Hoofdrol Van der Vaart in Arnhems voetbalgevecht Magere afsluiting van het seizoen Ajax compleet Vitesse - Ajax Rafael van der Vaart: 'Ik voelde me goed, dus dan probeer je wat trucjes' Ajax - FC Groningen Danny Blind: 'Ajax was de eerste helft beschamend slecht' fotografie Louis van de Vuurst Rafael van der Vaart bekroonde zijn rentree met een fraaie goal. Zijn eerste sinds 31 oktober. Dat deze speelronde nog heel belangrijk was voor Vitesse liet de Arnhemse ploeg vanaf het beginsignaal van scheidsrechter Braamhaar duidelijk merken. De ploeg moest winnen van Ajax, dat dit duel in het nieuwe uittenue speelde, om uit zicht te houden op Europees voetbal. SC Heerenveen stond immers met nog twee duels te gaan binnen bereik. 'Het was een duel op het scherp van de snede,' vond Ajax-trainer Danny Blind. 'Bij Vitesse speelt een aantal voetballers met een groot hart, waarmee ik bedoel dat ze gedreven en agressief spelen. Tot op het randje.' Holland Casino Eredivisie Zondag 15 mei 2005 - Gelredome, Arnhem - 22.600 Scheidsrechter: Eric Braamhaar Vitesse - Ajax 0-2 (0-0) Scoreverloop: 56. Zdenek Grygera 0-180. Rafael van der Vaart 0-2 Vitesse: Harald Wapenaar; Stijn Vreven, Peter van den Berg j Michael Dingsdag, Michael Jansen (32. Youssouf Hersi); Aleksandar Rankovic, Abubakari Yakubu, Stijn Schaars I (61Igor Gluscevic); Eldridge Rojer, Matthew Amoah, Purrel Frankel Coach: Edward Sturing Niet ingezet: Gino Coutinho, Luciën Dors, Tim de Meersman, j Fred Benson Ajax: Maarten Stekelenburg; John Heitinga, Hedwiges Maduro, Zdenek Grygera, Julien Escudé Nigel de Jong, j Tomas Galasek, Rafael van der Vaart; Steven Pienaar, Angelos Charisteas (64. Nourdin Boukhari), Ryan Babel Coach: Danny Blind I Niet ingezet: Hans Vonk, Urby Emanuelson, Anthony Obodai, I Daniël de Ridder, Nicolae Mitea, Yannis Anastasiou Omdat de leiding veel toeliet, was vooral de eerste helft bikkelhard. Ook Ajax schuwde de duels niet. 'Daar ben ik trots op,' complimenteerde Blind zijn team. Door die felle strijd waren de kansen zeer zeldzaam. Alleen Stijn Schaars was met zijn vrije trap dicht bij een doelpunt, maar de bal kwam boven doelman Maarten Stekelenburg op de kruising terecht. Blind had de jongste doelman van de selectie opgesteld met een duidelijke reden. 'Wij willen kijken hoe Maarten ervoor staat. Daarom zal hij ook volgende week spelen. Zo kunnen we een beter en concreter beeld vormen met het oog op de beslissin gen die we volgend seizoen moeten nemen. Op een cruciaal moment pakt hij een strafschop en dat zijn belangrijke momenten voor een keeper,' aldus Blind, die vond dat Stekelenburg behoorlijk had gekeept. De strafschop werd na een dik uur spelen gegeven. Ajax had in de 56ste minuut de leiding genomen door een geplaatste kopbal van Zdenek Grygera na een voorzet van Rafael van der Vaart. Toen Julien Escudé hands maakte in het strafschop gebied, kreeg Vitesse de kans gelijk te maken. Maar Stekelenburg dook als een roofdier naar de hoek om de niet eens zo slecht ingeschoten penalty van Matthew Amoah te keren. Vitesse knakte en zat er mentaal door heen. Tien minuten voor tijd bekroonde Van der Vaart zijn goede wedstrijd met een fraaie treffer. Ryan Babel had de score nog kunnen verdubbelen, maar de kansen waren in Arnhem niet aan de Amsterdammer besteed. gingen plotseling sproeiers aan en ik hoorde twee minuten voor het einde al muziek door het stadion klinken.' Om maar aan te geven dat het niet al te best was. Net zoals het hele seizoen niet al te best was geweest, maar waarin wel het maximaal haalbare eruit werd gehaald: plaatsing voor de voorronde Champions League. Holland Casino Eredivisie Zondag 22 mei 2005 - Amsterdam ArenA - 49.147 Scheidsrechter: Tom van Sichem Ajax - FC Groningen 2-1 (0-1) Scoreverloop: 44. Erik Nevland 0-164. Rafael van der Vaart 1 -1 77. Daniël de Ridder 2-1 Ajax: Maarten Stekelenburg; Hatem Trabelsi (70. Zdenek Grygera, Hedwiges Maduro, Urby Emanuelson; Nigel de Jong, Tomas Galasek (70. Wesley Sneijder), Rafael van der Vaart (87. John Heitinga); Daniël de Ridder, Angelos Charisteas (63. Nicolae Mitea), Ryan Babel Coach: Danny Blind Niet ingezet: Hans Vonk, Yannis Anastasiou, Nourdin Boukhari, Rasmus lindgren FC Groningen: Bas Roorda; Kurt Elshot, Gibril Sankoh, Arnold Kruiswijk, Mathias Florén; Paul Matthijs, Stefano Seedorf, Sander van Gessel Kiran Bechan (73. Mile Krstev), Erik Nevland, Mark Jan Fledderus (60. Brian Pinas) Coach: Ron Jans Niet ingezet: Jeroen Lambers, JackTuyp, Luizinho Pontes Ribeiro, Hugo, Kassim Bizimana Ajacied van de wedstrijd: Rafael van der Vaart Urby Emanuelson sloot het seizoen af met zijn eer ste basisplaats. Voor eigen publiek sloot Ajax de voetbal jaargang 2004-2005 af met een wedstrijd tegen FC Groningen. De toeschouwers en technische staf verwachtten dat het de laatste keer was dat Rafael van der Vaart in het roodwitte tricot op het veld stond, dus kreeg de icoon van de Ajax-jeugd- opleiding een ware publiekswissel. Van der Vaart stapte drie minuten voor tijd met gemengde gevoelens van het veld. Het was namelijk nou niet bepaald een sprankelende wedstrijd geweest. Zelfs een afscheidsduel onwaardig eigenlijk. Danny Blind had te maken met twee geschorste spelers, Julien Escudé en Steven Pienaar die toevallig ook nog op posities stonden waarin zij al vervangers waren van de langdurig geblesseerden Maxwell en Mauro Rosales. Dus kregen Urby Emanuelson als linksback en Daniël de Ridder als rechtsbuiten de kans zich, ook met oog op komend seizoen, te bewijzen op die plaatsen. Maar het was er de wedstrijd niet naar uit te blinken. Ajax speelde zwak - 'beschamend slecht', zou trainer Danny Blind zelfs na afloop zeggen - in de eerste helft en het doelpunt van Erik Nevland was dan ook loon naar werken voor FC Groningen. De Ajacieden liepen bij rust niet voor het eerst dit seizoen onder een striemend fluitconcert naar de kleedkamer. In het tweede bedrijf probeerde Ajax het publiek tevreden te stellen. Vooral Rafael van der Vaart leek zich voorgenomen te hebben waardig het seizoen uit te luiden, want de begaafde acties en intelligente oplossingen moesten van hem komen. Dat lukte in de 64ste minuut. Geholpen door aanvoerder Tomas Galasek en Hedwiges Maduro vond Van der Vaart de ruimte om de gelijkmaker achter doelman Bas Roorda te schieten. Groningen zette vervolgens direct aan om weer op voorsprong te komen, maar Nevland, Kiran Bechan en Brian Pinas slaagden er niet in doelrijpe kansen af te maken. Daardoor kon Ajax alsnog met de winst gaan strijken toen Daniël de Ridder de bal dertien minuten voor tijd intikte, 2-1Blind maakte na afloop niet al te veel woorden vuil aan de gewonnen wedstrijd. 'Je hebt van die dagen dat alles misgaat. Het begon al in de kleedkamer toen de rioolputjes omhoog kwamen. Op het veld juni 2005 79

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 79