Spitsentrainer Instinct en intuïtie 'Ik kan slechts aangeven hoe fk bepaalde situaties had opgelost. Spits-zijn is ook een kwestie van instinct' erelijst zo ingeleverd om de tragische geschiedenis te mogen herschrijven. Bijna drieënhalf jaar verder durft Bosman weer vooruit te kijken. De oud-spits is begonnen aan een nieuw hoofdstuk. Het verdriet leerde hem relativeren. De voetballerij wordt heel langzaam ook weer zijn wereld. Met vers optimisme vervult Bosman zijn taken. 'Voetbal interesseerde me geen flikker,' blikt Bosman na de training zelf terug. 'Ook al ben je nog bezig met verwerken en snap je er nog steeds niets van, heel langzaam draai je bij. Je beseft dat voetbal je in het bloed zit. En er niet meer uit gaat ook. Mijn leven is sinds mijn zesde verweven met voetbal. Ook daarom ga ik door.' Voorlopig stelt Bosman zijn kennis in dienst van de Alkmaarse B- en A-junio ren plus de spitsen van Jong AZ. Met het bestuur van de Alkmaarse eredivisionist wordt gesproken over uitbreiding van het takenpakket. Bosman verricht inmiddels ook scou- tingwerkzaamheden. In zijn meest pure vorm, op het veld, blijft het voetbalspel het aantrekkelijkst. 'De D'tjes trainen is helemaal mooi,' weet Bosman uit ervaring. 'Die gassies zijn allemaal nog zo puur en speels. Eigenlijk vind ik dat leuker dan werken met ouderen.' De trainer Bosman ('Ik sluit niet uit ooit iets voor Ajax te doen') stelt zijn voet- balhart open. In de dartele beleving van zijn pupillen ziet de deeltijdtrainer het plezier terug dat hij ooit zelf had, als zesjarig straatvoetballertje in Amstel veen. 'Het speelse moet je er ook in houden, vind ik. Plezier mag je een speler nooit afnemen. Voetballers moeten plezier uitstralen.' Het voetballeven na de klap weer oppakken is hem zwaar gevallen, geeft hij toe. Gemakkelijk is het nog steeds niet. Tijdens zijn eerste trainingen als jeugdspitsentrainer kwamen pijnlijke herinneringen als vanzelf weer boven. Werken met kinderen reet oude wonden open. 'Je werkt toch ook met jongens van acht jaar. In het begin dacht ik té vaak terug aan mijn zoontje. Hij zou nu ook acht jaar zijn geweest... Nu kijk ik op een andere manier naar kinderen. Meer als voetballertjes en leuke gassies.' Het ambt van spitsentrainer moet volgens Bosman vooral niet worden overschat. De invloed van elke trainer is beperkt. De spitsentrainer kan zijn spelers slechts voorzien van aanwijzin gen. Trainen, praten en uitleggen. Tijdens de wedstrijd is het aan de voetballer zelf wat deze ermee doet. Bosman beperkt zijn takenpakket bij AZ bewust tot een wekelijkse ochtend training plus scouting en wedstrijd- bezoek. Het trainerschap spreekt hem verder niet zo aan, nu nog niet in elk geval. Na een scheiding verdient vooral zijn dochtertje tijd en aandacht. Dagelijks 24 uur als trainer bezig zijn met voetbal lijkt hem helemaal niks. Bosman: 'Ik ben in elk geval nog niet bevangen door het trainers virus. De ambitie om dagelijks op het veld te staan om spelers iets te leren, heb ik nog niet. Het technische gedeelte is leuk, maar bij het trainerschap komt veel meer kijken. Misschien zal het me ooit meer aanspreken. Frank Rijkaard ging twee jaar in de onderbroeken voordat hij trainer werd. Ik ben nu weer terug in de voetbalwereld, maar sta er nog niet met twee benen vol in. Dat bevalt voorlopig.' Het technische gedeelte van de sport, het puur voetbalinhoudelijke: kan de trainer zijn spitsen leren scoren? Bosman haalt de schouders op en vertelt over de trainingen die hij zelf kreeg van zijn oude trainer Johan Cruijff. Moraal van de terugblik: scoren moet vooral gestimuleerd worden. Het gaat om het scheppen van zo gunstig mogelijke condities. Stuur een spits daarom met zo weinig mogelijk opdrachten het veld in. Houd het voetbal simpel. Bosman: 'Tijdens de training leer je spelers situaties te herkennen. Ook daar wordt zo'n jongen beter van. Ik kan slechts aan geven hoe ik bepaalde situaties had opgelost. Spits-zijn is ook een kwestie van instinct.' Groot voordeel is natuurlijk dat de oud-topspits en 30-voudig international kan putten uit eigen archief. Een poster in de catacomben van het jeugdcomplex verwijst naar zijn sportieve verleden. Omringd door elftalfoto's van Alk maarse jeugdelftallen, duikt opeens de Oranje-selectie uit 1987 op. De plaat is misschien vooral bedoeld om jeugdspe lers te prikkelen Bosmans tips ter harte te nemen. De sportieve hoogtepunten van de kopsterke spits liggen zeker voor de B'tjes in een grijs verleden. Van Cruijff leerde Bosman niet alleen de oefenstof helder en duidelijk te doceren, de oud-trainer beïnvloedde ook na drukkelijk het zelfvertrouwen en zelfbewustzijn van zijn spelers. Bosman weet hoeveel scoren en zelfvertrouwen met elkaar hebben te maken. 'Twee keer niet scoren en het vertrouwen wordt vanzelf minder. Het gevaar is dat je gaat nadenken. Denken is dodelijk voor een spits. Een spits moet zijn intuïtie behou den, acties blijven maken. De beste wedstrijden speel je, als je niet te veel hoeft na te denken. Als je in een fractie van een seconde moet beslissen, scoor je vaak ook de mooiste goals. Als je jezelf later afvraagt waarom je 'm eigenlijk zo hebt gemaakt, ben je in vorm. Cruijff hield ons voor dat we helemaal niets minder waren dan spelers uit Italië of Spanje. Terwijl dat soms toch jongens waren waar we tegen opkeken.' Bosman kopieert de Cruijff-methode niet letterlijk. Het zijn bepaalde be standdelen die bewust worden gepro- juni 2005 65

Magazine (1987-2007) | 2005 | | pagina 65