Forens met WK-ervaring Rachid Tiberkanine Nog een jaar heeft de Belgisch-Marokkaanse middenvelder Rachid Tiberkanine (20) om de trainersstaf van Ajax te overtuigen van zijn kunnen. Internationale ervaring heeft de Leidse forens volop. In juni haalde Rachid met Marokko de laatste vier van het WK voor spelers onder de twintig jaar. tekst Jeroen Kleijne fotografie Louis van de Vuurst van Japan en Italië (na penalty's). Pas in de halve finale moest Marokko zijn meerdere erkennen in het ijzer sterke Nigeria. 'We waren net niet scherp genoeg. Tegen zo'n ploeg mag je geen enkel foutje maken. Maar dat we uitein delijke de vierde plaats hebben gehaald is een heel mooie prestatie.' Over zijn eigen prestaties is Rachid eveneens redelijk tevreden. 'In de eerste groepswedstrijd tegen Spanje speelde ik niet zo goed, dus belandde ik daarna twee wedstrijden op de bank. Ik kon de keuze van de trainer begrijpen, maar ik was natuurlijk wel teleurgesteld. Ik heb me keihard teruggeknokt om te laten zien dat ik in het team thuishoor. Zeker als je bij een topclub als Ajax speelt, wil je toch wat bewijzen. Tegen Japan viel ik goed in en daarna heb ik steeds in de basis gestaan. Al met al was dit een toernooi dat ik nooit meer zal vergeten. Ik heb echt genoten.' In het veld noemen zijn teamgenoten hem soms Tiberkanino - uitgesproken op zijn Braziliaans. Als je hem in de perskamer van de ArenA ziet zitten, kan hij ook makkelijk doorgaan voor een sambavoetballer: gebruind, licht voetig en met een guitige twinkeling in zijn ogen. Voor Rachid Tiberkanine zal 2005 altijd een memorabel voet baljaar blijven. In juni deed hij met Jong Marokko mee aan het WK. Rachid kwam eerder uit voor verschil lende nationale jeugdteams van België, maar toen de Marokkaanse bond hem benaderde was de keuze snel gemaakt. 'Voor het nationale team van België onder 19 was ik al een tijdje niet meer uitgenodigd. En Marokko zou zowel meedoen aan de Africa Cup als aan het WK. Vooral dat laatst leek me fan tastisch, zoiets maak je maar één keer in je leven mee. Die sfeer, al die mensen op de tribune. En het voetbal was van een onverwacht hoog niveau. Je speelt wel tegen de beste spelers van de wereld - in die leeftijdscategorie. Het tempo was erg hoog, zeker als je beseft dat iedereen al een zwaar seizoen achter de rug heeft. Ik had absoluut niet verwacht dat we zo ver zouden komen.' Marokko presteerde boven verwachting op het mondiale toernooi. Het land plaatste zich op het nippertje voor de achtste finales door Chili in de laatste poulewedstrijd met 1-0 te verslaan. De Marokkanen wonnen vervolgens Groot gezin Tiberkanine werd geboren in Antwerpen, maar groeide op in het Franstalige Luik bij zijn Marokkaanse ouders. Rachid heeft vier broers en één zusje. 'Ik heb het niet altijd gemakkelijk gehad. In onze cultuur word je al snel geacht voor jezelf te kunnen zorgen, zeker in zo'n groot gezin. Nu ik alleen woon, ben ik er toch wel trots op dat ik dat geleerd heb. Ik voetbal al vanaf mijn vijfde jaar bij een club. Eerst bij een klein amateurclubje, daarna bij FC Luik. En vervolgens tekende ik een contract bij GBA, dat een samenwerkingsverband heeft met Ajax.' Samen met Thomas Vermaelen mocht Rachid stage lopen bij Ajax. Vervolgens kregen ze allebei een uitnodiging voor de jeugdopleiding van de Amsterdamse club. 'Ik dacht: shit jongen, wat gebeurt hier? Ik ben pas zestien, kan ik niet 36 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 36