Kikus van Kinshasa, wereldburger Maar het is een doelpunt, het enige, het winnende. De eerste Ajax-goal in de ArenA. 'Musampa!' brult het stadion Onvoltooid verleden tekst David Endt fotografie Louis van de Vuurst Twee voetballers doen samen hun warming-up aan de zijlijn van het Olympisch Stadion. Jongens zijn het die de wereld willen veroveren. Eentje weet zijn debuut aanstaande. Ze kennen elkaar al lang, speelden samen in de Ajax-jeugdelftallen. 79ste minuut in Ajax - Feyenoord. 4-1. Debuut. Eeuwigheidsmoment en baken. 12 februari 1995 is Het Moment voor Kiki die eigenlijk Kizito heet. Musampa. Kiki voetbalde op zijn vijfde op de harde zandveldjes van zijn geboortestad Kinshasa. Zaire, waar de politieke insta biliteit ver weg is van een vijfjarige die speelt en speelt en speelt, het liefst met iets dat in elk geval iets weg heeft van een bal. Maar de wereld trilt. Papa Raphael Musampa, politiek actief, wordt door de machthebbers van het land op de huid gezeten en moet zijn land ontvluchten. België is de eerste, logische veilige plek-ver-van-huis. Na een tijdje wordt er in Nederland, in Ede, werk gevonden. Daar groeit Kiki Musampa op en in Ede ontwikkelt de liefde voor de bal zich in een bed van talent. Kiki in het blauw-geel van Blauw Geel '55. Eén, twee keer tegen Ajax. Verliezen en uitblinken tegelijk, genoeg om door Ajax te worden uitverkoren. Dagtochten 'Hollands landschap' van Ede naar Amsterdam v.v. Kiki die in Amsterdam Kikus heet, is een jongetje van de wereld dat het ver gaat schoppen, tot voorbij de horizon. Paleis Bernabeu. Hier is het in novem ber nog fijn weer om te voetballen. Zeker wanneer je Ajax-in-topvorm bent. Het elftal speelt een mythische wed strijd, met in het midden een jonge kundige speler. Hij voetbalt op links in het midden, op 8. De plek van Edgar Davids. Maar die is een linie naar achte ren verhuisd om daar de geblesseerde Frank de Boer te doen vergeten. De jon ge kundige speler kwijt zich met verbe tenheid en klasse van zijn taak. Voor het oog van de wereld speelt hij een hoofd rol, wanneer Ajax een van zijn fraaiste zeges ooit behaalt. Voor de horizon ligt, na de vrolijke jeugdvoetbaljaren in het rood en wit, het eerste elftal van zijn club. Een luxe invaller, speler voor de toekomst. Maar de weg is enigszins versperd. Eerst door Edgar Davids en later door Richard Witschge. Na de koestering van Louis van Gaal komt Morten Olsen met een lading nieuwe spelers. Kikus weet wat hij kan, is nog volop in ontwikkeling maar zijn kansen acht hij miniem. Hij kijkt om zich heen, kijkt vooruit. Tot voorbij de horizon. Hij kwam van Kinshasa via België naar Ede en vandaar naar Mokum, zijn voetbalthuis. Voetballen wil hij. Liefst bij Ajax en als dat niet kan, elders. De wereld is breed. de Duitse keeper en Ajax wint met 1-0. Werelds! Kiki die eigenlijk Kizito heet en in Amsterdam Kikus werd genoemd, klom over de poort en trok de wereld in. Naar Bordeaux, naar Malaga, naar Madrid en naar Manchester. Nergens was het een voudig en overal ondersteunde zijn doorzettingsvermogen en persoonlijk heid de gave in zijn voeten. Alle soorten weerstand weerstond en overmeesterde Kiki. Hij staat zijn mannetje, tien jaar na zijn tien debuutminuten meer wereld burger dan ooit. Met Amsterdams ritme in zijn hart en met voeten waarin Ajax gesmeed is. 'Musampa!' brult de Amsterdam ArenA, een gloednieuwe wereld. Negen minuten voor tijd breekt eindelijk de ban. Het nieuwe stadion behekst, de bal wilde er niet in. Niet tegen Milan, niet tegen PSV. En nu weer niet, tegen NAC. Nog negen minuten. Angst van bijgeloof knijpt de kelen dicht. Nordin Wooter holt het strafschopgebied binnen, ziet links van hem een maatje. Samen in de A-junio- Een nieuwe hoofdvoorstelling in het Olympisch Stadion van Amsterdam. Ajax tegen Borussia Dortmund, kwartfi nale. En hij is er bij, vanaf de eerste minuut tot en met de laatste. Kanu stuurt de bal in de loop van de man op links, ja, naar Kikus uit Kinshasa die Amsterdammer van hart is gewor den. Hij plaatst de bal met rechts langs ren, samen invaller tegen Feyenoord toen dat maatje debuteerde. De pass is slim en het maatje schuift de bal langs de keeper. Traag bereikt de bal het net. Maar het is een doelpunt, het enige, het winnende. De eerste Ajax- goal in de ArenA. 'Musampa!' brult het stadion. Kikus uit Kinshasa heeft historie geschreven. oktober 2005 35

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 35