De eerste! illiill 1II1IIM terwijl wij na een half uur met 2-0 voor hadden moeten staan. Dat weet nie mand meer, en het komt raar over als je dat vertelt. Maar het was eigenlijk zo dat Cruijff het eerste half uur geen pepernoot raakte en Haarlem Ajax helemaal weg speelde. We hadden een goede technische ploeg, die op de vierde plaats op de ranglijst stond. We hadden afgesproken dat we de terugkeer van Cruijff zouden opvrolijken door zelf zo goed mogelijk te spelen. Ik stond tegen Cruijff. "Kijk maar," zei mijn trainer Hans van Doorneveld. En ik speelde het eerste half uur geweldig. Cruijff wilde me passeren, maar ik veroverde iedere keer de bal, terwijl ik dat helemaal niet kon, een bal afpakken. Heel vreemd eigenlijk, voor hem, maar ik denk achteraf dat hij ook zenuwachtig was. Dat kon ik me eigenlijk niet voorstellen. Maar na zijn weergaloze goal was Johan los en was het over met Haarlem. We verloren met 4-1, maar we kregen veel complimenten voor ons positieve spel, we wilden niet de wedstrijd afbre ken. Ik genoot ook van Cruijff. Als iemand zo'n goal maakt, moet je als tegenstander ook genieten.' Met Haarlem speelde Kleton in die tijd Europees voetbal, tegen AA Gent en Spartak Moskou. 'In alle Europa- Cupwedstrijden met Haarlem was ik de beste. Dat kwam omdat ik wist wat er zou komen. Ik had er geen angst voor, ik had zoveel meegemaakt, al was het dan van de kant. De mensen waren laai end enthousiast; we zeiden altijd: het zijn dooie Haarlemmers op de tribune, maar er gingen uiteindelijk veertig bus sen mee naar AA Gent.' Zijn lange periodes bij Haarlem spron gen het meest in het oog, maar zijn twee jaar bij Cercle Brugge vormden sportief gezien de beste periode in Kletons car rière. 'Ik zat in de top drie van de Voetballer van het Jaar.' Na zijn terugkeer naar Nederland speel de hij opnieuw en voor een lange tijd voor Haarlem, om als laatste man bij RKC zijn loopbaan met een promotie naar de eredivisie af te sluiten. 'Het gaat in een roes voorbij, zo snel gaat het. Ik ben misschien te lang bij Haarlem blij ven hangen. Ik was wel goed, en ik speelde bij Haarlem goed, maar het was niet zo dat iedereen me wilde hebben.' Op het einde van zijn Haarlem-tijd koos Kleton voor zekerheid na het voet Ajax op weg naar Argentinië voor de Wereld- Bekerwedstrijd tegen Independiente. Tijdens een tussenstop werd getraind op de landingsbaan. Vanaf links: assistent Bob Haarms, Heinz Schilcher, Johan Cruijff, Gerrie Kleton en Horst Blankenberg. 'Uiteindelijk vind ik het leuker om oud speler van Ajax genoemd te worden dan bijvoorbeeld oud-speler van Haarlem. Ik ben er ook trots op dat ik Haarlem mede op de kaart heb gezet, met die Europa-Cupwedstrijden. Maar dat ik bij die gouden tijd van Ajax ben geweest, vervult me met de grootste trots. Als ik die paar seizoenen basisspe ler bij Haarlem was geweest, had dat toch niet in verhouding gestaan tot mijn tijd bij Ajax. Ik hoorde bij de eerste zestien spelers van Ajax toen die club de beste van de wereld was.' bal. 'Ik werd semi-prof en kon via Haarlem bij een bank werken, als cliëntadviseur. Ik wilde niet per se als hoofdtrainer in de voetballerij werken. Ik ben niet echt een gokker. Ik had een vrouw en twee kinderen en vond het bestaan als hoofdtrainer te onzeker. Ik koos voor een vaste baan bij de bank en daarnaast werkte ik als hulptrainer bij Haarlem en heb ik amateurclubs getraind.' Kleton speelde zo'n vijfhonderd wed strijden in het betaald voetbal, waarvan slechts één procent als Ajacied. Maar: 9 april 1972 AJAX - MVV 8-0 (5-0) Toeschouwers: 12.000 Scheidsrechter: Charles Corver Scoreverloop: 14. Keizer 1-0 31Swart 2-0 35. Keizer 3-0 38. Van Dijk 4-0 41Neeskens 5-0 64. Arnold Mühren 6-0 74. Haan 7-0 82. Suurbier 8-0 Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Blankenburg, Krol; Haan, Neeskens (55. Kleton), Gerrie Mühren; Swart, Van Dijk, Keizer (46. Arnold Mühren) MVV: Körver; Herben, lacroix, Colombain, Klingen; Dijkstra, Den Rooyen, Hoenen; Pleumeekers (Quaden), Bonfrère, Kerstgens v' -^gr lui*' Piet Keizer scoort het eerste van de acht doelpunten tegen MW. oktober 2005 33

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 33