Geen beste Tweede plaats Afgelopen jaar werd Ajax tweede in de Eredivisie. Het jonge Ajax kon tijdens een turbulent seizoen de favorietenrol niet waarmaken. Na een mindere periode herstelde Ajax zich echter sterk. Onder leiding van trainer Danny Blind wisten we een redelijk goed eindresultaat te behalen en dat geeft ons moed. Zelfverzekerd en verwachtingsvol bereiden we ons voor op de start van het nieuwe seizoen. Vertrek Van der Vaart en selectie seizoen 2005-2006 De selectie van Ajax kent volgend jaar weinig mutaties zoals het er nu uitziet. Rafael van der Vaart gaat per 1 juli 2005 naar HSV. Al vanaf zijn tiende jaar speelde Rafael met succes bij onze club. Een groot Ajacied en een succesvolle speler moeten we laten gaan. Ajax wenst Rafael heel veel succes met zijn nieuwe club in Duitsland. Op 30 juni 2006 eindigen de contracten van een deel van de Ajax-spelers. Ajax doet er alles aan om de sterkste selectie voor de komende seizoenen in stand te houden en de selectie te versterken daar waar nodig. De technische staf bepaalt welke spelers behouden moeten worden en welke mogen vertrekken. Dat betekent dat Ajax aan de spelers en hun zaakwaarnemers een passend aanbod doet, of al heeft ge daan. Ajax noemt geen spelersnamen of clubs die Ajax formeel of informeel hebben benaderd. De reden hiervoor is dat Ajax zorgvuldig wil en moet omgaan met vertrouwelijke gegevens. Maar iedereen begrijpt ook dat het verstrekken van informatie over mogelijk op handen zijnde onderhandelingen ook de uitkomst van diezelfde onderhandelingen aanzienlijk kan beïnvloeden. Voorbereiding In juli starten we met een serie van oefenwedstrijden tegen Nederlandse hoofdklassers. Daarna verhuizen we naar Duitsland om wedstrijden tegen Arminia Bielefeld en Borussia Mönchengladbach te spelen. Vervolgens staat het Amsterdam Tournament alweer op de agenda. In de Amsterdam ArenA speelt Ajax op vrijdag 29 juli tegen Arsenal en op 31 juli tegen Boca Juniors. Ajax Open Dag Op 3 augustus staan onze deuren weer wagenwijd open voor alle Ajax-fans. Op de jaarlijkse Ajax Open Dag bent u allemaal van harte welkom. Voor iedereen, van jong tot oud, is er iets te beleven. Met als hoogtepunt de presentatie van de selectie: de aftrap voor het seizoen 2005-2006. Voorronde Champions League Op 9 of 10 augustus speelt Ajax de eerste wedstrijd in de derde kwalificatieronde voor de UEFA Champions League. De datum en onze tegenstander worden op 29 juli door loting bepaald. De beste ploeg, gemeten over een thuis- en uitwedstrijd, mag dan verder voetballen op het allerhoogste niveau in de poulefase van de UEFA Champions League. V De tweede plaats is voor Ajax nooit een mooi resultaat, maar de ene tweede plaats is de andere niet. Die van het afgelopen seizoen was geen al te beste. De tweede plaats op de ranglijst waarmee Ajax de com petitie afsloot, mag gezien worden als het beste resultaat dat dit seizoen haalbaar was. In maart, met nog negen wedstrijden te gaan, stond Ajax nog zeven punten achter op nummer twee AZ. De uiteindelijke kwalificatie voor de voorronde van de Champions League is dan toch nog een mooi resultaat van een mager seizoen. In historisch perspectief bezien biedt deze tweede plaats echter weinig reden tot juichen. Sinds de invoering van de Eredivisie werd Ajax dertien maal tweede. Hoe goed of slecht een tweede plaats geacht moet worden, laat zich niet objectief vaststellen, maar uit de cijfers is toch wel het een en ander af te lezen (nadat eerst voor de seizoenen tot 1995-1996 het aantal behaalde punten is omgerekend volgens het 3-punten-voor een-overwinning-systeem Kijken we uitsluitend naar het aantal behaalde punten, dan valt het met de tweede plaats van 2005 nog wel mee: met 77 punten is 2005 een middenmoter onder de tweede plaatsen. Maar wat zegt het aantal punten? Weinig, in ieder 'geval niets over de kracht van de nummer twee. Het gaat om het verschil met de nummer één. In 1991 eindigden PSV en Ajax met evenveel punten. PSV werd kampioen door een beter doelsaldo. Omge rekend naar drie punten voor een overwinning, eindigde PSV zelfs met één punt meer. PSV was dus de terechte kampioen, en Ajax 'een goede tweede', zoals dat heet. De druiven zijn dan extra zuur, dat wel. Dit seizoen was Ajax met tien punten achterstand op de kampioen geen beste tweede. Alleen in 1988 (13 punten) en 1981 (17) was de afstand groter. 8 Ajax Magazine

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 8