. Omdat ik op de ArenA ook nog Nederlandse les kreeg, heb ik me de taal in vrij korte tijd eigen gemaakt. Ik heb daarna nog een sport- opleiding gevolgd en een opleiding voor de detailhandel. Ik heb trouwens een fijne tijd gehad bij Jan en Lydia in Purmerend. Ik miste mijn vrienden en familie wel, maar ze hebben mij heel goed opgevangen. Mijn vader komt regelmatig kijken, zeker als ik in de buurt van België speel. Hij heeft best kijk op het spelletje. Hij is trots op me, maar als ik niet goed speel zegt-ie dat ook. Ben ik dat hele eind voor niks gekomen, vraagt hij dan.' Sinds vorig seizoen woont Rachid op kamers in Leiden. Hij heeft gekozen voor de studentenstad op advies van zijn ouders, die Amsterdam te druk vonden. Bovendien woont er familie. Als een ware forens pendelt Tiberkanine in zijn eerste auto elke dag tussen zijn woonplaats en Amsterdam Zuid oost. Zoals alle forensen heeft hij één vijand: de file. Niet zo handig als je op tijd op de training moet komen. Afgelopen seizoen ging het drie keer mis. Bij John van den Brom kost dat de eerste keer tien euro (als je onderweg de trainer belt) of honderd euro. De twee de keer twintig of tweehonderd, enzo voort. Dat geld gaat in een pot en wordt gebruikt als het team aan het einde van het seizoen iets leuks gaat doen. 'Die boetes van mij zijn stom natuurlijk. Gewoon verkeerd gepland. Inmiddels heb ik mijn lesje wel geleerd. Dit sei zoen ben ik nog niet één keer te laat gekomen. Als ik 's ochtends opsta, kijk ik eerst even op teletekst waar de files staan.' te zijn. Aborah wint bij ons alle kopduels.' Dit seizoen begon rampzalig voor het beloftenteam. Na een eenvoudige zege op RKC kreeg Jong Ajax in de tweede competitiewedstrijd tegen Jong Vitesse zeven doelpunten om de oren. Een on gekende nederlaag, die voor trainer John van den Brom aanleiding was voor een stevige straftraining. Rachid - invaller in die dramatisch verlopen wedstrijd - begrijpt nog steeds niet hoe Jong Ajax tegen zo'n vernietigende nederlaag kon oplopen. 'Als ik eerlijk ben, heb ik nog nooit zoiets mee gemaakt. We begonnen echt met de instelling om er een wedstrijd van te maken, maar na 3-0 bleven we achter de feiten aanlopen. Op alle punten hadden we het net niet. Ik ga er wel van uit dat het een incident was. We hebben een heel aardige ploeg en goede trai ners, dus de volgende wedstrijden staan we er weer. We gaan gewoon voor het kampioenschap. Daarvoor zijn we Ajax. Zoals de trainer al gezegd heeft: Jaar van de waarheid Bij Ajax in de jeugdopleiding belandde Rachid eerst een half jaar in de A2 van trainer Dirk de Groot. Halverwege het seizoen maakte hij al de overstap naar de Al van Danny Blind, met spelers als Nigel de Jong en Rafael van der Vaart. Het tweede jaar in de Al ging door blessures enigszins de mist in. 'Het der de seizoen werd dus het jaar van de waarheid. Gelukkig hadden we een topjaar. Met spelers als Babel, Maduro en Emanuelson werden we dat jaar kampioen en ik kon een tweejarig contract tekenen. Eerste doel bereikt.' Vorig jaar maakte de Belgische Marok kaan deel uit van de selectie van Jong Ajax. Hij moest regelmatig zijn plaats afstaan aan spelers van het eerste, maar speelde alles bij elkaar zo'n tien com petitiewedstrijden. Hij kan terugkijken op een redelijk seizoen, vindt hij zelf. 'Ik heb hard gewerkt op de training en mezelf op verschillende punten verbe terd. Ik heb een heel leuk jaar gehad, we hebben veel plezier gemaakt met zijn allen. Ik ben zelf een aanvallende middenvelder. Mijn sterke punten? Ik heb een goede dribbel, scorend vermogen en ik ben mentaal een stuk sterker geworden. Ik ben niet 1 zo groot, maar dat hoeft geen nadeel goed voetballen alleen is niet genoeg, we moeten ook met zijn allen onze schouders eronder zetten.' Zijn huidige contract loop tot 1 juli 2006. Rachid heeft nog een maand of acht om de trainersstaf ervan te over tuigen dat hij goed genoeg is om een kans te krijgen in het eerste elftal. 'Ik bekijk gewoon van het y* dag tot J dag, probeer steeds iets beter te worden. Je weet jP nooit hoe het loopt, de bal is rond. Ik hoop in ieder geval op een mooie carrière. Als je uiteindelijk van je hobby je beroep kunt maken, moet je heel blij zijn.'

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 37